Հայաստանի պտուղ-բանջարեղենի արտահանումը ԵՄ աճում է
Հայաստանի պտուղ-բանջարեղենի արտահանումը դեպի Եվրոպական Միություն աճում է օրեցօր: Այս մասին 17 հուլիսի մամուլի ասուլիսի ընթացքում տեղեկացրել է սննդի անվտանգության տեսչական մարմնի նախագահ Տիգրան Պետրոսյանը: Նա նշել է, որ ներկայումս 50 մեքենա, որը լեցուն է հայկական ծիրանով, պատրաստ է արտահանման դեպի նոր եվրոպական շուկա:
«Անցյալ տարիներին մենք կարծում էինք, որ չենք կարող արտահանել մեր արտադրանքը ԵՄ շուկա, քանի որ հայկական պտուղ-բանջարեղենը մրցունակ չէ, իսկ եվրոպական շուկայում ավելի էկզոտիկ և հետաքրքիր մրգեր են ներկայացված: Սակայն պրակտիկան ցույց տվեց, որ երբ մենք իսկապես ցանկացանք, կարողացանք արտահանել և վաճառել մեր արտադրանքը», - ընդգծեց Պետրոսյանը:
Հիշեցնենք, որ մայիսից Ռուսաստան տեղափոխվող բոլոր կվարկային արտադրանքների, այդ թվում՝ բանջարեղենի, մրգերի, կանաչեղենի և չոր մրգերի ներմուծման վրա ժամանակավոր սահմանափակումներ են մտցրել:

Exports of Armenian fruits and vegetables to the EU are increasing
Exports of Armenian fruits and vegetables to the markets of the European Union are increasing day by day. This was reported by Tigran Petrosyan, the head of the Food Safety Inspection Body, during a press conference on July 17. Currently, he noted, 50 trucks loaded with Armenian apricots are ready for export to a new European market.
“Years ago, we believed that we could not export our products to the EU market because Armenian fruits and vegetables were uncompetitive, and the European market was filled with more exotic and interesting fruits. However, practice has shown that when we really wanted to, we were able to export and sell our products,” emphasized Petrosyan.
It is worth noting that since May, Rosselkhoznadzor has imposed temporary restrictions on the import of all quarantine products from Armenia, including vegetables, fruits, greens, and dried fruits, and has also suspended transit through Russia to the EAEU countries.