Հայաստանում քոլեջներ ընդունվողների թիվը տարեկան 10%-ով աճում է
Հայաստանում քոլեջներ ընդունվողների թիվը տարեկան 10%-ով աճում է։ Այս մասին 10 հուլիսի մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտնել է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Սվաչյանը, նշելով, որ դրական միտումը պահպանվում է տարիներ շարունակ։
Նա պատմեց, որ արհեստագործական կրթության ծրագրով հաջորդ ուսումնական տարվա համար նախատեսված է 3,312 տեղ 38 մասնագիտություններում, որոնցից 21-ը վերաբերում են առաջնահերթ ուղղություններին և նախատեսում են կրթաթոշակների վճարում։ Մյուս 800 տեղը նախատեսված է Ներքին գործերի նախարարության ծրագրով։ Միջին մասնագիտական կրթության ծրագրերով հասանելի կլինի 6,064 տեղ 107 մասնագիտություններում։ Այս դեպքում 15 մասնագիտություն ներառված է կրթաթոշակային ծրագրում, որպես երկրի տնտեսության համար առաջնահերթ։
Սվաչյանը շեշտեց, որ առաջին կուրսում, անկախ նրանից, թե ուսանողը սովորում է վճարովի հիմունքներով, թե պետական պատվերով, նա ստանում է կրթաթոշակ։ Առաջին տարվա արդյունքների ամփոփումից հետո, բարձր առաջադիմություն ունեցող ուսանողները պահպանելու են իրենց կրթաթոշակները։ Մյուսները, ինչպես նշեց նա, կարող են վերականգնել կրթաթոշակները, բարելավելով իրենց ուսման ցուցանիշները։ Այս ծրագիրը, ըստ Սվաչյանի, բարելավել է տվյալ ուղղություններով տեղերի լրացման իրավիճակը։ "Երիտասարդությունը սկսել է հետաքրքրվել այդ մասնագիտություններով, որոնք տարիներ շարունակ մնացել էին դատարկ։ Այժմ արդեն ունենք ուսանողներ բոլոր այդ մասնագիտություններում," - նկատեց նախարարի տեղակալը։

В Армении из года в год число поступающих в колледжи увеличивается на 10%
В Армении ежегодно число поступающих в колледжи увеличивается на 10%. Об этом на пресс-конференции 10 июля сообщила заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Араксия Свачян, отметив, что положительная тенденция сохраняется из года в год.
Она рассказала, что по программе ремесленного образования на следующий учебный год предусмотрено 3,312 мест по 38 специальностям, из них 21 относится к приоритетным направлениям и предусматривает выплату стипендий. Еще 800 мест предусмотрено по программе Министерства внутренних дел. По программам среднего профессионального образования будет доступно 6,064 места по 107 специальностям. При этом 15 специальностей включены в стипендиальную программу как приоритетные для экономики страны.
Замминистра обратила внимание, что на первом курсе, независимо от того, студент обучается на платной основе или по госзаказу, он получает стипендию. После подведения итогов первого года сохраняют стипендии студенты с высокой успеваемостью. Остальные, как отметила она, смогут восстановить стипендии, улучшив свои показатели по учебе. Данная программа, по словам Свачян, улучшила ситуацию с заполнением мест по данным направлениям. "Молодежь начала интересоваться этими специальностями, которые оставались вакантными на протяжении лет. Сейчас уже у нас есть студенты по всем этим специальностям," - заметила замглавы ведомства.