Հայաստանի և Օմանի միջև պտուղ-բանջարեղենի արտահանման հնարավորությունները
Օմանի Սուլթանության «KV Group» ընկերության պատվիրակությունն այցելել է Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմին՝ ոլորտի մասնագետների հետ քննարկելու Հայաստանի Հանրապետությունից Օմանի Սուլթանություն հայկական թարմ պտուղ-բանջարեղենի արտահանման ընթացակարգերը։ Այս մասին հաղորդում են ՍԱՏՄ-ից։
«Տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալ Գրիգոր Մկրտչյանը, հյուրերի հետ քննարկելով ցամաքային ճանապարհով սեզոնային հայկական պտուղ-բանջարեղենի՝ դեղձի, ծիրանի, լոլիկի արտահանման պահանջները և այլ երկրներ պտուղ-բանջարեղենի արտահանման բարեհաջող փորձը, ներկայացրել է համապարփակ տեղեկատվություն Տեսչական մարմնին ենթակա Հանրապետական անասնաբուժասանիտարական և բուսասանիտարական լաբորատոր ծառայությունների կենտրոնի (ՀԱԲԼԾԿ ՊՈԱԿ) կարողությունների ու մասին, որի հետազոտությունների արդյունքները հնարավորություն են տալիս Հայաստանի Հանրապետությունից բարեհաջող արտահանել ներմուծող երկրի (օրինակ՝ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների) շուկայի պահանջներին համապատասխանող բուսասանիտարական ենթահսկման ապրանքատեսականի:
Կողմերը պայմանավորվել են ձեռնարկել գործուն քայլեր Հայաստանի և Օմանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության շրջանակներում հայկական պտուղ-բանջարեղենը Օմանի շուկա արտահանելու հնարավորությունները զարգացնելու համար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Возможности экспорта фруктов и овощей из Армении в Оман
Делегация компании «KV Group» из Оманского Султаната посетила Инспекцию по безопасности пищевых продуктов для обсуждения процедур экспорта свежих армянских фруктов и овощей из Республики Армения в Оманский Султанат. Об этом сообщает Инспекция.
Заместитель руководителя инспекции Григор Мкртчян, обсуждая требования к экспорту сезонных армянских фруктов и овощей, таких как персики, абрикосы и помидоры, а также успешный опыт экспорта в другие страны, представил полную информацию о возможностях Республиканского центра ветеринарно-санитарной и фитосанитарной лабораторной службы (РЦВСПЛС), результаты исследований которого позволяют успешно экспортировать товары, соответствующие фитосанитарным требованиям рынка импортирующей страны (например, Объединенных Арабских Эмиратов).
Стороны договорились предпринять активные шаги для развития возможностей экспорта армянских фруктов и овощей на рынок Омана в рамках торгово-экономического сотрудничества между Арменией и Оманом.