ԵՐԵՎԱՆ, 8 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի կապիտալի շուկայում նկատվում է օտարերկրյա ներդրումների ակտիվացում, հայտարարել է ՀՀ ԿԲ խորհրդի անդամ Արմեն Քոթոյանը CivilNet-ի հետ հարցազրույցում:
Նրա խոսքով, ընթացիկ տարվա առաջին հինգ ամիսներին օտարերկրացիների ներդրումները դրամային облиգացիաներում գրեթե կրկնապատկվել են նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ հասնելով 10%-ի:
Քոթոյանը նաև նշել է, որ Հայաստանի ռիսկի պրեմիան նվազել է:
«Շատ կարևոր միտում, որը պետք է արձանագրենք, Հայաստանի ռիսկի պրեմիայի նվազումն է: Պետք է ուրախությամբ նշել, որ Հայաստանի ֆինանսական շուկայում ռիսկի պրեմիայի վարքագիծը որոշակիորեն սկսել է տարբերվել այլ զարգացող տնտեսությունների նույն ցուցանիշի վարքագծից», - նշել է նա:
Քոթոյանի խոսքով, եթե նախկինում Հայաստանը շարժվում էր զարգացող շուկաների ուղու վրա, ապա վերջին շրջանում ռիսկի պրեմիայի վարքագիծը ավելի մոտ է զարգացած երկրների մոդելին:
«Որոշ շոկային ազդեցություններ, օրինակ, Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցած աշխարհաքաղաքական բացասական լիցքեր, մեր դեպքում չեն ազդել ռիսկի պրեմիայի չափի վրա, ինչպես դա տեղի է ունեցել մի շարք այլ երկրների դեպքում: Այսինքն, Հայաստանը գնահատվում է մի փոքր այլ կերպ, և դա ստեղծում է կարևոր նախադրյալներ ապագա ներդրումների և տնտեսական աճի համար», - ասել է Քոթոյանը:
Խոսելով տնտեսության բազմազանացման մասին, նա նշել է, որ նախընտրելի է ունենալ ավելի բազմազան տնտեսություն՝ տարբեր ոլորտների համաչափ զարգացմամբ:
«Այնուամենայնիվ, մենք գործ ունենք այն իրականությունների հետ, որոնք կան: Շինարարության ոլորտում պահպանվում են բարձր աճի տեմպեր: Սա տնտեսական ակտիվության կարևոր խթաններից մեկն է», - ասել է Քոթոյանը:
Նա ավելացրել է, որ զբոսաշրջային ծառայությունների ոլորտում նկատվում է արտաքին պահանջարկի զգալի աճ՝ գերազանցելով 20%-ը, ֆինանսական ծառայություններում մեծ հետաքրքրություն կա, իսկ ՏՏ ոլորտում որոշակի արտահանման ակտիվություն:
«Հայաստանը այսօր գրավիչ է նաև պորտֆելային ներդրումների տեսանկյունից», - հայտարարել է ԿԲ խորհրդի անդամը:

YEREVAN, July 8. /ARKA/. The Armenian capital market is witnessing an interesting trend of increased foreign investments, said Armen Kotoyan, a member of the Central Bank of Armenia's Council, in an interview with CivilNet.
According to him, in the first five months of this year, investments by non-residents in dram bonds nearly doubled compared to the same period last year, reaching 10%.
Kotoyan also pointed out the decrease in the risk premium in Armenia.
“A very important trend that we must note is the decrease in the risk premium for the Republic of Armenia. It should be noted with satisfaction that the behavior of the risk premium in the Armenian financial market has started to differ to some extent from the behavior of the same indicator in other developing economies,” he noted.
According to Kotoyan, while Armenia used to follow the trajectory of developing markets, recently the behavior of the risk premium has become closer to that of developed countries.
“Some shock effects, for example, geopolitical negative charges manifested in the Middle East, security issues, did not affect the level of the risk premium in our case as they did in several other countries in the region. This means that Armenia is assessed somewhat differently, and this creates an important prerequisite for future investments and economic growth,” Kotoyan said.
Speaking about economic diversification, he noted that it is preferable to have a more diversified economy with proportional development of various sectors.
“However, we are dealing with the realities that exist. In construction, high growth rates are maintained. This is one of the most important stimuli for economic activity,” Kotoyan said.
He added that in the tourism services sector, there is significant growth in external demand exceeding 20%, there is great interest in financial services, and in the IT sector, there is certain export activity. “Armenia is also attractive today in terms of portfolio investments,” said the Central Bank Council member.