Հայաստանի առևտրային բանկերի կողմից ռուսական ռուբլով կանխիկ գործարքների սահմանափակումը պայմանավորված է Ռուսաստանում կանխիկ ռուբլու ընդունման սահմանափակումներով, «Ազատության» հարցմանն այսպես արձագանքեցին Բանկերի միությունից:
Սահմանափակումները, ըստ Բանկերի միության, վերաբերում են Ռուսաստանի տարածքից դուրս գործող, այդ թվում՝ Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում գործող ֆինանսական կազմակերպություններին:
Հավելյալ պարզաբանում, թե ինչու է Ռուսաստանը սահմանափակում իր արժույթի՝ կանխիկ ռուբլու ընդունումը, դեռ չկա: Ռուսաստանի կենտրոնական բանկի էջում միայն հասանելի է մայիսի 20-ի մի շրջաբերական՝ կանխիկի միջոցով գործարքներն ավելի մանրակրկիտ ստուգելու վերաբերյալ, որպեսզի կանխվի հնարավոր փողերի լվացումն ու այլ ապօրինի գործունեությունը:
Միևնույն ժամանակ, կանխիկի շրջանառությունը Ռուսաստանում վերջին շրջանում կայուն ավելանում է, «Կոմերսանտ»-ի փոխանցմամբ՝ հունվարից հունիս կանխիկի աճը կազմել է 1.4 տրիլիոն ռուբլի, ինչը վերջին վեց տարվա առավելագույն ցուցանիշն է:
Տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը կարծում է՝ այս իրավիճակը ստեղծվել է Ռուսաստանից կանխկի արտահոսքի հետևանքով:
«Սա կախված չէ մեր արտագնա աշխատանքի մեկնողների գործունեության հետ, սա ավելի շատ կախված է Ռուսաստանից վերջին ամիսների կապիտալի արտահոսքի հետ, և այդ արտահոսքի ազդեցությունը մեղմելու համար մեր բանկերը նման քաղաքականություն սկսեցին վարել», - ասաց տնտեսագետը:
Հայաստանում հուլիսի կեսերից շատ բանկերում կանխիկ ռուբլի մուտքագրելու համար 5-10 տոկոս միջնորդավճար կպահանջեն:
Բանկերը մեծ տարբերություն են սահմանել նաև կանխիկ ռուբլու փոխանակման գներում:
Հայաստանում կանխիկի ներհոսքի ու արտահոսքի մասով պաշտոնական վիճակագրություն չկա, սակայն ռուսական ռուբլու փոխանցումները 2021-ի համեմատ 2022-ից սկսած տարեկան միջինը հինգ անգամ ավելացել են:

Ограничения на наличные операции с российскими рублями в банках Армении связаны с ограничениями на прием наличных рублей в России, сообщили в Союзе банков в ответ на запрос «Свободы»:
Ограничения касаются финансовых организаций, работающих за пределами России, включая страны Евразийского экономического союза:
Дополнительные разъяснения о том, почему Россия ограничивает прием своей валюты, пока не поступали. На сайте Центрального банка России доступен только циркуляр от 20 мая о более тщательной проверке операций с наличными для предотвращения возможного отмывания денег и другой незаконной деятельности:
В то же время обращение наличных в России в последнее время стабильно увеличивается, согласно «Коммерсанту», с января по июнь рост наличных составил 1,4 триллиона рублей, что является максимальным показателем за последние шесть лет:
Экономист Сурен Парсян считает, что эта ситуация возникла из-за оттока наличных из России:
«Это не связано с деятельностью наших трудовых мигрантов, это больше связано с оттоком капитала из России в последние месяцы, и для смягчения влияния этого оттока наши банки начали проводить такую политику», - отметил экономист:
С середины июля многие банки в Армении будут взимать 5-10% комиссии за зачисление наличных рублей:
Банки также установили большую разницу в курсах обмена наличных рублей:
В Армении нет официальной статистики по притоку и оттоку наличных, однако переводы российских рублей увеличились в среднем в пять раз с 2022 года по сравнению с 2021 годом: