Հայաստանը հունիսին արտահանման խթանման ծրագրի շրջանակում ապահովել է շուրջ 3 մլրդ դրամի արտահանման ծավալներ։ Այս մասին հուլիսի 9-ին Կառավարության նիստում հայտարարել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Նախարարը նշել է, որ հունիսի սկզբին Կառավարությունը շուկաների դիվերսիֆիկացման նպատակով ներդրել էր աջակցության ծրագիր, որի շրջանակում ֆինանսական աջակցություն է տրամադրվում հայկական ծագման ջերմատնային արտադրանքի, թարմ մրգի, ինչպես նաև սննդամթերքի և խմիչքի որոշ տեսակների արտահանման դեպքում։
Պապոյանի խոսքով՝ այժմ ներկայացվում է որոշման նախագիծ, որով նախատեսվում է փոխհատուցել արտահանողների՝ հունիս ամսվա ընթացքում իրականացված արտահանման դիմաց առաջացած պարտավորությունները։
«Ծրագրի իրականացման համար հունիսին ձևավորված պարտավորությունների կատարման նպատակով անհրաժեշտ է փոխհատուցել ընդհանուր առմամբ 3 մլրդ 140 մլն դրամ»,– նշել է նախարարը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, արձագանքելով թվերին, նշել է, որ 3 մլրդ դրամի փոխհատուցումը զգալի ցուցանիշ է և վկայում է արտահանման մեծ ծավալների մասին։
Ըստ էկոնոմիկայի նախարարի ներկայացրած տվյալների՝ հունիսին արտահանվել է 784 տոննա պղպեղ, 200 տոննա լոլիկ, 109 տոննա ելակ, մոտ 3000 տոննա ծիրան, 1400 տոննա կեռաս, շուրջ 1.5 մլն լիտր շշալցված բնական հանքային ջուր, ինչպես նաև շուրջ 230 հազար շիշ խաղողի գինի։
Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի տնտեսությունում բալանսավորման քաղաքականությունը շարունակվում է, իսկ արտահանման այս ցուցանիշները, ըստ նրա, վկայում են արձանագրված առաջընթացի մասին։

Армения обеспечила объем экспорта в 3 миллиарда драмов в рамках программы стимулирования экспорта в июне. Об этом 9 июля на заседании правительства сообщил министр экономики Георгий Папоян.
Министр отметил, что в начале июня правительство внедрило программу поддержки с целью диверсификации рынков, в рамках которой предоставляется финансовая поддержка для экспорта тепличной продукции армянского происхождения, свежих фруктов, а также некоторых видов продуктов питания и напитков.
По словам Папояна, в настоящее время представляется проект решения, согласно которому предполагается возместить обязательства экспортеров, возникшие в результате осуществленного экспорта в июне.
«Для выполнения обязательств, сформированных в июне в рамках реализации программы, необходимо возместить в общей сложности 3 миллиарда 140 миллионов драмов», - отметил министр.
Премьер-министр Никол Пашинян, комментируя цифры, отметил, что возмещение в 3 миллиарда драмов является значительным показателем и свидетельствует о больших объемах экспорта.
Согласно данным, представленным министром экономики, в июне было экспортировано 784 тонны перца, 200 тонн помидоров, 109 тонн клубники, около 3000 тонн абрикосов, 1400 тонн вишни, около 1,5 миллиона литров бутилированной минеральной воды, а также около 230 тысяч бутылок винограда.
Пашинян отметил, что политика балансировки в экономике Армении продолжается, а эти показатели экспорта, по его словам, свидетельствуют о достигнутом прогрессе.