ԵՐԵՎԱՆ, 25 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի կառավարությունը չորեքշաբթի օրը հաստատեց ԱՄԷ-ի հետ ծառայությունների և ներդրումների առևտրի համաձայնագրի վավերացման մասին օրենքի նախագիծը, որը ստորագրվել է 2026 թվականի փետրվարի 5-ին:
Համաձայնագիրը նախատեսում է փոխադարձ խոչընդոտների վերացում ծառայությունների և ներդրումների առևտրում, տնտեսական արդյունավետության բարձրացում և տնտեսական համագործակցության ընդլայնման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծում:
Այն նաև ուղղված է երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացմանը և նոր շուկաների բացմանը երկու կողմերի համար:
Հայկական կողմը ԱՄԷ-ին տրամադրելու է արտոնություններ գյուղատնտեսության, որսի, անտառային տնտեսության, գիտատեխնիկական խորհրդատվության, առողջապահության, կրթության, էկոլոգիայի և փոստային ծառայությունների ոլորտներում:
Իր հերթին, ԱՄԷ-ն հայկական ընկերություններին տրամադրելու է արտոնություններ համակարգչային ծառայությունների, գիտատեխնիկական խորհրդատվության, սարքավորումների վերանորոգման, քարտեզագրության և հեռախոսային կապի ոլորտներում:
Նախատեսվում են նաև որոշակի պարզեցումներ իրավաբանական, շինարարական, հաշվապահական և աուդիտորական ծառայությունների մատուցման համար:
Արմստատի տվյալներով, 2026 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսներին Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է 210,2 մլն դոլար, ինչը 71,2%-ով նվազել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:

Правительство Армении одобрило ратификацию соглашения о торговле услугами и инвестициями с ОАЭ
ЕРЕВАН, 25 июня. /АРКА/. Правительство Армении в четверг одобрило проект закона о ратификации соглашения с ОАЭ о торговле услугами и инвестициями, подписанного 5 февраля 2026 года.
Документ предусматривает взаимное устранение барьеров в сферах торговли услугами и инвестиций, повышение экономической эффективности и создание благоприятных условий для расширения экономического сотрудничества и получения взаимной выгоды.
Кроме того, соглашение направлено на активизацию двусторонних экономических отношений и открытие новых рынков для обеих сторон.
В частности, армянская сторона предоставит эмиратской стороне льготы в сферах сельского хозяйства, охоты, лесного хозяйства, научно-технического консультирования в инженерной сфере, здравоохранения, образования, экологии и почтовых услуг.
Со своей стороны ОАЭ предоставят армянским компаниям льготы в сферах компьютерных услуг, научно-технического консультирования, ремонта оборудования, картографии и телефонной связи. Также предусмотрены определенные упрощения при оказании юридических, строительных, бухгалтерских и аудиторских услуг.
По данным Армстата, объем товарооборота Армении с ОАЭ в январе-апреле 2026 года составил $210,2 млн. при спаде на 71,2% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.