Հեռավոր գյուղում երիտասարդ զույգի հաջողության բանաձևը
Երևանից Տավուշի Նորաշեն գյուղ տեղափոխված Գարիկ Փայտյանն ու Էսթեր Զաքարյանը որոշեցին ապացուցել, որ գյուղական կյանքը կարող է լինել ոչ միայն խաղաղ, այլև ստեղծագործական ու հաջողության հնարավորություններով լի։
Երևանի պետական համալսարանի շրջանավարտներ Գարիկն ու Էսթերը ամուսնությունից հետո վերադարձան Գարիկի հայրենի գյուղ՝ Նորաշեն՝ սեփական գործը սկսելու նպատակով։ Սկզբնական փուլում դժվարությունները բազմաթիվ էին, սակայն կամքի ուժն ու համառությունը նրանց օգնեցին ստեղծել յուրահատուկ վայր՝ Զովակ հյուրատունը։
Հյուրատուն հիմնելու գաղափարը Գարիկի մոտ առաջացել էր դեռ 2016-ին, երբ զբոսաշրջիկների համար Տավուշում հատուկ արշավներ էր կազմակերպում ու առաջանում էր գիշերակացի խնդիր։ Արդեն 2018-ից հյուրատունը սկսեց զբոսաշրջիկներ ընդունել, իսկ 2021-ին երիտասարդները հյուրատանը կից գաստրոբակ ստեղծեցին՝ հնարավորություն տալով իրենց հյուրերին համտեսել ավանդական տավուշյան ուտեստները։
Զովակ հյուրատունը Ակբա Ֆեդերացիայի և NABU Հայաստանի «Գյուղական տուրիզմի զարգացման» ծրագրի շահառուներից է։ Տրամադրված դրամաշնորհի միջոցներով երիտասարդները կարողացել են ավարտուն տեսքի հասցնել գաստրոբակը  և աշխատել տարվա բոլոր եղանակներին:
«Զովակն իմ պապական տունն է, այստեղ մենք սկսել ենք հյուրեր ընդունել դեռ 2018 թվականին՝ առանց ներդրումներ կատարելու։ Երբ որոշեցի հյուրատան սենյակը վերանորոգել, նախատեսված գումար չունեի։ Ինքս եմ սովորելով վերանորոգել։ Հետագայում մենք խնդիր ունեինք բոլոր սեզոններին սպասարկել զբոսաշրջիկներին, և երբ Ակբա Ֆեդերացիան և NABU Հայաստանը մրցույթ հայտարարեցին գաստրոբակերի զարգացման համար, մենք էլ դիմեցինք ու հաջողեցինք. այժմ կարողանում ենք հաղթահարել սեզոնայնությունը։ Ցանկացած աջակցություն ոչ միայն կարևոր է գործում, այլև ինչ-որ ժամանակահատված «առաջ է գցում»։ Ես շատ երիտասարդների համար օրինակ եմ ցանկանում լինել, թե ինչպես կարելի է գյուղում զրոյից սկսել և հաջողել»,- նշում է  Զովակ հյուրատան հիմնադիր Գարիկ Փայտյանը։
Զովակ  հյուրատունը գտնվում է Տավուշի մարզի Նորաշեն գյուղում (հեռ. +374-95-56-45-28)։
Ակբա Ֆեդերացիան Ակբա բանկի միակ նշանակալից մասնակիցն է, բանկի բաժնետոմսերում ունի ավելի քան 75 տոկոս մասնաբաժին: Ակբա բանկում ունեցած մասնակցության շնորհիվ Ակբա Ֆեդերացիան նպաստում է Հայաստանի ողջ տարածքում գյուղատնտեսության, գյուղական շրջաններում փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը, համայնքների զարգացմանը, համայնքներում բիզնես միջավայրի աշխուժացմանն ու ամրապնդմանը, նշված ոլորտներում ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող յուրաքանչյուր անձի բարեկեցության աճին:

Гарик Пайтиян и Эсфер Закарян, переехавшие из Еревана в деревню Норашен в Тавуше, решили доказать, что сельская жизнь может быть не только спокойной, но и творческой и полной возможностей для успеха.
Выпускники Ереванского государственного университета Гарик и Эсфер вернулись в родное село Гарика, чтобы начать собственный бизнес после свадьбы. На начальном этапе они столкнулись с множеством трудностей, но их сила воли и упорство помогли создать уникальное место - гостиницу «Зовак».
Идея создания гостиницы пришла к Гарика еще в 2016 году, когда он организовывал специальные экскурсии для туристов в Тавуш и возникла проблема ночевки. С 2018 года гостиница начала принимать туристов, а в 2021 году молодые люди создали гастробар при гостинице, предоставляя своим гостям возможность попробовать традиционные тавушские блюда.
Гостиница «Зовак» является участником программы «Развитие сельского туризма» от АКБА Федерации и NABU Армении. Благодаря предоставленному гранту молодые люди смогли завершить гастробар и работать в течение всех сезонов.
«Зовак - это мой дедовский дом, здесь мы начали принимать гостей еще в 2018 году без каких-либо инвестиций. Когда я решил отремонтировать номер гостиницы, у меня не было запланированных средств. Я сам научился делать ремонт. Позже у нас возникла проблема обслуживания туристов в разные сезоны, и когда АКБА Федерация и NABU Армения объявили конкурс на развитие гастробаров, мы подали заявку и добились успеха: теперь мы можем справляться с сезонностью. Любая поддержка важна не только для бизнеса, но и «выдвигает» на какое-то время вперед. Я хочу быть примером для многих молодых людей, как можно начать с нуля и добиться успеха в деревне», - говорит основатель гостиницы «Зовак» Гарик Пайтиян.
Гостиница «Зовак» расположена в деревне Норашен в Тавуше (тел. +374-95-56-45-28).
АКБА Федерация является единственным значительным участником АКБА банка, владеющим более 75% акций банка. Благодаря участию в АКБА банке, АКБА Федерация способствует развитию сельского хозяйства, малых и средних предприятий в сельских районах Армении, развитию сообществ, активизации и укреплению бизнес-среды в общинах, а также повышению благосостояния каждого, кто ведет предпринимательскую деятельность в этих сферах.