2026թ. հունվար-մայիս ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 8%-ով։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ը տեղեկանում է ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած նախնական տվյալներից։ Մայիսին, ապրիլի համեմատ, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 9․9%-ով։
Մայիսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2025 թվականի մայիսի նկատմամբ կազմել է 111․7%։
Արդյունաբերություն
Հունվար-մայիսին արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը կազմել է 1,265.8 մլրդ դրամ, ինչը 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 12.2%-ով։ Մայիսին, ապրիլի համեմատ, գրանցվել է 1․2% աճ, իսկ 2025 թվականի մայիսի նկատմամբ՝ 9․5% աճ։
Արդյունաբերության ոլորտը շարունակում է պահպանել երկնիշ աճի տեմպերը՝ մնալով տնտեսական ակտիվության հիմնական շարժիչներից մեկը։ Աճը կարող է պայմանավորված լինել վերամշակող արդյունաբերության, արտահանման և արտադրական գործունեության ընդլայնմամբ, ինչպես նաև արտաքին պահանջարկի բարելավմամբ։
Շինարարություն
Հունվար-մայիսին շինարարության ծավալը կազմել է 207.3 մլրդ դրամ, ինչը 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 24.1%-ով։ Ապրիլի նկատմամբ մայիսին գրանցվել է 27.2% աճ, իսկ նախորդ տարվա մայիսի համեմատ՝ 27.1% աճ։
Շինարարությունը շարունակում է ցուցադրել ամենաբարձր աճի տեմպերից մեկը՝ պահպանելով տնտեսական աճի առաջատար դերակատարությունը։ Ոլորտի ակտիվությունը շարունակում է խթանվել բնակարանաշինության, խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագրերի և պետական ու մասնավոր ներդրումների աճով։
Առևտուր և ծառայություններ
Հունվար-մայիսին առևտրի շրջանառությունը կազմել է 2,569.9 մլրդ դրամ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 1.2%-ով։ Նախորդ տարվա մայիսի համեմատ, առևտրի շրջանառությունը գործնականում չի փոխվել (100.0%), իսկ այս տարվա ապրիլի նկատմամբ արձանագրվել է 1.6% անկում։
Ծառայությունների (առանց առևտրի) ծավալը հունվար-մայիսին կազմել է 1,733.6 մլրդ դրամ, ինչը 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 9.1%-ով։
Գների շարժ
Հունվար-մայիսին սպառողական գների ինդեքսը, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, կազմել է 104.5%։
Ընդհանուր առմամբ, 2026 թվականի առաջին հինգ ամիսներին Հայաստանի տնտեսությունում պահպանվել է կայուն և արագացող աճի միտումը։

Рост показателя экономической активности Армении в январе-мае 2026 года составил 8%
В январе-мае 2026 года, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, индекс экономической активности Республики Армения вырос на 8%. Об этом сообщает «Бизнес 24» со ссылкой на предварительные данные, опубликованные Комитетом государственной статистики РА. В мае, по сравнению с апрелем, индекс экономической активности вырос на 9,9%.
В мае индекс экономической активности составил 111,7% по сравнению с маем 2025 года.
Промышленность
В январе-мае объем промышленного производства составил 1,265.8 млрд драмов, что на 12,2% больше, чем за аналогичный период 2025 года. В мае, по сравнению с апрелем, зафиксирован рост на 1,2%, а по сравнению с маем 2025 года — на 9,5%.
Промышленный сектор продолжает демонстрировать двузначные темпы роста, оставаясь одним из основных двигателей экономической активности. Рост может быть обусловлен расширением обрабатывающей промышленности, экспорта и производственной деятельности, а также улучшением внешнего спроса.
Строительство
В январе-мае объем строительства составил 207,3 млрд драмов, что на 24,1% больше, чем за аналогичный период 2025 года. В мае, по сравнению с апрелем, зафиксирован рост на 27,2%, а по сравнению с маем прошлого года — на 27,1%.
Строительство продолжает демонстрировать одни из самых высоких темпов роста, сохраняя ведущую роль в экономическом росте. Активность в секторе продолжает стимулироваться ростом жилищного строительства, крупных инфраструктурных проектов и государственных и частных инвестиций.
Торговля и услуги
В январе-мае объем торговли составил 2,569.9 млрд драмов, что на 1,2% больше, чем за аналогичный период прошлого года. По сравнению с маем прошлого года объем торговли практически не изменился (100,0%), а по сравнению с апрелем этого года зафиксировано снижение на 1,6%.
Объем услуг (без торговли) в январе-мае составил 1,733.6 млрд драмов, что на 9,1% больше, чем за аналогичный период 2025 года.
Динамика цен
В январе-мае индекс потребительских цен составил 104,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
В целом, в первые пять месяцев 2026 года в экономике Армении сохраняется стабильная и ускоряющаяся тенденция роста.