Եվրոպայի խորհրդի փողերի լվացման դեմ պայքարի մարմնի՝ MONEYVAL-ի գնահատմամբ՝ չնայած ապօրինի ակտիվների վերականգնմանն ուղղված զգալի ջանքերին, Հայաստանը դա քաղաքական նպատակ չի դարձրել: Կառույցը նման եզրահանգման եկել է՝ ուսումնասիրելով հանցավոր եկամուտների բռնագանձման ոլորտում Հայաստանի ձեռք բերած արդյունքները: Զեկույցի հեղինակներն անցած հոկտեմբերին են իրականացրել ուսումնասիրությունը Հայաստանում:
«Թեև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման համակարգի ներդրումն ուժեղացրել է երկրի՝ ապօրինի ակտիվները բռնագանձելու կարողությունը, MONEYVAL-ը կոչ է անում վերանայել բռնագանձման համակարգի բոլոր փուլերը, ինչպես նաև ընդլայնել հանցավոր եկամուտների հայտնաբերման, կալանադրման և բռնագանձման համար անհրաժեշտ փորձն ու ռեսուրսները», - նշված է զեկույցում:
Եվրոպայի խորհուրդը Հայաստանի իշխանություններին կոչ է անում ավելի խորը վերլուծության ենթարկել արտաքին սպառնալիքները, ահաբեկչության ֆինանսավորումը և վիրտուալ ակտիվների հետ կապված ռիսկերը։ Համարում են, որ հետագա բարելափոխումներ են անհրաժեշտ անշարժ գույքի ոլորտում ռիսկերի գնահատման, ինչպես նաև օպերատիվ համագործակցության մեխանիզմների հարցում։ Միաժամանակ գովեստի արժանի են համարում փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման ռիսկերի ընկալման ուժեղացմանն ուղղված ջանքերը, իսկ այդ ռիսկերի հասցեագրմանն ուղղված ազգային քաղաքականությունն ու ռազմավարությունները «բավարար» են որակել:
Գնահատումից հետո Հայաստանը ստացել է գործողությունների ճանապարհային քարտեզ, որը պետք է կատարի երեք տարվա ընթացքում։ Իշխանությունները պարտավոր են զեկուցել MONEYVAL-ին արձանագրած առաջընթացի մասին։

Armenia has not made the recovery of illegal assets a political goal
According to the assessment by MONEYVAL, the Council of Europe’s body for combating money laundering, despite significant efforts to recover illegal assets, Armenia has not made this a political goal. The organization reached this conclusion after examining the results achieved by Armenia in the area of confiscating criminal proceeds. The authors of the report conducted the study in Armenia last October.
“Although the introduction of a system for confiscating illegally obtained property has strengthened the country’s ability to confiscate illegal assets, MONEYVAL calls for a review of all stages of the confiscation system, as well as an expansion of the knowledge and resources necessary for the detection, arrest, and confiscation of criminal proceeds,” the report states.
The Council of Europe urges Armenian authorities to conduct a deeper analysis of external threats, the financing of terrorism, and risks associated with virtual assets. It is considered that further improvements are needed in the assessment of risks in the real estate sector, as well as in operational cooperation mechanisms. At the same time, efforts to enhance the understanding of the risks of money laundering and the financing of terrorism are commended, while the national policies and strategies addressing these risks are deemed “sufficient.”
After the assessment, Armenia received an action roadmap that must be implemented within three years. Authorities are required to report to MONEYVAL on the progress made.