ԵՐԵՎԱՆ, 8 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի արժույթային շուկայում նկատվում է արտարժույթի առաջարկի աճ, հայտարարել է Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ Արմեն Կտոյանը CivilNet-ին տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով, Կենտրոնական բանկը չի նպատակադրում փոխարժեքի կառավարումը կամ որևէ կոնկրետ փոխարժեքի ցուցանիշի հասնելը, քանի որ կարգավորողի հիմնական խնդիրը գնաճի կայունության ապահովումն է:
«Եթե դիտենք Կենտրոնական բանկի նպատակները, ապա հիմնականը գնաճի կայունությունն է: Փոխարժեքի կառավարումը կամ կոնկրետ նպատակային ցուցանիշի սահմանումը չի մտնում Կենտրոնական բանկի գործառույթների մեջ, և դա տրամաբանական է», — նշեց Կտոյանը:
Նա ընդգծեց, որ ԿԲ-ն գործում է այն դեպքերում, երբ արժույթային շուկայում նկատվում է միակողմանի շարժում, որը զգալիորեն սպառնում է շուկայի հավասարակշռությանը:
Կտոյանը նշեց, որ արտարժույթի առաջարկի աճը կապված է, մասնավորապես, որոշ ծառայությունների արտահանման ընդլայնման, զբոսաշրջային ծառայությունների պահանջարկի աճի, կապիտալի ներհոսքի և արտասահմանյան ներդրողների հետաքրքրության հետ:
Նրա խոսքով, ընթացիկ տարվա առաջին հինգ ամիսներին արտարժույթի ներհոսքը Հայաստանում բանկային համակարգի միջոցով կազմել է մոտ $2.8 միլիարդ, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում՝ $2.3 միլիարդ և երկու տարի առաջ՝ մոտ $2 միլիարդ:
«Արտահոսքը կազմում է մոտ $1.6–1.7 միլիարդ: Այսինքն, այն գրեթե չի աճում նույն տեմպերով, ինչ ներհոսքը: Սա նշանակում է, որ շուկայում ավելանում է արտարժույթի առաջարկը», — ասաց Կտոյանը:
Հարցին, թե որտեղից է հիմնականում ներհոսքը, նա նշեց, որ միջոցները գալիս են նաև Ռուսաստանից, սակայն միայն այնտեղից չէ:
«Արտասահմանյան ներդրողների կողմից պարտատոմսերի ձեռքբերման մեծ ակտիվություն կա: Եթե Հայաստանի կապիտալի և ֆինանսական շուկայի գործիքները դառնում են գրավիչ արտասահմանյան ներդրողների համար, դա ուղեկցվում է արտարժույթի ներհոսքի ընդլայնմամբ և նրա առաջարկի աճով», — հայտարարեց Կտոյանը:

На рынке Армении увеличивается предложение иностранной валюты — ЦБ
ЕРЕВАН, 8 июля. /АРКА/. На валютном рынке Армении наблюдается рост предложения иностранной валюты, заявил член Совета Центрального банка Армении Армен Ктоян в интервью CivilNet.
По его словам, Центральный банк не ставит целью управление обменным курсом или достижение какого-либо конкретного курсового ориентира, поскольку основной задачей регулятора является обеспечение стабильности цен.
«Если смотреть на цели Центрального банка, то ключевой является стабильность цен. Управление обменным курсом или установление конкретного целевого показателя по курсу не входит в функции Центрального банка, и это логично», — отметил Ктоян.
Он подчеркнул, что ЦБ действует в случаях, когда на валютном рынке наблюдается одностороннее движение, существенно угрожающее рыночному равновесию.
Ктоян указал, что рост предложения иностранной валюты связан, в частности, с расширением экспорта отдельных услуг, увеличением спроса на туристические услуги, притоком капитала и интересом нерезидентов к армянским облигациям.
По его словам, за первые пять месяцев текущего года приток иностранной валюты в Армению через банковскую систему составил около $2,8 млрд против $2,3 млрд за аналогичный период прошлого года и порядка $2 млрд двумя годами ранее.
«Отток составляет порядка $1,6–1,7 млрд. То есть он почти не растет такими же темпами, как приток. Это означает, что на рынке увеличивается предложение иностранной валюты», — сказал Ктоян.
Отвечая на вопрос об основных источниках притока, он отметил, что средства поступают в том числе из России, однако не только оттуда.
«Со стороны нерезидентов есть большая активность по приобретению облигаций. Если инструменты армянского рынка капитала и финансового рынка становятся привлекательными для иностранных инвесторов, это сопровождается расширением притока иностранной валюты и ростом ее предложения», — заявил Ктоян.