Հայաստանի արտահանման ուղիների դիվերսիֆիկացումը և ընդլայնումը ՀՀ կառավարության ռազմավարական առաջնահերթություններից է
Լուրեր | 2026/07/05 06:04
Տիգրան Մկրտչյանը ներկայացրել է հայ-հունական տնտեսական համագործակցության հեռանկարները
Հայաստանի արտահանման ուղիների դիվերսիֆիկացումը և հայկական արտադրանքի համար նոր շուկաների հասանելիության ընդլայնումը ՀՀ կառավարության ռազմավարական առաջնահերթություններից է։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին Հունաստանի pameevro.gr լրատվական կայքին տված հարցազրույցում նշել է Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանն՝ անդրադառնալով հայ-հունական երկկողմ հարաբերություններին, տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումներին, ինչպես նաև համագործակցության հեռանկարներին քաղաքական, տնտեսական, կրթական, մշակութային և ենթակառուցվածքային ոլորտներում։
Դեսպանը ներկայացրել է նաև Հայաստանի մոտեցումները՝ տարածաշրջանային կապակցվածության, եվրոպական ինտեգրման և անվտանգության օրակարգի առանցքային հարցերի վերաբերյալ։
«Ալեքսանդրուպոլիսի նավահանգստի գլխավոր գործադիր տնօրեն պարոն Կոնստանտինոս Խաձիկոնստանտինուի հետ հանդիպման ընթացքում մենք քննարկեցինք Ալեքսանդրուպոլիսի՝ որպես հայկական արտադրանքի, այդ թվում՝ գյուղատնտեսական մթերքի, գինիների, հանքային ջրերի և արտահանմանն ուղղված այլ ապրանքների տարանցման և բաշխման կենտրոնի հնարավոր դերը։
Ալեքսանդրուպոլիսի նավահանգիստն ունի ակնհայտ լոգիստիկ առավելություններ․ այն համադրում է ծովային, ավտոմոբիլային, երկաթուղային և օդային հաղորդակցությունները և նպաստավոր դիրք ունի՝ սպասարկելու ոչ միայն հունական շուկան, այլև Բալկանների և եվրոպական ավելի լայն շուկաների պահանջները»,-նշել է դեսպանը։
Ըստ նրա՝ հաջորդ քայլը համապատասխան հայկական արտահանողներին, հունական դիստրիբյուտորներին, լոգիստիկ օպերատորներին և նավահանգստային կառույցներին մեկ հարթակի շուրջ համախմբելն է՝ առևտրային կենսունակությունը և գործնական փոխադրումների երթուղիները գնահատելու նպատակով։ «Մեր նպատակը քաղաքական մակարդակում ձևավորված փոխըմբռնումը գործնական, բիզնես մակարդակի համագործակցության վերածելն է»,-նշել է Տիգրան Մկրտչյանը։
Դեսպանն անդրադառնալով Ալեքսանդրուպոլիսում TUMO ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն ստեղծելու ծրագրին նշել է, որ TUMO-ն Հայաստանի ամենահաջողված կրթական և տեխնոլոգիական նախագծերից մեկն է, որ այն կարող է դառնալ չափազանց օգտակար հարթակ Ալեքսանդրուպոլիսի և, ավելի լայն իմաստով, ամբողջ Թրակիայի երիտասարդության համար։
«Քննարկումները ներկայում նախնական ուսումնասիրության փուլում են։ Այնուամենայնիվ, տեղական իշխանությունների կողմից առկա է հստակ հետաքրքրվածություն, և Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը պատրաստ է նպաստել Ալեքսանդրուպոլիսի քաղաքապետարանի, TUMO-ի, ինչպես նաև համապատասխան հայկական և հունական կառույցների միջև հաղորդակցության և համագործակցության հաստատմանը»,-նշել է նա։
Դեսպանն անդրադարձել է նաև Արևելյան Մակեդոնիայի և Թրակիայի նահանգապետ պարոն Խրիստոդուլոս Տոպսիդիսի հետ հանդիպմանը, որտեղ քննարկվել են Արևելյան Մակեդոնիայի և Թրակիայի տարածաշրջանի ու Հայաստանի մարզերից մեկի, մասնավորապես՝ Շիրակի մարզի միջև գործնական համագործակցության հաստատման հնարավորությունը։
«Այս նախաձեռնության հիմքում ընկած տրամաբանությունը պարզ է․ երկու տարածաշրջաններն էլ սահմանամերձ են, ունեն կարևոր տրանսպորտային ներուժ և տնտեսական զարգացումը դիտարկում են կապակցվածության ընդլայնման համատեքստում։ Բացի այդ, երկու տարածաշրջաններն էլ սահմանակցում են երկու այլ երկրների, որոնցից մեկը՝ Թուրքիան, ընդհանուր հարևան է։ Հենց այս հանգամանքն էլ մեզ համար է՛լ ավելի է բարձրացնում Ալեքսանդրուպոլիսի կարևորությունը, քանի որ հայ-թուրքական սահմանի բացումից և հարաբերությունների կարգավորումից հետո Էվրոսի մարզը կարող է դառնալ Հայաստանի դարպասը դեպի եվրոպական շուկաներ»,-նշել է Տիգրան Մկրտչյանը։
