Հայաստանի առևտրային բանկերի կողմից ռուսական ռուբլով կանխիկ գործարքների սահմանափակումը պայմանավորված է Ռուսաստանում կանխիկ ռուբլու ընդունման սահմանափակումներով, «Ազատության» հարցմանն այսպես արձագանքեցին Բանկերի միությունից:
Սահմանափակումները, ըստ Բանկերի միության, վերաբերում են Ռուսաստանի տարածքից դուրս գործող, այդ թվում՝ Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում գործող ֆինանսական կազմակերպություններին:
Հավելյալ պարզաբանում, թե ինչու է Ռուսաստանը սահմանափակում իր արժույթի՝ կանխիկ ռուբլու ընդունումը, դեռ չկա: Ռուսաստանի կենտրոնական բանկի էջում միայն հասանելի է մայիսի 20-ի մի շրջաբերական՝ կանխիկի միջոցով գործարքներն ավելի մանրակրկիտ ստուգելու վերաբերյալ, որպեսզի կանխվի հնարավոր փողերի լվացումն ու այլ ապօրինի գործունեությունը:
Միևնույն ժամանակ, կանխիկի շրջանառությունը Ռուսաստանում վերջին շրջանում կայուն ավելանում է, «Կոմերսանտ»-ի փոխանցմամբ՝ հունվարից հունիս կանխիկի աճը կազմել է 1.4 տրիլիոն ռուբլի, ինչը վերջին վեց տարվա առավելագույն ցուցանիշն է:
Տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը կարծում է՝ այս իրավիճակը ստեղծվել է Ռուսաստանից կանխկի արտահոսքի հետևանքով:
«Սա կախված չէ մեր արտագնա աշխատանքի մեկնողների գործունեության հետ, սա ավելի շատ կախված է Ռուսաստանից վերջին ամիսների կապիտալի արտահոսքի հետ, և այդ արտահոսքի ազդեցությունը մեղմելու համար մեր բանկերը նման քաղաքականություն սկսեցին վարել», - ասաց տնտեսագետը:
Հայաստանում հուլիսի կեսերից շատ բանկերում կանխիկ ռուբլի մուտքագրելու համար 5-10 տոկոս միջնորդավճար կպահանջեն:
Բանկերը մեծ տարբերություն են սահմանել նաև կանխիկ ռուբլու փոխանակման գներում:
Հայաստանում կանխիկի ներհոսքի ու արտահոսքի մասով պաշտոնական վիճակագրություն չկա, սակայն ռուսական ռուբլու փոխանցումները 2021-ի համեմատ 2022-ից սկսած տարեկան միջինը հինգ անգամ ավելացել են:

The restrictions on cash transactions in Russian rubles at Armenian banks are linked to limitations on the acceptance of cash rubles in Russia, as reported by the Union of Banks in response to a query from Azatutyun:
The restrictions apply to financial organizations operating outside of Russia, including those in the Eurasian Economic Union:
No additional clarifications have been provided regarding why Russia is limiting the acceptance of its currency. The Central Bank of Russia's website only contains a circular from May 20 regarding more thorough checks on cash transactions to prevent potential money laundering and other illegal activities:
At the same time, the circulation of cash in Russia has been steadily increasing, with Kommersant reporting that from January to June, cash growth amounted to 1.4 trillion rubles, the highest figure in the last six years:
Economist Suren Parsiayn believes that this situation has arisen due to the outflow of cash from Russia:
"This is not related to the activities of our migrant workers; it is more related to the outflow of capital from Russia in recent months, and to mitigate the impact of that outflow, our banks began to implement such a policy," the economist stated:
Starting from mid-July, many banks in Armenia will charge a commission of 5-10% for depositing cash rubles:
Banks have also established a significant difference in exchange rates for cash rubles:
There is no official statistics on the inflow and outflow of cash in Armenia, but transfers of Russian rubles have increased fivefold on average since 2022 compared to 2021: