ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը «Ֆակտոր»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ 2026 թվականի համար Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի հաստատմանն է ներկայացվել շուրջ 46,7 միլիարդ դրամի ներդրումային ծրագիր։ Նրա խոսքով՝ ծրագրով նախատեսվում է վերակառուցել շուրջ 500 կմ օդային և գրեթե 100 կմ մալուխային գծեր, կառուցել 27 նոր բաշխման ենթակայան, մի շարք բարձր լարման ենթակայաններ և իրականացնել ցանցի լայնածավալ արդիականացում՝ էլեկտրատեխնիկական սարքավորումներով վերազինմամբ։
Նա նաև նշել է, որ ՀԷՑ-ի պետականացման գործընթացի մեկնարկը հետաձգվում է․ հուլիսի երկրորդ կեսի փոխարեն հարցը Կառավարության նիստի օրակարգում կարող է ընդգրկվել ավելի ուշ։ Մինչև հանրային գերակա շահ ճանաչելը պետք է հանրային լսումներ կազմակերպվեն։ «Ենթադրում եմ՝ օգոստոսի առաջին կեսում կքննարկվի, գուցե նոր Կառավարության օրակարգային հարցերից մեկը լինի հանրային գերակա շահ ճանաչելու որոշումը»,- ասել է Ռոմանոս Պետրոսյանը։
Այսօր ավարտվում է ՏԿԵ նախարարության կողմից e-draft համակարգում ՀԷՑ-ը հանրային գերակա շահ ճանաչելու որոշման նախագծի քննարկումը, որը սկսվել էր հունիսի 22-ից։

Процесс национализации ГЭЦ откладывается
Временный управляющий ГЭЦ Романос Петросян в интервью «Фактор» заявил, что на утверждение Комиссии по регулированию общественных услуг представлено инвестиционное предложение на сумму около 46,7 миллиарда драмов на 2026 год. По его словам, проект предполагает реконструкцию около 500 км воздушных и почти 100 км кабельных линий, строительство 27 новых распределительных подстанций, нескольких подстанций высокого напряжения и масштабное обновление сети с переоснащением электротехническим оборудованием.
Он также отметил, что начало процесса национализации ГЭЦ откладывается: вопрос может быть включен в повестку дня заседания правительства позже, чем во второй половине июля. Перед признанием общественных интересов необходимо провести общественные слушания. «Предполагаю, что вопрос будет обсужден в первой половине августа, возможно, это станет одним из вопросов нового правительства о признании общественных интересов», - сказал Романос Петросян.
Сегодня завершается обсуждение проекта решения о признании ГЭЦ общественными интересами в системе e-draft, которое началось 22 июня.