ԵՐԵՎԱՆ, 6 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի սպառողական շուկայում 12-ամսյա ինֆլյացիան հունիսին կազմել է 5,1%, նշվում է Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի հաշվետվությունում:
Հունիսին, մայիսի համեմատ, գրանցվել է 0,5% դեֆլյացիա:
Միաժամանակ, 2026 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին, 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, գները բարձրացել են 4,6%-ով:
Հայաստանի 2026 թվականի պետական բյուջեում ինֆլյացիան նախատեսված է 3% (±1%) մակարդակով: Կենտրոնական բանկի առաջին եռամսյակի դրամավարկային քաղաքականության հաշվետվության համաձայն, 2026 թվականի ավարտին ինֆլյացիան սպասվում է 4,4-3,3% միջակայքում, իսկ 2027 թվականի համար՝ 3,5-3,1%, 2028 թվականի համար՝ 3,2-3,1%:

Inflation of 5.1% Registered in Armenia in June
YEREVAN, June 6. /ARKA/. The 12-month inflation on Armenia's consumer market was 5.1% in June, according to the report by the Statistical Committee of Armenia.
In June, compared to May of the same year, there was a deflation of 0.5%.
Meanwhile, from January to June 2026, prices increased by 4.6% compared to the same period in 2025.
The inflation rate in Armenia's state budget for 2026 is set at 3% (±1%). According to the Central Bank's report on monetary policy for the first quarter of this year, inflation in Armenia is expected to be between 4.4% and 3.3% depending on the scenario (A-B) by the end of 2026, with forecasts for 2027 at 3.5% to 3.1%, and for 2028 at 3.2% to 3.1%.