ՀՀ–ում նոր կենսաչափական նույնականացման քարտերի արժեքը 5850 դրամ կլինի: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը:
«Քարտերը կտրվեն 5 տարի ժամկետով և կարժենան 5850 դրամ։ Գործող քարտերը կշարունակեն վավեր լինել առաջիկա տասը տարում»,– հավելել է նա:
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի դեկտեմբերին կառավարության որոշմամբ կենսաչափական անձնագրերի տրամադրումը կասեցվեց 2 տարով, միաժամանակ երկարաձգվեց հին նմուշի անձնագրերի տրամադրումը:
Ավելի քան 10 տարի Հայաստանում անձնագրեր և ID քարտեր էր մատակարարում լեհական PWPW ընկերությունը, որի հետ պայմանագիրն ավարտվեց 2017 թվականի հունվարի 1-ին:
2025 թվականի ապրիլի 1-ին հայտնի դարձավ, որ Հայաստանում կենսաչափական համակարգի ներդրման մրցույթի հաղթող է ճանաչվել «IDEMIA Identity Security France and A.C.I. Technology S.à.r.l.» կոնսորցիումը:

Стоимость новых биометрических идентификационных карт в Армении составит 5850 драмов. Об этом сообщила глава миграционной и гражданской службы Министерства внутренних дел Армении Нелли Давтян:
«Карты будут выдаваться на срок 5 лет и будут стоить 5850 драмов. Действующие карты останутся действительными в течение следующих десяти лет», - добавила она:
Напомним, что в декабре 2022 года правительство приостановило выдачу биометрических паспортов на 2 года, одновременно продлив выдачу старых образцов паспортов:
Более 10 лет паспорта и ID-карты в Армении поставляла польская компания PWPW, с которой контракт истек 1 января 2017 года:
1 апреля 2025 года стало известно, что победителем конкурса на внедрение биометрической системы в Армении признан консорциум «IDEMIA Identity Security France and A.C.I. Technology S.à.r.l.»: