Հայաստանի կառավարությունը 2026 թվականի հուլիսի 9-ին հաստատել է Ղազախստանի հետ "Գաղտնի տեղեկատվության փոխանակման, օգտագործման, պահպանման և պաշտպանության" համաձայնագրի վավերացման օրենքի նախագիծը:
Համաձայնագրի նախագիծը ստորագրվել է 2025 թվականի նոյեմբերի 21-ին Աստանայում: Վավերացման դեպքում Հայաստանը և Ղազախստանը կփոխանակեն գաղտնի տեղեկատվություն, որը ձեռք է բերվել քաղաքական, ռազմական, տնտեսական, իրավական, գիտատեխնիկական կամ այլ համագործակցության շրջանակներում:
Համաձայնագիրը նաև կարգավորում է գաղտնի տեղեկատվության պաշտպանության և պահպանման, փոխանցման, օգտագործման, համապատասխան մարմինների համագործակցության և հնարավոր խախտումների դեպքում ձեռնարկվող միջոցների հարցերը:
Հայաստանի կողմից համաձայնագրի իրականացման համար պատասխանատու մարմինը կլինի Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը, իսկ Ղազախստանի կողմից՝ Ղազախստանի ազգային անվտանգության կոմիտեն:
Վերջին տարիներին Հայաստանի և Ղազախստանի միջև համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում աճել է, և 2026 թվականի մարտի 5-ի կառավարության որոշմամբ հաստատվել է ռազմական հետախուզության ոլորտում համագործակցության համաձայնագրի ստորագրման առաջարկ:
Այսպիսով, համաձայնագրի վավերացումը Հայաստանի կողմից կ gewährleistet արդյունավետ և անխափան համագործակցություն Հայաստանի և Ղազախստանի միջև:

The Armenian government approved the draft law on the ratification of the agreement between Armenia and Kazakhstan on "Exchange, Use, Storage, and Protection of Secret Information" during its meeting on July 9.
The document was signed in Astana on November 21, 2025. If ratified, Armenia and Kazakhstan will exchange secret information obtained within the framework of political, military, economic, legal, scientific-technical, or any other cooperation.
The agreement also regulates relations related to the protection and preservation of secret information, its transfer, use, interaction of competent authorities, and actions taken in cases of possible violations of the requirements for the protection and preservation of secret information.
The competent authority for its implementation from the Armenian side is the National Security Service of the Republic of Armenia, and from the Kazakh side, it is the National Security Committee of the Republic of Kazakhstan.
The justification notes that in recent years, there has been an increase in cooperation between the Republic of Armenia and the Republic of Kazakhstan in various fields. The Armenian government approved the proposal to sign an agreement on "Cooperation in Military Intelligence between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Republic of Kazakhstan" on March 5, 2026.
Thus, the ratification of the agreement by the Republic of Armenia will ensure effective and unhindered cooperation between the Republic of Armenia and the Republic of Kazakhstan in defense and other areas.