Հայաստանի պտուղ-բանջարեղենի արտահանումը ԵՄ աճում է
Հայաստանի պտուղ-բանջարեղենի արտահանումը դեպի Եվրոպական Միություն աճում է օրեցօր: Այս մասին 17 հուլիսի մամուլի ասուլիսի ընթացքում տեղեկացրել է սննդի անվտանգության տեսչական մարմնի նախագահ Տիգրան Պետրոսյանը: Նա նշել է, որ ներկայումս 50 մեքենա, որը լեցուն է հայկական ծիրանով, պատրաստ է արտահանման դեպի նոր եվրոպական շուկա:
«Անցյալ տարիներին մենք կարծում էինք, որ չենք կարող արտահանել մեր արտադրանքը ԵՄ շուկա, քանի որ հայկական պտուղ-բանջարեղենը մրցունակ չէ, իսկ եվրոպական շուկայում ավելի էկզոտիկ և հետաքրքիր մրգեր են ներկայացված: Սակայն պրակտիկան ցույց տվեց, որ երբ մենք իսկապես ցանկացանք, կարողացանք արտահանել և վաճառել մեր արտադրանքը», - ընդգծեց Պետրոսյանը:
Հիշեցնենք, որ մայիսից Ռուսաստան տեղափոխվող բոլոր կվարկային արտադրանքների, այդ թվում՝ բանջարեղենի, մրգերի, կանաչեղենի և չոր մրգերի ներմուծման վրա ժամանակավոր սահմանափակումներ են մտցրել:

Поставки армянской плодово-овощной продукции в ЕС растут
Поставки армянской плодово-овощной продукции на рынки стран Европейского Союза растут с каждым днем. Об этом на пресс-конференции 17 июля сообщил председатель Инспекционного органа безопасности продуктов питания (ИОБПП) Тигран Петросян. На данный момент, как он отметил, 50 машин, загруженных армянским абрикосом, готовы к экспорту на рынок новой европейской страны.
«Годами ранее мы придерживались мнения, что не можем экспортировать нашу продукцию на рынок ЕС, поскольку армянская плодово-овощные культуры неконкурентоспособны, а на европейском рынке представлены более экзотические и интересные фрукты. Однако практика показала: когда мы действительно захотели - смогли вывезти продукцию и продать ее», - подчеркнул Петросян.
Напомним, что Россельхознадзор с мая ввел временные ограничения на ввоз всей подкарантинной продукции из Армении, включая овощи, фрукты, зелень и сухофрукты, а также приостановил транзит через РФ в страны ЕАЭС.