Օմանի Սուլթանության «KV Group» ընկերության պատվիրակությունն այցելել է Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմին՝ ոլորտի մասնագետների հետ քննարկելու Հայաստանի Հանրապետությունից Օմանի Սուլթանություն հայկական թարմ պտուղ-բանջարեղենի արտահանման ընթացակարգերը։ Այս մասին հայտնում են Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնից:
Տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալ Գրիգոր Մկրտչյանը, հյուրերի հետ քննարկելով ցամաքային ճանապարհով սեզոնային հայկական պտուղ-բանջարեղենի՝ դեղձի, ծիրանի, լոլիկի արտահանման պահանջները և այլ երկրներ պտուղ-բանջարեղենի արտահանման բարեհաջող փորձը, ներկայացրել է համապարփակ տեղեկատվություն Տեսչական մարմնին ենթակա Հանրապետական անասնաբուժասանիտարական և բուսասանիտարական լաբորատոր ծառայությունների կենտրոնի (ՀԱԲԼԾԿ ՊՈԱԿ) կարողությունների ու մասին, որի հետազոտությունների արդյունքները հնարավորություն են տալիս Հայաստանի Հանրապետությունից բարեհաջող արտահանել ներմուծող երկրի (օրինակ՝ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների) շուկայի պահանջներին համապատասխանող բուսասանիտարական ենթահսկման ապրանքատեսականի:
Կողմերը պայմանավորվել են ձեռնարկել գործուն քայլեր Հայաստանի և Օմանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության շրջանակներում հայկական պտուղ-բանջարեղենը Օմանի շուկա արտահանելու հնարավորությունները զարգացնելու համար:

Обсуждение возможностей экспорта фруктов и овощей из Армении в Оман
Делегация компании «KV Group» из Султаната Оман посетила Инспекционное управление безопасности пищевых продуктов для обсуждения процедур экспорта свежих армянских фруктов и овощей из Республики Армения в Султанат Оман. Об этом сообщает Инспекционное управление безопасности пищевых продуктов.
Заместитель руководителя инспекционного управления Григор Мкртчян, обсуждая требования к экспорту сезонных армянских фруктов и овощей, таких как персики, абрикосы и помидоры, а также успешный опыт экспорта в другие страны, представил полную информацию о возможностях Республиканского центра ветеринарно-санитарных и фитосанитарных лабораторных услуг (РЦВСФЛ). Результаты его исследований позволяют успешно экспортировать продукцию, соответствующую фитосанитарным требованиям импортирующей страны (например, Объединенных Арабских Эмиратов) из Республики Армения.
Стороны договорились предпринять эффективные шаги для развития возможностей экспорта армянских фруктов и овощей на рынок Омана в рамках торгово-экономического сотрудничества между Арменией и Оманом.