Հայաստանը պետք է դիվերսիֆիկացնի ապրիկոսների և այլ գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանումը - Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանը պետք է պատրաստվի դիվերսիֆիկացնել ապրիկոսների և այլ գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանումը, որպեսզի նվազեցնի կախվածությունը մեկ շուկայից, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մինջ տարի գյուղացիները ապրիկոսները վաճառել են միջինում 200 դրամով, այս տարի՝ 400–600 դրամի սահմաններում: Սա ևս մի գործոն է, որը պետք է հաշվի առնել», - ասել է Փաշինյանը կառավարության նիստում:
Նրա խոսքով, ապրիկոսների բերքատվությունը ցիկլային բնույթ ունի. լինում են ինչպես գերաճի, այնպես էլ ցածր բերքատվության տարիներ:
«Մենք ունենք ժամանակ, որպեսզի տարվա ընթացքում պատրաստվենք այն իրավիճակին, երբ հնարավոր կլինի առավելագույնս դիվերսիֆիկացնել ապրիկոսների և այլ գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանումը և չկախվել միայն մեկ շուկայից», - ասել է Փաշինյանը:
Ռուսաստանի կողմից սահմանափակումների մասին
Ռուսաստանը հունիսի 12-ից սահմանափակել է Հայաստանից եկող բոլոր կարանտինային արտադրանքի ներմուծումը, ինչպես նաև դրա տրանսպորտը ԵԱՏՄ անդամ պետություններ:
Սահմանափակումների տակ են ընկել, մասնավորապես, «Ջերմուկ» հանքային ջուրը, ալկոհոլային խմիչքները, բանջարեղենը, մրգերը, կանաչեղենը, ձուկը և ձկնային արտադրանքը:
Վարչապետության տվյալներով, սահմանափակումների պատճառը եղել են «համակարգային հայտնաբերումները» Հայաստանից եկող բուսական արտադրանքի և ծաղիկների մեջ:
Արտահանողների աջակցման մասին
Ռուսական առևտրային սահմանափակումների ֆոնին Հայաստանը ընդլայնել է արտահանողների աջակցության միջոցները, մասնավորապես, ԵՄ երկրների ուղղությամբ:
Այդպես, կառավարությունը փոխհատուցում է փոխադրումների ծախսերը և մաքսային վճարները ԵՄ, Միացյալ Թագավորություն և Կանադա մրգերի, բանջարեղենի և ծաղիկների մատակարարումների ժամանակ:
Հուլիսի 2-ին Հայաստանի կառավարությունը երկարացրել է որոշ ապրանքների արտահանման պետական աջակցման ծրագիրը և ընդլայնել է այն ապրանքների ցանկը, որոնց վրա տարածվում են փոխհատուցումները:
Այսպես, փոխհատուցումները տրամադրվելու են հուլիսի ընթացքում Հայաստանի տարածքից արտահանվող թարմ մրգերի, որոշ սննդի և խմիչքների արտահանողներին:

ЕРЕВАН, 9 июля. /АРКА/. Армения должна подготовиться к диверсификации экспорта абрикосов и другой сельхозпродукции, чтобы снизить зависимость от одного рынка, заявил премьер-министр Никол Пашинян:
«В прошлом году фермеры продавали абрикосы в среднем за 200 драмов, в этом году — в пределах 400–600 драмов. Это также фактор, который надо учитывать», — сказал Пашинян на заседании правительства:
По его словам, урожайность абрикосов носит цикличный характер: бывают как годы сверхурожая, так и годы низкой урожайности:
«У нас есть время, чтобы в течение года подготовиться к ситуации, при которой можно будет максимально диверсифицировать экспорт абрикосов и другой сельхозпродукции и не зависеть только от одного рынка», — сказал Пашинян:
О ограничениях продукции из Армении:
Россия с 12 июня 2026 года ограничила ввоз всей подкарантинной продукции происхождением и отправлением из Армении, а также ее транзит через РФ в государства–члены ЕАЭС:
Под ограничения попали, в частности, минеральная вода "Джермук", алкогольные напитки, овощи, фрукты, зелень, рыба и рыбная продукция:
В ведомстве в качестве причины назвали "систематические выявление карантинных объектов" в продукции растительного происхождения и цветов из Армении:
О поддержке экспортеров в Армении:
На фоне российских торговых ограничений Армения расширила меры поддержки экспортеров, в частности, в направлении стран ЕС:
Так, правительство компенсирует транспортные расходы и таможенные пошлины при поставках фруктов, овощей и цветов в ЕС, Великобританию и Канаду:
2 июля правительство РА продлило на июль программу господдержки экспорта отдельных видов продукции и расширило перечень товаров, на которые распространяются компенсации:
Так, компенсации будут предоставляться экспортерам свежих фруктов, отдельных видов продуктов питания и напитков, вывезенных с территории Армении в течение июля 2026 года:
В перечень субсидируемой продукции включены новые категории – сушеные фрукты и овощи, а также рыба видов форель и осетр: