Հայաստանի կառավարությունը 2026 թվականի հուլիսի 9-ին հաստատել է Ղազախստանի հետ "Գաղտնի տեղեկատվության փոխանակման, օգտագործման, պահպանման և պաշտպանության" համաձայնագրի վավերացման օրենքի նախագիծը:
Համաձայնագրի նախագիծը ստորագրվել է 2025 թվականի նոյեմբերի 21-ին Աստանայում: Վավերացման դեպքում Հայաստանը և Ղազախստանը կփոխանակեն գաղտնի տեղեկատվություն, որը ձեռք է բերվել քաղաքական, ռազմական, տնտեսական, իրավական, գիտատեխնիկական կամ այլ համագործակցության շրջանակներում:
Համաձայնագիրը նաև կարգավորում է գաղտնի տեղեկատվության պաշտպանության և պահպանման, փոխանցման, օգտագործման, համապատասխան մարմինների համագործակցության և հնարավոր խախտումների դեպքում ձեռնարկվող միջոցների հարցերը:
Հայաստանի կողմից համաձայնագրի իրականացման համար պատասխանատու մարմինը կլինի Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը, իսկ Ղազախստանի կողմից՝ Ղազախստանի ազգային անվտանգության կոմիտեն:
Վերջին տարիներին Հայաստանի և Ղազախստանի միջև համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում աճել է, և 2026 թվականի մարտի 5-ի կառավարության որոշմամբ հաստատվել է ռազմական հետախուզության ոլորտում համագործակցության համաձայնագրի ստորագրման առաջարկ:
Այսպիսով, համաձայնագրի վավերացումը Հայաստանի կողմից կ gewährleistet արդյունավետ և անխափան համագործակցություն Հայաստանի և Ղազախստանի միջև:

Правительство Армении на заседании 9 июля одобрило проект закона "О ратификации соглашения между Арменией и Казахстаном "Об обмене, использовании, хранении и защите секретной информации".
Как отмечается в проекте постановления кабмина, документ был подписан в Астане 21 ноября 2025 года. В случае ратификации соглашения Армения и Казахстан будут обмениваться секретной информацией, получаемой в рамках политического, военного, экономического, правового, научно-технического или любого другого сотрудничества.
Соглашение также регулирует отношения, связанные с обеспечением защиты и сохранения секретной информации, передачей секретной информации, ее использованием, взаимодействием компетентных органов и действиями, предпринимаемыми в случаях возможных нарушений требований по защите и сохранению секретной информации.
В рамках соглашения компетентным органом по его исполнению с армянской стороны является Служба национальной безопасности Республики Армения, а с казахстанской стороны - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан.
В обосновании отмечается, что в последние годы наблюдается рост сотрудничества между Республикой Армения и Республикой Казахстан в различных областях. Решением правительства РА от 5 марта 2026 года было одобрено предложение о подписании соглашения "О сотрудничестве в области военной разведки между правительством Республики Армения и правительством Республики Казахстан".
Таким образом, ратификация соглашения Республикой Армения обеспечит эффективное и беспрепятственное сотрудничество между Республикой Армения и Республикой Казахстан в оборонной и других сферах.