Դեսպանը, խոսելով TRIPP նախագծից, նշել է, որ այն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ներկայացրած ավելի լայն՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության կարևոր բաղադրիչներից է, որի նպատակն է խթանել տարածաշրջանային կապակցվածությունը՝ հիմնված ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, իրավազորության և փոխադարձության նկատմամբ հարգանքի վրա։
«Մեր համոզմամբ՝ տարածաշրջանային բոլոր տրանսպորտային նախաձեռնությունները պետք է դիտարկվեն ոչ թե որպես մրցակցող նախագծեր, այլ որպես ավելի լայն կապակցվածության ճարտարապետության հնարավոր փոխլրացնող բաղադրիչներ։
Եթե Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային հաղորդակցությունները լիարժեք բացվեն, և ենթակառուցվածքային ծրագրերը զարգանան, Էվրոսը կարող է ձեռք բերել առավել կարևոր դեր՝ որպես Կասպյան տարածաշրջանի, Հարավային Կովկասի, Սև ծովի և Էգեյան ծովի միջև առևտրային հոսքերի արևմտյան դարպաս»,-ասել է նա։
Ադրադառնալով Ալեքսանդրուպոլիսի հայկական համայնքին՝ դեսպանն ընդգծել է, որ ընդհանրապես Էվրոսի մարզում հայկական ներկայությունը երկու երկրների ընդհանուր պատմական հիշողության կարևոր մասն է։
«Տեղական իշխանությունների հետ իմ հանդիպումների ընթացքում մենք քննարկել ենք այս հարուստ ժառանգության առավել համակարգված պահպանման և հանրայնացման կարևորությունը։ Պատմական արխիվների թվայնացումը, մշակութային ժառանգության երթուղու ստեղծումը, թեմատիկ ցուցահանդեսների կազմակերպումը կամ հայկական պատմության հետ առնչվող հուշարձանների և վայրերի համապատասխան նշագրումը կարող են լինել չափազանց արժեքավոր նախաձեռնություններ։ Դրանք ոչ միայն կնպաստեն մեր ընդհանուր պատմական ժառանգության պահպանմանը, այլև կխթանեն մշակութային զբոսաշրջությունը Հայաստանից և հայկական սփյուռքից դեպի Էվրոսի մարզ»,-նշել է Տիգրան Մկրտչյանը։
«ՀՀ կառավարության ստացած մանդատը վերահաստատում է, որ Հայաստանի ժողովուրդն աջակցում է բարեփոխումներին, ժողովրդավարությանը և եվրոպական ուղղությամբ երկրի զարգացմանը»,-նշել է դեսպանն՝ անդրադառնալով ընտրություններից հետո Հայաստանի քաղաքական ուղեգիծին։
«Հայաստանն իր գործընկերային հարաբերությունները չի կառուցում որևէ երկրի դեմ։ Երբ Հայաստանը բախվում է ճնշումների, սահմանափակումների կամ սպառնալիքների, մենք հետևողականորեն աշխատում ենք ամրապնդել մեր դիմակայունությունը, դիվերսիֆիկացնել անվտանգության և տնտեսական ոլորտներում գործընկերությունները, խորացնել համագործակցությունը համախոհ երկրների հետ և պաշտպանել մեր ինքնիշխանությունը դիվանագիտության, բարեփոխումների և պետական ինստիտուտների կարողությունների շարունակական զարգացման միջոցով։
Այս համատեքստում Հունաստանը Հայաստանի կարևորագույն գործընկերներից մեկն է։ Մենք բարձր ենք գնահատում Եվրոպական միության շրջանակներում Հունաստանի ցուցաբերած աջակցությունը, նրա խոր ըմբռնումը տարածաշրջանային զարգացումների նկատմամբ, ինչպես նաև միջազգային իրավունքի, պետությունների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքներին նրա հետևողական հավատարմությունը»,-ավելացրել է դեսպանը։

Диверсификация и расширение экспортных путей Армении являются стратегическими приоритетами правительства РА
Новости | 2026/07/05 06:04
Тигран Mkrtchyan представил перспективы армяно-греческого экономического сотрудничества
Диверсификация экспортных путей Армении и расширение доступа к новым рынкам для армянской продукции являются стратегическими приоритетами правительства РА.
