ԵՐԵՎԱՆ, 10 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի սննդի անվտանգության տեսչական մարմինը դադարեցրել է «Մարտին Սթար» ընկերության վանիլային սառույցի արտադրությունը՝ «ապահովության պահանջներին չհամապատասխանելու» պատճառաբանությամբ։ Ընկերությունում հայտնել են, որ չեն համաձայնվում տեսչական մարմնի ստուգման արդյունքների հետ:
Ըստ տեսչական մարմնի մամուլի ծառայության հաղորդագրության, ընկերության մթերային արտադրությունում հայտնաբերվել են սննդի անվտանգության և հիգիենայի օրենքների պահանջների խախտումներ։ Լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքների համաձայն, «Մոլոկո սառույց վանիլային բրիկետ» արտադրանքի նմուշը չի համապատասխանում Մաքսային միության «Ապահովության մասին» տեխնիկական կանոնակարգի պահանջներին՝ աղիքային բակտերիաների ցուցանիշով:
Տեսչական մարմնի ղեկավարի որոշմամբ, դադարեցվել է տվյալ տեսակի արտադրանքի արտադրությունը մինչև խախտումների վերացումը:
ԱՌԿԱ գործակալության հարցման պատասխանով «Մարտին Սթար» ընկերությունում հայտնել են, որ չեն համաձայնվում ստուգման արդյունքների հետ։ Ընկերության հայտարարության մեջ նշվում է, որ նույն խմբի սառույցի հետազոտությունները, որոնք իրականացվել են տեսչական մարմնի պաշտոնական ցուցակում ներառված լաբորատորիայում, ինչպես նաև ընկերության սեփական լաբորատորիայում, չեն հայտնաբերել խախտումներ, այդ թվում՝ աղիքային բակտերիաների ցուցանիշով:
«Ընկերությունը գրավոր տեղեկացրել է տեսչական մարմնին հետազոտությունների արդյունքների մասին։ Նման հետազոտություններ իրականացվում են բոլոր սառույցների տեսակների և խմբերի համար», — նշվում է հայտարարությունում:
Ընկերությունը նաև ընդգծել է, որ հատուկ ուշադրություն է դարձնում արտադրության սանիտարահիգիենիկ պահանջների պահպանմանը և սպառողների առողջության պաշտպանության համար առաջնահերթություն է համարում:

В Армении приостановлено производство ванильного мороженого
ЕРЕВАН, 10 июля. /АРКА/. Инспекционный орган безопасности продуктов питания Армении приостановил производство ванильного молочного мороженого ООО «Мартин Стар» "из-за несоответствия продукции требованиям безопасности", в компании заявили о несогласии с результатами проверки регулятора.
Согласно сообщению пресс-службы регулятора, в ходе проверки на молочном производстве компании в Ереване были выявлены нарушения требований законодательства в сфере безопасности пищевых продуктов и гигиены. Указывается, что по результатам лабораторных исследований, образец продукции «Молочное мороженое ванильное брикет» не соответствовал требованиям технического регламента Таможенного союза «О безопасности молока и молочной продукции» по показателю бактерий группы кишечной палочки.
Решением руководителя инспекционного органа приостановлена деятельность по производству данного вида продукции до устранения выявленных нарушений.
В ответ на запрос агентства "АРКА" в ООО «Мартин Стар» заявили о несогласии с результатами проверки. В заявлении компании отмечается, что исследования мороженого той же партии, проведенные в аккредитованной лаборатории, включенной в официальный перечень инспекционного органа, а также в собственной лаборатории предприятия не выявили нарушений, в том числе по показателю бактерий группы кишечной палочки.
«О результатах исследований компания письменно уведомила Инспекционный орган. Подобные исследования проводятся для всех видов и партий выпускаемого мороженого», — говорится в заявлении.
Компания также подчеркнула, что уделяет особое внимание соблюдению санитарно-гигиенических требований на производстве и считает защиту здоровья потребителей своим приоритетом.