ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը «Ֆակտոր»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ 2026 թվականի համար Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի հաստատմանն է ներկայացվել շուրջ 46,7 միլիարդ դրամի ներդրումային ծրագիր։ Նրա խոսքով՝ ծրագրով նախատեսվում է վերակառուցել շուրջ 500 կմ օդային և գրեթե 100 կմ մալուխային գծեր, կառուցել 27 նոր բաշխման ենթակայան, մի շարք բարձր լարման ենթակայաններ և իրականացնել ցանցի լայնածավալ արդիականացում՝ էլեկտրատեխնիկական սարքավորումներով վերազինմամբ։
Նա նաև նշել է, որ ՀԷՑ-ի պետականացման գործընթացի մեկնարկը հետաձգվում է․ հուլիսի երկրորդ կեսի փոխարեն հարցը Կառավարության նիստի օրակարգում կարող է ընդգրկվել ավելի ուշ։ Մինչև հանրային գերակա շահ ճանաչելը պետք է հանրային լսումներ կազմակերպվեն։ «Ենթադրում եմ՝ օգոստոսի առաջին կեսում կքննարկվի, գուցե նոր Կառավարության օրակարգային հարցերից մեկը լինի հանրային գերակա շահ ճանաչելու որոշումը»,- ասել է Ռոմանոս Պետրոսյանը։
Այսօր ավարտվում է ՏԿԵ նախարարության կողմից e-draft համակարգում ՀԷՑ-ը հանրային գերակա շահ ճանաչելու որոշման նախագծի քննարկումը, որը սկսվել էր հունիսի 22-ից։

The process of nationalization of HEC is postponed
Romanos Petrosyan, the interim manager of HEC, stated in an interview with Factor that an investment program of approximately 46.7 billion drams has been submitted for approval to the Public Services Regulatory Commission for 2026. According to him, the program aims to reconstruct about 500 km of overhead and nearly 100 km of cable lines, build 27 new distribution substations, several high-voltage substations, and carry out a large-scale modernization of the network with the re-equipment of electrical equipment.
He also noted that the start of the nationalization process for HEC is being postponed; instead of the second half of July, the issue may be included in the government's agenda later. Public hearings must be organized before recognizing the public interest. “I assume it will be discussed in the first half of August, perhaps it will be one of the agenda items for the new government regarding the recognition of public interest,” said Romanos Petrosyan.
Today marks the end of the discussion of the draft decision to recognize HEC as a public interest in the e-draft system, which began on June 22.