Հայաստանի արտահանման ուղիների դիվերսիֆիկացումը և ընդլայնումը ՀՀ կառավարության ռազմավարական առաջնահերթություններից է
Լուրեր | 2026/07/05 06:04
Տիգրան Մկրտչյանը ներկայացրել է հայ-հունական տնտեսական համագործակցության հեռանկարները
Հայաստանի արտահանման ուղիների դիվերսիֆիկացումը և հայկական արտադրանքի համար նոր շուկաների հասանելիության ընդլայնումը ՀՀ կառավարության ռազմավարական առաջնահերթություններից է։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին Հունաստանի pameevro.gr լրատվական կայքին տված հարցազրույցում նշել է Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանն՝ անդրադառնալով հայ-հունական երկկողմ հարաբերություններին, տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումներին, ինչպես նաև համագործակցության հեռանկարներին քաղաքական, տնտեսական, կրթական, մշակութային և ենթակառուցվածքային ոլորտներում։
Դեսպանը ներկայացրել է նաև Հայաստանի մոտեցումները՝ տարածաշրջանային կապակցվածության, եվրոպական ինտեգրման և անվտանգության օրակարգի առանցքային հարցերի վերաբերյալ։
«Ալեքսանդրուպոլիսի նավահանգստի գլխավոր գործադիր տնօրեն պարոն Կոնստանտինոս Խաձիկոնստանտինուի հետ հանդիպման ընթացքում մենք քննարկեցինք Ալեքսանդրուպոլիսի՝ որպես հայկական արտադրանքի, այդ թվում՝ գյուղատնտեսական մթերքի, գինիների, հանքային ջրերի և արտահանմանն ուղղված այլ ապրանքների տարանցման և բաշխման կենտրոնի հնարավոր դերը։
Ալեքսանդրուպոլիսի նավահանգիստն ունի ակնհայտ լոգիստիկ առավելություններ․ այն համադրում է ծովային, ավտոմոբիլային, երկաթուղային և օդային հաղորդակցությունները և նպաստավոր դիրք ունի՝ սպասարկելու ոչ միայն հունական շուկան, այլև Բալկանների և եվրոպական ավելի լայն շուկաների պահանջները»,-նշել է դեսպանը։
Ըստ նրա՝ հաջորդ քայլը համապատասխան հայկական արտահանողներին, հունական դիստրիբյուտորներին, լոգիստիկ օպերատորներին և նավահանգստային կառույցներին մեկ հարթակի շուրջ համախմբելն է՝ առևտրային կենսունակությունը և գործնական փոխադրումների երթուղիները գնահատելու նպատակով։ «Մեր նպատակը քաղաքական մակարդակում ձևավորված փոխըմբռնումը գործնական, բիզնես մակարդակի համագործակցության վերածելն է»,-նշել է Տիգրան Մկրտչյանը։
Դեսպանն անդրադառնալով Ալեքսանդրուպոլիսում TUMO ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն ստեղծելու ծրագրին նշել է, որ TUMO-ն Հայաստանի ամենահաջողված կրթական և տեխնոլոգիական նախագծերից մեկն է, որ այն կարող է դառնալ չափազանց օգտակար հարթակ Ալեքսանդրուպոլիսի և, ավելի լայն իմաստով, ամբողջ Թրակիայի երիտասարդության համար։
«Քննարկումները ներկայում նախնական ուսումնասիրության փուլում են։ Այնուամենայնիվ, տեղական իշխանությունների կողմից առկա է հստակ հետաքրքրվածություն, և Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը պատրաստ է նպաստել Ալեքսանդրուպոլիսի քաղաքապետարանի, TUMO-ի, ինչպես նաև համապատասխան հայկական և հունական կառույցների միջև հաղորդակցության և համագործակցության հաստատմանը»,-նշել է նա։
Դեսպանն անդրադարձել է նաև Արևելյան Մակեդոնիայի և Թրակիայի նահանգապետ պարոն Խրիստոդուլոս Տոպսիդիսի հետ հանդիպմանը, որտեղ քննարկվել են Արևելյան Մակեդոնիայի և Թրակիայի տարածաշրջանի ու Հայաստանի մարզերից մեկի, մասնավորապես՝ Շիրակի մարզի միջև գործնական համագործակցության հաստատման հնարավորությունը։
«Այս նախաձեռնության հիմքում ընկած տրամաբանությունը պարզ է․ երկու տարածաշրջաններն էլ սահմանամերձ են, ունեն կարևոր տրանսպորտային ներուժ և տնտեսական զարգացումը դիտարկում են կապակցվածության ընդլայնման համատեքստում։ Բացի այդ, երկու տարածաշրջաններն էլ սահմանակցում են երկու այլ երկրների, որոնցից մեկը՝ Թուրքիան, ընդհանուր հարևան է։ Հենց այս հանգամանքն էլ մեզ համար է՛լ ավելի է բարձրացնում Ալեքսանդրուպոլիսի կարևորությունը, քանի որ հայ-թուրքական սահմանի բացումից և հարաբերությունների կարգավորումից հետո Էվրոսի մարզը կարող է դառնալ Հայաստանի դարպասը դեպի եվրոպական շուկաներ»,-նշել է Տիգրան Մկրտչյանը։