«Арменпресс» сообщает, что об этом в интервью греческому информационному порталу pameevro.gr заявил чрезвычайный и полномочный посол Армении в Греции Тигран Mkrtchyan, комментируя армяно-греческие двусторонние отношения, региональные и международные события, а также перспективы сотрудничества в политической, экономической, образовательной, культурной и инфраструктурной сферах.
Посол также представил подходы Армении к ключевым вопросам повестки региональной связанности, европейской интеграции и безопасности.
«Во время встречи с генеральным директором порта Александруполис господином Константиносом Хадзикостантиноу мы обсудили возможную роль Александруполиса в качестве центра транзита и распределения армянской продукции, включая сельскохозяйственные товары, вина, минеральные воды и другие экспортные товары.
Порт Александруполис имеет очевидные логистические преимущества: он сочетает морские, автомобильные, железнодорожные и воздушные сообщения и имеет выгодное расположение для обслуживания не только греческого рынка, но и более широких рынков Балкан и Европы», - отметил посол.
По его словам, следующим шагом станет объединение соответствующих армянских экспортеров, греческих дистрибьюторов, логистических операторов и портовых структур на одной платформе для оценки коммерческой жизнеспособности и практических маршрутов перевозок. «Наша цель - превратить взаимопонимание, сформированное на политическом уровне, в практическое сотрудничество на бизнес-уровне», - отметил Тигран Mkrtchyan.
Посол также прокомментировал проект создания центра творческих технологий TUMO в Александруполисе, отметив, что TUMO является одним из самых успешных образовательных и технологических проектов Армении, который может стать чрезвычайно полезной платформой для молодежи Александруполиса и, более широко, для всей Тракии.
«Обсуждения находятся на стадии предварительного изучения. Тем не менее, местные власти проявляют явный интерес, и посольство Армении готово содействовать установлению связи и сотрудничества между мэрией Александруполиса, TUMO, а также соответствующими армянскими и греческими структурами», - отметил он.
Посол также обсудил с губернатором Восточной Македонии и Фракии господином Христодулосом Топсидисом возможность установления практического сотрудничества между регионом Восточной Македонии и Фракии и одной из областей Армении, в частности, областью Ширак.
«Логика этой инициативы проста: оба региона являются пограничными, имеют важный транспортный потенциал и рассматривают экономическое развитие в контексте расширения связности. Кроме того, оба региона соседствуют с двумя другими странами, одна из которых - Турция, общий сосед. Именно этот факт еще больше подчеркивает важность Александруполиса для нас, поскольку после открытия армяно-турецкой границы и нормализации отношений, область Эврос может стать воротами Армении на европейские рынки», - отметил Тигран Mkrtchyan.
Говоря о проекте TRIPP, он отметил, что это важный компонент более широкой инициативы правительства Республики Армения «Перекресток мира», целью которой является содействие региональной связанности на основе уважения суверенитета, территориальной целостности, правосубъектности и взаимности.
«Мы считаем, что все региональные транспортные инициативы должны рассматриваться не как конкурирующие проекты, а как возможные взаимодополняющие компоненты более широкой архитектуры связанности.
Если региональные коммуникации в Южном Кавказе будут полностью открыты, и инфраструктурные проекты будут развиваться, Эврос может сыграть более важную роль как западные ворота для торговых потоков между Каспийским регионом, Южным Кавказом, Черным морем и Эгейским морем», - сказал он.
Обращаясь к армянской общине Александруполиса, посол подчеркнул, что присутствие армян в области Эврос является важной частью общей исторической памяти двух стран.
«Во время моих встреч с местными властями мы обсудили важность более систематического сохранения и популяризации этого богатого наследия. Цифровизация исторических архивов, создание культурных маршрутов наследия, организация тематических выставок или соответствующее маркирование памятников и мест, связанных с армянской историей, могут быть чрезвычайно ценными инициативами. Они не только будут способствовать сохранению нашего общего исторического наследия, но и будут способствовать культурному туризму из Армении и армянской диаспоры в область Эврос», - отметил Тигран Mkrtchyan.
«Мандат, полученный правительством РА, подтверждает, что народ Армении поддерживает реформы, демократию и развитие страны в европейском направлении», - отметил посол, комментируя политический курс Армении после выборов.
«Армения не строит свои партнерские отношения против какой-либо страны. Когда Армения сталкивается с давлением, ограничениями или угрозами, мы последовательно работаем над укреплением нашей устойчивости, диверсификацией партнерств в области безопасности и экономики, углублением сотрудничества с единомышленниками и защитой нашего суверенитета через дипломатию, реформы и постоянное развитие возможностей государственных институтов. В этом контексте Греция является одним из ключевых партнеров Армении. Мы высоко ценим поддержку Греции в рамках Европейского Союза, ее глубокое понимание региональных процессов, а также ее последовательную приверженность принципам международного права, суверенитета государств и территориальной целостности», - добавил он.