Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացնում է, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերից մեկով, 2026 թվականի հունիսի 17-ին կնքվել է հաշտության համաձայնություն, որը Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով հաստատվել է 2026 թվականի հունիս 26-ին։ Հաշտության համաձայնությամբ Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվի 304 միլիոն 554 հազար դրամ։
2024 թվականի հուլիսի 29-ին, գլխավոր դատախազությունը դիմել էր Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախկին նախագահ Իշխան Զաքարյանի և նրա հետ փոխկապակցված անձանց՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջով:
Դատարանի՝ 2024 թվականի օգոստոսի 21-ի որոշմամբ, հայցադիմումն ընդունվել էր վարույթ:
2026 թվականի հունիսի 17-ին, գլխավոր դատախազության վարչությունում պատասխանողներ Իշխան Զաքարյանի և նրան փոխկապակցված անձանց հետ կնքվել է հաշտության համաձայնություն, որով պատասխանող կողմը համաձայնել է 304 միլիոն 554 հազար դրամն 6 ամսվա ընթացքում վերադարձնել Հայաստանին:
2020 թվականի սեպտեմբերի 23-ին նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում, 2023-2024 թվականներին Իշխան Զաքարյանի կողմից Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել 71 հա մակերեսով 15 հողատարածք:
2026 թվականի հունիսի 19-ին, Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացվել դիմում՝ հաշտության համաձայնությունը հաստատելու մասին:

Главная прокуратура сообщает, что по одному из дел о конфискации имущества незаконного происхождения 17 июня 2026 года было заключено соглашение о примирении, которое было подтверждено решением Антикоррупционного суда 26 июня 2026 года. В соответствии с заключенным соглашением, Республике Армения будет возвращено 304 миллиона 554 тысячи драм.
29 июля 2024 года Главная прокуратура подала иск в Антикоррупционный суд против бывшего председателя Контрольной палаты РА Исхана Сержиковича Закаряна и связанных с ним лиц о конфискации имущества незаконного происхождения:
21 августа 2024 года суд принял иск к производству:
17 июня 2026 года в управлении Главной прокуратуры по делам о конфискации имущества незаконного происхождения было заключено соглашение о примирении с ответчиками Исханом Закаряном и связанными с ним лицами, согласно которому ответчик согласился вернуть 304 миллиона 554 тысячи драм в течение 6 месяцев.
В рамках уголовного дела, инициированного 23 сентября 2020 года, в 2023-2024 годах Исхан Закарян вернул Республике Армения 15 земельных участков общей площадью 71 гектар:
19 июня 2026 года в Антикоррупционный суд было подано заявление о подтверждении соглашения о примирении: