Վրաստանի տարածքային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարարության ավտոմոբիլային ճանապարհների դեպարտամենտը հայտարարել է միջազգային տենդեր, որով Վրաստան-Հայաստան և Վրաստան-Ադրբեջան կապող մայրուղին պետք է փոխարինվի չորս գոտիով և թողունակության բարձր մակարդակով նոր ճանապարհով։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 250 միլիոն եվրո (754 մլն լարի) և ֆինանսավորվում է Եվրոպական ներդրումային բանկի (EIB) վարկային միջոցներով։
Ճանապարհի այս հատվածի տենդերը սկզբնապես հայտարարվել էր 2024 թվականի օգոստոսին, և դրա շրջանակներում հաղթողի հայտնաբերումն ու շինարարության մեկնարկը պլանավորվում էին դեռևս 2025 թվականին, սակայն 2026 թվականի մարտին տենդերը պաշտոնապես դադարեցվեց, ինչի պատճառ նշվեց ցածր մրցակցությունը։ Ընթացիկ տարվա մարտին հայտարարվեց 19 միլիոն եվրո արժողությամբ տենդեր՝ ճանապարհի շինարարական վերահսկողության ծառայության գծով։ Զուգահեռաբար, Վրաստանի կառավարությունը շարունակել է ճանապարհի անցկացման ակնկալիքով անհրաժեշտ հողերի օտարման գործընթացը, ինչի կապակցությամբ այս տարի հավելյալ մի քանի էքսպրոպրիացիա (սեփականության բռնագրավում հանուն պետական կարիքների) հայտարարվեց։
Նոր մայրուղիները կսկսվեն Ռուսթավի քաղաքից և կկառուցվեն Կարմիր կամրջի (Ծիթելի Խիդի) ու Սադախլոյի ուղղությամբ։ Ծրագրի վերաբերյալ հայտարարված տենդերներով (լոտ 1 և լոտ 2, լոտ 3 և լոտ 4) ընդհանուր առմամբ նախատեսված է 61,3 կիլոմետր երկարության 4 գոտիով ճանապարհի շինարարություն։
Ծրագրի լոտերը բաշխվում են այսպես:
- Լոտ 1 — Ռուսթավի-Ալգեթի՝ 21 կիլոմետր, մայրուղու լայնությունը՝ 4 x 3,75 մետր, երթևեկության արագությունը՝ 120 կմ/ժ,
- Լոտ 2 — Ալգեթի-Կարմիր կամուրջ՝ 10,9 կիլոմետր, մայրուղու լայնությունը՝ 4 x 3,75 մետր, երթևեկության արագությունը՝ 120 կմ/ժ,
- Լոտ 3 — Ալգեթի-Արաֆլո՝ 13 կիլոմետր, մայրուղու լայնությունը՝ 4 x 3,75 մետր, երթևեկության արագությունը՝ 120 կմ/ժ,
- Լոտ 4 — Արաֆլո-Սադախլո՝ 16,3 կիլոմետր, մայրուղու լայնությունը՝ 4 x 3,75 մետր, երթևեկության արագությունը՝ 120 կմ/ժ։
Առկա դրությամբ, Վրաստանը Հայաստանին ու Ադրբեջանին կապող մայրուղիները երկու գոտիով են և մեծ մասամբ անցնում են բնակավայրերով։ Նոր մայրուղին պետք է մեծացնի թողունակությունը և շրջանցի խիտ բնակեցված կետերը։
Նոր տենդերի շրջանակներում ընկերությունները սեփական առաջարկները պետք է պետությանը ներկայացնեն մինչև 2026 թվականի օգոստոսի 14-ը ներառյալ։

Армения и Азербайджан свяжут Грузию четырехполосной магистралью
Департамент автомобильных дорог Министерства территориального развития и инфраструктуры Грузии объявил международный тендер, в рамках которого дорога, соединяющая Грузию с Арменией и Азербайджаном, будет заменена новой четырехполосной дорогой с высоким уровнем пропускной способности. Общая стоимость проекта составляет 250 миллионов евро (754 миллиона лари), и он финансируется за счет кредитных средств Европейского инвестиционного банка (EIB).
Тендер на этот участок дороги был первоначально объявлен в августе 2024 года, и определение победителя и начало строительства планировались еще в 2025 году, однако в марте 2026 года тендер был официально приостановлен из-за низкой конкуренции. В марте текущего года был объявлен тендер на сумму 19 миллионов евро на услуги по строительному контролю дороги. Параллельно правительство Грузии продолжило процесс отчуждения необходимых земель для прокладки дороги, в связи с чем в этом году было объявлено о нескольких дополнительных экс-проприациях (изъятие собственности в общественных интересах).
Новые магистрали начнутся от города Рустави и будут построены в направлении Красного моста (Цители Хиди) и Садахло. В рамках объявленных тендеров (лот 1 и лот 2, лот 3 и лот 4) предусмотрено строительство четырехполосной дороги общей длиной 61,3 километра.
Лоты распределяются следующим образом:
• Лот 1 — Рустави-Алгети — 21 километр, ширина магистрали — 4 x 3,75 метра, скорость движения — 120 км/ч,
• Лот 2 — Алгети-Красный мост — 10,9 километра, ширина магистрали — 4 x 3,75 метра, скорость движения — 120 км/ч,
• Лот 3 — Алгети-Арафло — 13 километров, ширина магистрали — 4 x 3,75 метра, скорость движения — 120 км/ч,
• Лот 4 — Арафло-Садахло — 16,3 километра, ширина магистрали — 4 x 3,75 метра, скорость движения — 120 км/ч.
На данный момент дороги, соединяющие Грузию с Арменией и Азербайджаном, имеют две полосы и в основном проходят через населенные пункты. Новая магистраль должна увеличить пропускную способность и обойти густонаселенные участки.
В рамках нового тендера компании должны представить свои предложения государству до 14 августа 2026 года включительно.