ԵՐԵՎԱՆ, 8 հուլիսի։ /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի կենտրոնական բանկի անդամ Արմեն Ктоյան CivilNet-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ երկրում ինֆլյացիայի վրա ազդող հինգ հիմնական գործոններ կան:
Առաջին գործոնը դրամի ամրապնդումն է, որը ներկայումս զսպող ազդեցություն ունի ինֆլյացիայի վրա: «Այսօր դրամի ամրապնդումը այլ արժույթների նկատմամբ, ըստ էության, պայման է, որը ազդում է ինֆլյացիայի նվազման վրա»,- ասել է Ктоյանը:
Երկրորդ գործոնը տնտեսության կառուցվածքային խնդիրներն են, այդ թվում՝ լոգիստիկայի և որոշ շուկաների առանձնահատկությունների հետ կապված հարցերը:
Երրորդ գործոնը՝ որոշ սննդամթերքի գների աճը: Ктоյանը նշել է, որ վերջին ամիսներին ինֆլյացիայի վրա զգալի ազդեցություն են ունեցել միսը, կաթնամթերքը և ըմպելիքները:
«Մսի գործոնը որպես ինֆլյացիոն ազդեցություն արդեն դարձել է ավանդական վերջին ամիսներին»,- ասել է նա:
Կтоյանը նշել է, որ 2026 թվականի հունիսին միսն ու մսամթերքը թանկացել են 12.5%-ով նախորդ տարվա հունիսի համեմատ:
Չորրորդ գործոնը արտաքին ինֆլյացիոն ազդեցություններն են, այդ թվում՝ Մերձավոր Արևելքի հակամարտության ազդեցությունը նավթի գների վրա:
Հինգերորդ գործոնը՝ բնակչության ինֆլյացիոն սպասումները: Ктоյանը ընդգծել է, որ կենտրոնական բանկի համար կարևոր է ոչ միայն գների իրական փոփոխությունը, այլև այն, թե ինչպես է բնակչությունը ընկալում ինֆլյացիան:
«Եթե դուք սպասում եք բարձր ինֆլյացիա կամ սուբյեկտիվորեն ընկալում եք, որ ինֆլյացիան բարձր է, հետևաբար, և ապագայում սպասելու եք բարձր ինֆլյացիայի»,- նշել է նա:
Կтоյանի խոսքով, նման սպասումները ազդում են ամենօրյա գնումների, ներդրումային ակտիվության վրա և կարող են ամրապնդել ինֆլյացիան ավելի բարձր մակարդակում:
Միաժամանակ, նա նշել է, որ տարածաշրջանի և առևտրային գործընկերների մի շարք երկրների համեմատ, Հայաստանի ինֆլյացիայի տեմպերը մնում են ավելի բարենպաստ:

В ЦБ Армении назвали пять ключевых факторов, влияющих на инфляцию
ЕРЕВАН, 8 июля. /АРКА/. Член Совета Центрального банка РА Армен Ктоян в интервью CivilNet перечислил пять факторов, влияющих на инфляцию в стране:
Первым фактором он назвал укрепление драма, которое сейчас оказывает сдерживающее влияние на инфляцию. «Сейчас укрепление драма по отношению к другим валютам, по сути, является обстоятельством, влияющим на инфляцию в сторону снижения», — сказал Ктоян.
Вторым фактором, по его словам, являются структурные проблемы экономики, в том числе вопросы, связанные с логистикой и особенностями отдельных рынков.
Третий фактор — рост цен на отдельные продукты питания. Ктоян отметил, что в последние месяцы значительный вклад в инфляцию внесли мясо, молочная продукция и напитки.
«Фактор мяса как инфляционный эффект уже стал традиционным для последних месяцев», — сказал он.
По словам Ктояна, в июне 2026 года мясо и мясопродукты подорожали на 12,5% по сравнению с июнем прошлого года.
Четвертым фактором он назвал внешние инфляционные эффекты, в том числе влияние ближневосточного конфликта на цены на нефть.
Пятый фактор — инфляционные ожидания населения. Ктоян подчеркнул, что для ЦБ важно не только фактическое изменение цен, но и то, как население воспринимает инфляцию.
«Если ты ожидаешь высокую инфляцию или субъективно воспринимаешь, что инфляция высокая, следовательно, и на будущее будешь ожидать высокой инфляции», — отметил он.
По словам Ктояна, такие ожидания влияют на повседневные покупки, инвестиционную активность и могут закреплять инфляцию на более высоком уровне. При этом он отметил, что по сравнению с рядом стран региона и торговых партнеров темпы инфляции в Армении остаются более благоприятными.