Հայաստանում քոլեջներ ընդունվողների թիվը տարեկան 10%-ով աճում է
Հայաստանում քոլեջներ ընդունվողների թիվը տարեկան 10%-ով աճում է։ Այս մասին 10 հուլիսի մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտնել է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Սվաչյանը, նշելով, որ դրական միտումը պահպանվում է տարիներ շարունակ։
Նա պատմեց, որ արհեստագործական կրթության ծրագրով հաջորդ ուսումնական տարվա համար նախատեսված է 3,312 տեղ 38 մասնագիտություններում, որոնցից 21-ը վերաբերում են առաջնահերթ ուղղություններին և նախատեսում են կրթաթոշակների վճարում։ Մյուս 800 տեղը նախատեսված է Ներքին գործերի նախարարության ծրագրով։ Միջին մասնագիտական կրթության ծրագրերով հասանելի կլինի 6,064 տեղ 107 մասնագիտություններում։ Այս դեպքում 15 մասնագիտություն ներառված է կրթաթոշակային ծրագրում, որպես երկրի տնտեսության համար առաջնահերթ։
Սվաչյանը շեշտեց, որ առաջին կուրսում, անկախ նրանից, թե ուսանողը սովորում է վճարովի հիմունքներով, թե պետական պատվերով, նա ստանում է կրթաթոշակ։ Առաջին տարվա արդյունքների ամփոփումից հետո, բարձր առաջադիմություն ունեցող ուսանողները պահպանելու են իրենց կրթաթոշակները։ Մյուսները, ինչպես նշեց նա, կարող են վերականգնել կրթաթոշակները, բարելավելով իրենց ուսման ցուցանիշները։ Այս ծրագիրը, ըստ Սվաչյանի, բարելավել է տվյալ ուղղություններով տեղերի լրացման իրավիճակը։ "Երիտասարդությունը սկսել է հետաքրքրվել այդ մասնագիտություններով, որոնք տարիներ շարունակ մնացել էին դատարկ։ Այժմ արդեն ունենք ուսանողներ բոլոր այդ մասնագիտություններում," - նկատեց նախարարի տեղակալը։

In Armenia, the number of college entrants increases by 10% annually
In Armenia, the number of college entrants increases by 10% annually. This was stated by Ara Svachyan, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of Armenia, during a press conference on July 10, noting that the positive trend continues year after year.
She reported that for the next academic year, the vocational education program provides for 3,312 places in 38 specialties, of which 21 are related to priority areas and include scholarship payments. Another 800 places are provided under the Ministry of Internal Affairs program. For secondary vocational education programs, 6,064 places will be available in 107 specialties. At the same time, 15 specialties are included in the scholarship program as priorities for the country's economy.
The Deputy Minister emphasized that in the first year, regardless of whether the student is studying on a paid basis or under a state order, they receive a scholarship. After the first year's results are summarized, scholarships will be retained for students with high academic performance. Others, as she noted, will be able to restore their scholarships by improving their academic indicators. According to Svachyan, this program has improved the situation with filling places in these areas. "Youth has begun to show interest in these specialties, which had remained vacant for years. Now we already have students in all these specialties," she noted.