ԵՐԵՎԱՆ, 25 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի կառավարությունը չորեքշաբթի օրը հաստատեց ԱՄԷ-ի հետ ծառայությունների և ներդրումների առևտրի համաձայնագրի վավերացման մասին օրենքի նախագիծը, որը ստորագրվել է 2026 թվականի փետրվարի 5-ին:
Համաձայնագիրը նախատեսում է փոխադարձ խոչընդոտների վերացում ծառայությունների և ներդրումների առևտրում, տնտեսական արդյունավետության բարձրացում և տնտեսական համագործակցության ընդլայնման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծում:
Այն նաև ուղղված է երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացմանը և նոր շուկաների բացմանը երկու կողմերի համար:
Հայկական կողմը ԱՄԷ-ին տրամադրելու է արտոնություններ գյուղատնտեսության, որսի, անտառային տնտեսության, գիտատեխնիկական խորհրդատվության, առողջապահության, կրթության, էկոլոգիայի և փոստային ծառայությունների ոլորտներում:
Իր հերթին, ԱՄԷ-ն հայկական ընկերություններին տրամադրելու է արտոնություններ համակարգչային ծառայությունների, գիտատեխնիկական խորհրդատվության, սարքավորումների վերանորոգման, քարտեզագրության և հեռախոսային կապի ոլորտներում:
Նախատեսվում են նաև որոշակի պարզեցումներ իրավաբանական, շինարարական, հաշվապահական և աուդիտորական ծառայությունների մատուցման համար:
Արմստատի տվյալներով, 2026 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսներին Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է 210,2 մլն դոլար, ինչը 71,2%-ով նվազել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:

Armenian Government Approves Ratification of Trade in Services and Investment Agreement with UAE
YEREVAN, June 25. /ARKA/. The Armenian government approved a draft law on the ratification of the agreement with the UAE on trade in services and investments, signed on February 5, 2026.
The document provides for the mutual elimination of barriers in the areas of trade in services and investments, increasing economic efficiency, and creating favorable conditions for expanding economic cooperation and achieving mutual benefits.
Additionally, the agreement aims to activate bilateral economic relations and open new markets for both sides.
In particular, the Armenian side will grant the Emirati side benefits in the areas of agriculture, hunting, forestry, scientific and technical consulting in engineering, healthcare, education, ecology, and postal services.
For its part, the UAE will provide Armenian companies with benefits in the areas of computer services, scientific and technical consulting, equipment repair, cartography, and telecommunications. Certain simplifications are also provided for the provision of legal, construction, accounting, and auditing services.
According to Armstat, the volume of trade between Armenia and the UAE in January-April 2026 amounted to $210.2 million, a decrease of 71.2% compared to the same period last year.