ԵՐԵՎԱՆ, 8 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի կապիտալի շուկայում նկատվում է օտարերկրյա ներդրումների ակտիվացում, հայտարարել է ՀՀ ԿԲ խորհրդի անդամ Արմեն Քոթոյանը CivilNet-ի հետ հարցազրույցում:
Նրա խոսքով, ընթացիկ տարվա առաջին հինգ ամիսներին օտարերկրացիների ներդրումները դրամային облиգացիաներում գրեթե կրկնապատկվել են նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ հասնելով 10%-ի:
Քոթոյանը նաև նշել է, որ Հայաստանի ռիսկի պրեմիան նվազել է:
«Շատ կարևոր միտում, որը պետք է արձանագրենք, Հայաստանի ռիսկի պրեմիայի նվազումն է: Պետք է ուրախությամբ նշել, որ Հայաստանի ֆինանսական շուկայում ռիսկի պրեմիայի վարքագիծը որոշակիորեն սկսել է տարբերվել այլ զարգացող տնտեսությունների նույն ցուցանիշի վարքագծից», - նշել է նա:
Քոթոյանի խոսքով, եթե նախկինում Հայաստանը շարժվում էր զարգացող շուկաների ուղու վրա, ապա վերջին շրջանում ռիսկի պրեմիայի վարքագիծը ավելի մոտ է զարգացած երկրների մոդելին:
«Որոշ շոկային ազդեցություններ, օրինակ, Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցած աշխարհաքաղաքական բացասական լիցքեր, մեր դեպքում չեն ազդել ռիսկի պրեմիայի չափի վրա, ինչպես դա տեղի է ունեցել մի շարք այլ երկրների դեպքում: Այսինքն, Հայաստանը գնահատվում է մի փոքր այլ կերպ, և դա ստեղծում է կարևոր նախադրյալներ ապագա ներդրումների և տնտեսական աճի համար», - ասել է Քոթոյանը:
Խոսելով տնտեսության բազմազանացման մասին, նա նշել է, որ նախընտրելի է ունենալ ավելի բազմազան տնտեսություն՝ տարբեր ոլորտների համաչափ զարգացմամբ:
«Այնուամենայնիվ, մենք գործ ունենք այն իրականությունների հետ, որոնք կան: Շինարարության ոլորտում պահպանվում են բարձր աճի տեմպեր: Սա տնտեսական ակտիվության կարևոր խթաններից մեկն է», - ասել է Քոթոյանը:
Նա ավելացրել է, որ զբոսաշրջային ծառայությունների ոլորտում նկատվում է արտաքին պահանջարկի զգալի աճ՝ գերազանցելով 20%-ը, ֆինանսական ծառայություններում մեծ հետաքրքրություն կա, իսկ ՏՏ ոլորտում որոշակի արտահանման ակտիվություն:
«Հայաստանը այսօր գրավիչ է նաև պորտֆելային ներդրումների տեսանկյունից», - հայտարարել է ԿԲ խորհրդի անդամը:

ЕРЕВАН, 8 июля. /АРКА/. На рынке капитала Армении наблюдается довольно интересная картина активизации иностранных инвестиций, заявил член Совета Центрального банка РА Армен Ктоян в интервью CivilNet.
По его словам, за первые пять месяцев текущего года инвестиции нерезидентов в драмовые облигации почти удвоились по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, достигнув 10%.
Ктоян также указал на снижение премии за риск в Армении.
«Очень важная тенденция, которую мы должны зафиксировать, — снижение премии за риск в случае Республики Армения. И нужно с удовлетворением отметить, что в случае армянского, так сказать, финансового рынка поведение премии за риск в определенной степени начало отличаться от поведения того же показателя в других развивающихся экономиках», — отметил он.
По словам Ктояна, если раньше Армения двигалась по траектории развивающихся рынков, то в последнее время поведение премии за риск стало ближе к модели развитых стран.
«Некоторые шоковые эффекты, например, скажем, проявившиеся на Ближнем Востоке геополитические негативные заряды, так сказать, проблемы безопасности, в нашем случае не повлияли на величину премии за риск так же, как в случае ряда других стран региона. То есть, Армения оценивается немного иначе, и это создает важную предпосылку для будущих инвестиций, а также для экономического роста», — сказал Ктоян.
Говоря о диверсификации экономики, он отметил, что предпочтительно иметь более диверсифицированную экономику с пропорциональным развитием различных отраслей.
«Тем не менее мы имеем дело с теми реалиями, которые есть. По части строительства сохраняются высокие темпы роста. Это один из важнейших стимулов экономической активности», — сказал Ктоян.
Он добавил, что в сфере туристических услуг наблюдается значительный рост внешнего спроса, превышающий 20%, в финансовых услугах есть большое поле интереса, в ИТ-секторе — определенная экспортная активность. «Также Армения сегодня привлекательна с точки зрения портфельных инвестиций», — заявил член Совета ЦБ.