Դեսպանը, խոսելով TRIPP նախագծից, նշել է, որ այն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ներկայացրած ավելի լայն՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության կարևոր բաղադրիչներից է, որի նպատակն է խթանել տարածաշրջանային կապակցվածությունը՝ հիմնված ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, իրավազորության և փոխադարձության նկատմամբ հարգանքի վրա։
«Մեր համոզմամբ՝ տարածաշրջանային բոլոր տրանսպորտային նախաձեռնությունները պետք է դիտարկվեն ոչ թե որպես մրցակցող նախագծեր, այլ որպես ավելի լայն կապակցվածության ճարտարապետության հնարավոր փոխլրացնող բաղադրիչներ։
Եթե Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային հաղորդակցությունները լիարժեք բացվեն, և ենթակառուցվածքային ծրագրերը զարգանան, Էվրոսը կարող է ձեռք բերել առավել կարևոր դեր՝ որպես Կասպյան տարածաշրջանի, Հարավային Կովկասի, Սև ծովի և Էգեյան ծովի միջև առևտրային հոսքերի արևմտյան դարպաս»,-ասել է նա։
Ադրադառնալով Ալեքսանդրուպոլիսի հայկական համայնքին՝ դեսպանն ընդգծել է, որ ընդհանրապես Էվրոսի մարզում հայկական ներկայությունը երկու երկրների ընդհանուր պատմական հիշողության կարևոր մասն է։
«Տեղական իշխանությունների հետ իմ հանդիպումների ընթացքում մենք քննարկել ենք այս հարուստ ժառանգության առավել համակարգված պահպանման և հանրայնացման կարևորությունը։ Պատմական արխիվների թվայնացումը, մշակութային ժառանգության երթուղու ստեղծումը, թեմատիկ ցուցահանդեսների կազմակերպումը կամ հայկական պատմության հետ առնչվող հուշարձանների և վայրերի համապատասխան նշագրումը կարող են լինել չափազանց արժեքավոր նախաձեռնություններ։ Դրանք ոչ միայն կնպաստեն մեր ընդհանուր պատմական ժառանգության պահպանմանը, այլև կխթանեն մշակութային զբոսաշրջությունը Հայաստանից և հայկական սփյուռքից դեպի Էվրոսի մարզ»,-նշել է Տիգրան Մկրտչյանը։
«ՀՀ կառավարության ստացած մանդատը վերահաստատում է, որ Հայաստանի ժողովուրդն աջակցում է բարեփոխումներին, ժողովրդավարությանը և եվրոպական ուղղությամբ երկրի զարգացմանը»,-նշել է դեսպանն՝ անդրադառնալով ընտրություններից հետո Հայաստանի քաղաքական ուղեգիծին։
«Հայաստանն իր գործընկերային հարաբերությունները չի կառուցում որևէ երկրի դեմ։ Երբ Հայաստանը բախվում է ճնշումների, սահմանափակումների կամ սպառնալիքների, մենք հետևողականորեն աշխատում ենք ամրապնդել մեր դիմակայունությունը, դիվերսիֆիկացնել անվտանգության և տնտեսական ոլորտներում գործընկերությունները, խորացնել համագործակցությունը համախոհ երկրների հետ և պաշտպանել մեր ինքնիշխանությունը դիվանագիտության, բարեփոխումների և պետական ինստիտուտների կարողությունների շարունակական զարգացման միջոցով։
Այս համատեքստում Հունաստանը Հայաստանի կարևորագույն գործընկերներից մեկն է։ Մենք բարձր ենք գնահատում Եվրոպական միության շրջանակներում Հունաստանի ցուցաբերած աջակցությունը, նրա խոր ըմբռնումը տարածաշրջանային զարգացումների նկատմամբ, ինչպես նաև միջազգային իրավունքի, պետությունների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքներին նրա հետևողական հավատարմությունը»,-ավելացրել է դեսպանը։

Diversification and expansion of Armenia's export routes are strategic priorities for the RA government
News | 2026/07/05 06:04
Tigran Mkrtchyan presents the prospects for Armenian-Greek economic cooperation
Diversification of Armenia's export routes and expansion of access to new markets for Armenian products are strategic priorities for the RA government.
