Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը շաբաթ օրը մերժեց ընդդիմության պահանջները՝ չեղյալ հայտարարելու անցյալ ամսվա խորհրդարանական ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները, որոնցում հաղթել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը:
Վեց հայկական ընդդիմադիր խմբակցություններ առանձին-առանձին մերժել են արդյունքները՝ դրանք համարելով կեղծիք: Նրանք հատկապես մեղադրել են ընտրական պաշտոնյաներին՝ շատ ձայներ սխալ հաշվարկելու և պնդել, որ Հայաստանի իշխանությունները ստիպել են բազմաթիվ պետական ծառայողներին և անվտանգության աշխատակիցներին ձայն տալ «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ի օգտին:
Ընդդիմության պաշտոնական ընտրությունների երկրորդ տեղը զբաղեցրած «Հզոր Հայաստան» դաշինքը, որը ղեկավարում է միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանը, առաջարկել է, որ Սահմանադրական դատարանը այլընտրանքային կարգով հրավիրի կրկնակի ընտրություն իր և «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ի միջև: Դատարանը նաև դա մերժել է:
Փաշինյանն ու նրա քաղաքական դաշնակիցները հերքում են կեղծիքների մեղադրանքները: Նրանք ասում են, որ «Հզոր Հայաստան» և երկու այլ հիմնական ընդդիմադիր մրցակիցներ ինքնուրույն ստացել են հարյուր հազարավոր ձայներ՝ ապօրինի ընտրակաշառքների միջոցով:
«Արդարությունը հաղթեց», - ասել է արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը, ով ներկայացրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը դատարանում:
Ըստ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի (ԿԸՀ), Փաշինյանի կուսակցությունը հաղթել է հունիսի 7-ի ընտրություններում 49.8 տոկոս ձայնով: «Հզոր Հայաստան»-ը երկրորդ տեղում է 23.3 տոկոսով, նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի «Հայաստան» դաշինքը՝ մոտ 10 տոկոսով, և Գագիկ Ծառուկյանի «繁荣 Հայաստան» կուսակցությունը (ԲՀԿ)՝ մոտ 4 տոկոսով:
ԲՀԿ-ն մոտ էր իրավական շեմին՝ Հայաստանի խորհրդարան մուտք գործելու համար, քանի որ ԿԸՀ-ն չեղյալ է հայտարարել երեք ընտրատեղամասերի արդյունքները և մերժել է այնտեղ ընտրությունները կրկին անցկացնել: Սա և այլ ընդդիմադիր մրցակիցներ ներկայացրել են վիճահարույց որոշումը՝ որպես ապացույց, որ ընտրությունները կեղծվել են ruling party-ի օգտին:
Արամ Օրբելյանը, ԲՀԿ-ի ներկայացուցիչը, ասել է, որ դատարանը պետք է գոնե տա Ծառուկյանի կուսակցությանը հինգ տեղ Հայաստանի 105 անդամ խորհրդարանում:
«Բոլորը տեսան, ցավոք, որ Սահմանադրական դատարանը մասնակցել է կամ առնվազն չի կանգնել ընտրությունների գողության դեմ», - ասել է Օրբելյանը:
«Հզոր Հայաստան», «Հայաստան» և ԲՀԿ-ն առաջինը բողոքեցին, երբ Փաշինյանը հունիսի 8-ին հայտարարեց «պատմական հաղթանակ»՝ երբ ընտրողների ձայների միայն մեկ հինգերորդը հաշվարկված էր:
Ընդդիմության առաջնորդները միշտ怀疑 իրենց բողոքների հաջողությունը, պնդելով, որ դատարանի ինը դատավորներից ութը նշանակվել են Փաշինյանի կուսակցության կողմից:
Կարապետյանը առաջարկել է, որ երկրի առաջատար ընդդիմադիր ուժերը ստեղծեն «կոորդինացնող խորհուրդ», որը կքննարկի և կձևավորի համատեղ գործողություններ Հայաստանի կառավարության դեմ:

Конституционный суд Армении подтвердил результаты выборов
Конституционный суд Армении в субботу отклонил требования оппозиции аннулировать официальные результаты парламентских выборов, состоявшихся 7 июня, на которых победила партия премьер-министра Николы Пашиняна «Гражданский договор».
В отдельных апелляциях шесть армянских оппозиционных групп оспорили результаты выборов, назвав их фальсифицированными. В частности, они обвинили выборные органы в неправильном подсчете голосов и утверждали, что армянские власти заставили многих сотрудников государственного сектора и силовых структур голосовать за «Гражданский договор». Они также указали на массовые аресты своих членов и сторонников, которые продолжались в день выборов.
Официальный второй призер выборов, альянс «Сильная Армения» во главе с миллиардером Самвелом Карапетяном, предложил Конституционному суду альтернативно назначить повторные выборы между ним и «Гражданским договором». Суд также отклонил это предложение. Он не сразу опубликовал полный текст решения, предположительно содержащий аргументы в пользу подтверждения официальных результатов.
Пашинян и его политические союзники отвергли обвинения в мошенничестве. Они утверждают, что «Сильная Армения» и два других основных оппозиционных соперника сами получили сотни тысяч голосов с помощью незаконных взяток.
«Справедливость победила», - сказала министр юстиции Србуи Гальян, представлявшая «Гражданский договор» в суде.
Армения - Конституционный суд отклонил требования оппозиции аннулировать результаты выборов.
По данным Центральной избирательной комиссии (ЦИК), партия Пашиняна выиграла выборы 7 июня, получив 49,8 процента голосов. «Сильная Армения» заняла второе место с 23,3 процента, за ней следуют альянс «Армения» бывшего президента Роберта Кочаряна (почти 10 процентов) и партия «Процветающая Армения» (БХК) (почти 4 процента).
БХК не смогла преодолеть юридический порог для входа в армянский парламент после того, как ЦИК аннулировала результаты на трех участках и отказалась провести повторные выборы там. Это и другие оппозиционные соперники представили спорное решение как дальнейшее доказательство того, что голосование было сфальсифицировано в пользу правящей партии.
Арам Орбелян, юрист, представляющий БХК, заявил, что суд должен был хотя бы предоставить партии Царукяна пять мест в 105-местном парламенте Армении.
«Все видели, к сожалению, что Конституционный суд участвовал в или, по крайней мере, не остановил кражу голосов», - сказал Орбелян.
«Сильная Армения», «Армения» и БХК впервые подняли шум после того, как Пашинян заявил о «исторической победе» рано утром 8 июня, когда менее одной пятой голосов, поданных избирателями, были подсчитаны.
Лидеры оппозиции всегда были скептически настроены по поводу успеха своих апелляций, утверждая, что восемь из девяти судей суда были назначены партией Пашиняна.
Карапетян предложил в прошлом месяце, чтобы ведущие оппозиционные силы страны создали «координационный совет», который будет обсуждать и принимать совместные действия против армянского правительства.