Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը շաբաթ օրը մերժեց ընդդիմության պահանջները՝ չեղյալ հայտարարելու անցյալ ամսվա խորհրդարանական ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները, որոնցում հաղթել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը:
Վեց հայկական ընդդիմադիր խմբակցություններ առանձին-առանձին մերժել են արդյունքները՝ դրանք համարելով կեղծիք: Նրանք հատկապես մեղադրել են ընտրական պաշտոնյաներին՝ շատ ձայներ սխալ հաշվարկելու և պնդել, որ Հայաստանի իշխանությունները ստիպել են բազմաթիվ պետական ծառայողներին և անվտանգության աշխատակիցներին ձայն տալ «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ի օգտին:
Ընդդիմության պաշտոնական ընտրությունների երկրորդ տեղը զբաղեցրած «Հզոր Հայաստան» դաշինքը, որը ղեկավարում է միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանը, առաջարկել է, որ Սահմանադրական դատարանը այլընտրանքային կարգով հրավիրի կրկնակի ընտրություն իր և «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ի միջև: Դատարանը նաև դա մերժել է:
Փաշինյանն ու նրա քաղաքական դաշնակիցները հերքում են կեղծիքների մեղադրանքները: Նրանք ասում են, որ «Հզոր Հայաստան» և երկու այլ հիմնական ընդդիմադիր մրցակիցներ ինքնուրույն ստացել են հարյուր հազարավոր ձայներ՝ ապօրինի ընտրակաշառքների միջոցով:
«Արդարությունը հաղթեց», - ասել է արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը, ով ներկայացրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը դատարանում:
Ըստ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի (ԿԸՀ), Փաշինյանի կուսակցությունը հաղթել է հունիսի 7-ի ընտրություններում 49.8 տոկոս ձայնով: «Հզոր Հայաստան»-ը երկրորդ տեղում է 23.3 տոկոսով, նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի «Հայաստան» դաշինքը՝ մոտ 10 տոկոսով, և Գագիկ Ծառուկյանի «繁荣 Հայաստան» կուսակցությունը (ԲՀԿ)՝ մոտ 4 տոկոսով:
ԲՀԿ-ն մոտ էր իրավական շեմին՝ Հայաստանի խորհրդարան մուտք գործելու համար, քանի որ ԿԸՀ-ն չեղյալ է հայտարարել երեք ընտրատեղամասերի արդյունքները և մերժել է այնտեղ ընտրությունները կրկին անցկացնել: Սա և այլ ընդդիմադիր մրցակիցներ ներկայացրել են վիճահարույց որոշումը՝ որպես ապացույց, որ ընտրությունները կեղծվել են ruling party-ի օգտին:
Արամ Օրբելյանը, ԲՀԿ-ի ներկայացուցիչը, ասել է, որ դատարանը պետք է գոնե տա Ծառուկյանի կուսակցությանը հինգ տեղ Հայաստանի 105 անդամ խորհրդարանում:
«Բոլորը տեսան, ցավոք, որ Սահմանադրական դատարանը մասնակցել է կամ առնվազն չի կանգնել ընտրությունների գողության դեմ», - ասել է Օրբելյանը:
«Հզոր Հայաստան», «Հայաստան» և ԲՀԿ-ն առաջինը բողոքեցին, երբ Փաշինյանը հունիսի 8-ին հայտարարեց «պատմական հաղթանակ»՝ երբ ընտրողների ձայների միայն մեկ հինգերորդը հաշվարկված էր:
Ընդդիմության առաջնորդները միշտ怀疑 իրենց բողոքների հաջողությունը, պնդելով, որ դատարանի ինը դատավորներից ութը նշանակվել են Փաշինյանի կուսակցության կողմից:
Կարապետյանը առաջարկել է, որ երկրի առաջատար ընդդիմադիր ուժերը ստեղծեն «կոորդինացնող խորհուրդ», որը կքննարկի և կձևավորի համատեղ գործողություններ Հայաստանի կառավարության դեմ:

News | 2026/07/05 16:02
Armenia’s Constitutional Court on Saturday rejected opposition demands to annul the official results of last month’s parliamentary elections that gave victory to Prime Minister Nikol Pashinian’s Civil Contract party.
In separate appeals, six Armenian opposition groups rejected the results as fraudulent. In particular, they accused election officials of miscounting many ballots and claimed that the Armenian authorities forced many public sector employees and security personnel to vote for Civil Contract. They also pointed to mass arrests of their members and supporters, which continued on election day.
The official election runner-up, the Strong Armenia alliance led by billionaire Samvel Karapetian, suggested that the Constitutional Court alternatively order a run-off vote between it and Civil Contract. The court rejected this as well. It did not immediately publicize the full text of the ruling presumably containing arguments in favor of upholding the official results.
Pashinian and his political allies deny the fraud allegations. They say that Strong Armenia and two other major opposition contenders themselves secured hundreds of thousands of votes through illegal vote bribes.
“Justice has won,” Justice Minister Srbuhi Galian, who represented Civil Contract in the court, told RFE/RL’s Armenian Service, commenting on the ruling.
Armenia - The Constitutional Court rejects opposition appeals against official results of the June 7 parliamentary elections.
According to the Central Election Commission (CEC), Pashinian’s party won the June 7 elections with 49.8 percent of the vote. Strong Armenia came in second with 23.3 percent, followed by former President Robert Kocharian’s Hayastan alliance (almost 10 percent) and Gagik Tsarukian’s Prosperous Armenia Party (BHK) (almost 4 percent).
The BHK fell just short of a legal threshold for entering the Armenian parliament after the CEC cancelled results in three precincts and refused to rerun elections there. This and other opposition contenders portrayed the controversial decision as further proof that the vote was rigged in the ruling party’s favor.
Aram Orbelian, a lawyer representing the BHK, said that the court should have at least given Tsarukian’s party five seats in Armenia’s 105-member parliament.
“Everyone saw, unfortunately, that the Constitutional Court participated in or at least did not stop the vote theft,” Orbelian told reporters after the announcement of the court’s decision.
Strong Armenia, Hayastan and the BHK first cried foul after Pashinian claimed a “historic victory” early on June 8 when less than one-fifth of the ballots cast were counted by election officials. Pashinian and his loyalists deny that his statement predetermined the vote results.
Opposition leaders were always skeptical about the success of their appeals, arguing that eight of the court’s nine judges have been installed by Pashinian’s party. The court excluded two of those judges, both of them former pro-government politicians, from the consideration of the appeals, citing their “prejudicial attitude” towards the opposition. It ignored opposition demands to also recuse another judge, who ran in the 2021 elections on the ticket of a pro-government bloc.
Many supporters of Hayastan and Strong Armenia want them to refuse to take up their parliament seat in order to further undermine the parliament’s legitimacy. The leaders of both blocs seem to be leaning against the boycott. They have also resisted so far calls to challenge the election results in the streets.
Karapetian proposed last month that the country’s leading opposition forces set up a “coordinating council” that would discuss and take joint actions against the Armenian government.