«Armenpress» reports that this was stated by Tigran Mkrtchyan, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Armenia to Greece, in an interview with the Greek news portal pameevro.gr, commenting on Armenian-Greek bilateral relations, regional and international developments, as well as prospects for cooperation in political, economic, educational, cultural, and infrastructure sectors.
The ambassador also presented Armenia's approaches to key issues on the agenda of regional connectivity, European integration, and security.
“During a meeting with the CEO of the port of Alexandroupolis, Mr. Konstantinos Hadzikonstantinou, we discussed the potential role of Alexandroupolis as a center for the transit and distribution of Armenian products, including agricultural goods, wines, mineral waters, and other export items.
The port of Alexandroupolis has obvious logistical advantages: it combines maritime, automotive, rail, and air communications and has a favorable position to serve not only the Greek market but also the broader markets of the Balkans and Europe,” the ambassador noted.
According to him, the next step will be to unite relevant Armenian exporters, Greek distributors, logistics operators, and port structures on a single platform to assess commercial viability and practical transportation routes. “Our goal is to turn the mutual understanding formed at the political level into practical business-level cooperation,” Tigran Mkrtchyan emphasized.
The ambassador also commented on the project to establish a TUMO Creative Technology Center in Alexandroupolis, stating that TUMO is one of Armenia's most successful educational and technological projects, which could become an extremely useful platform for the youth of Alexandroupolis and, more broadly, for the entire Thrace region.
“Discussions are currently in the preliminary study phase. However, local authorities have shown clear interest, and the Embassy of Armenia is ready to facilitate communication and cooperation between the municipality of Alexandroupolis, TUMO, and relevant Armenian and Greek entities,” he noted.
The ambassador also discussed with the governor of Eastern Macedonia and Thrace, Mr. Christodoulos Topsidis, the possibility of establishing practical cooperation between the Eastern Macedonia and Thrace region and one of the regions of Armenia, particularly the Shirak region.
“The logic behind this initiative is simple: both regions are border regions, have significant transport potential, and view economic development in the context of expanding connectivity. Moreover, both regions border two other countries, one of which, Turkey, is a common neighbor. This fact further elevates the importance of Alexandroupolis for us, as after the opening of the Armenian-Turkish border and normalization of relations, the Evros region could become Armenia's gateway to European markets,” Tigran Mkrtchyan noted.
Speaking about the TRIPP project, he mentioned that it is an important component of the broader initiative presented by the Government of the Republic of Armenia called “Crossroads of Peace,” aimed at promoting regional connectivity based on respect for sovereignty, territorial integrity, legal subjectivity, and reciprocity.
“We believe that all regional transport initiatives should be viewed not as competing projects but as potentially complementary components of a broader connectivity architecture.
If regional communications in the South Caucasus are fully opened, and infrastructure projects are developed, Evros could play a more significant role as the western gateway for trade flows between the Caspian region, South Caucasus, Black Sea, and Aegean Sea,” he said.
Addressing the Armenian community in Alexandroupolis, the ambassador emphasized that the Armenian presence in the Evros region is an important part of the shared historical memory of both countries.
“During my meetings with local authorities, we discussed the importance of more systematic preservation and promotion of this rich heritage. Digitization of historical archives, creation of cultural heritage routes, organization of thematic exhibitions, or appropriate marking of monuments and sites related to Armenian history can be extremely valuable initiatives. They will not only contribute to the preservation of our common historical heritage but also promote cultural tourism from Armenia and the Armenian diaspora to the Evros region,” Tigran Mkrtchyan noted.
“The mandate received by the RA government reaffirms that the people of Armenia support reforms, democracy, and the development of the country in a European direction,” the ambassador noted, commenting on Armenia's political course after the elections.
“Armenia does not build its partnerships against any country. When Armenia faces pressure, restrictions, or threats, we consistently work to strengthen our resilience, diversify partnerships in security and economic sectors, deepen cooperation with like-minded countries, and protect our sovereignty through diplomacy, reforms, and continuous development of state institutions' capacities. In this context, Greece is one of Armenia's key partners. We highly value Greece's support within the framework of the European Union, its deep understanding of regional developments, and its consistent commitment to the principles of international law, state sovereignty, and territorial integrity,” he added.