ԵՐԵՎԱՆ, 9 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/ Հայաստանի կառավարությունը հինգշաբթի օրը հաստատել է ֆինանսական և դրամաշնորհային համաձայնագրերի վավերացումը Միջազգային վերակառուցման և զարգացման բանկի (ՄԲՌՌ, Համաշխարհային բանկի կառուցվածք) հետ՝ $284,4 մլն գումարի համար:
Այս միջոցները կուղղվեն Հայաստանի բնակարանային ապահովման և ипотեկան շուկայի զարգացման ծրագրին: Ֆինանսական և դրամաշնորհային համաձայնագրերը Հայաստանի և ՄԲՌՌ-ի միջև ստորագրվել են 2026 թվականի ապրիլի 29 և 30-ին:
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է $284,4 մլն, որը նպատակ ունի բարելավել բնակարանային լուծումների հասանելիությունը մոտ 109 հազար հարկադիր տեղահանված անձանց համար Արցախից, խորացնել և ընդլայնել ипотեկան շուկան, ինչպես նաև կատարել բնակարանային քաղաքականության երկարաժամկետ զարգացման և իրականացման գործընթացների բարելավում:
Ծրագիրը բաղկացած է 3 բաղադրիչներից՝ բնակարանային սուբսիդիաներ և ինստիտուցիոնալ զարգացման աջակցություն, բնակարանային ֆինանսավորման շուկայի զարգացում, ծրագրի կառավարում, հաղորդակցություն, մոնիտորինգ և գնահատում:
Ապահովված ֆինանսավորումը, որը կտրամադրվի փուլային կերպով՝ սահմանված ցուցանիշների և արդյունքների հասնելու դեպքում, ներառում է՝ $240 մլն (ՄԲՌՌ-ի վարկային միջոցներ (ոչ արտոնյալ ֆինանսավորման մասը), $24,4 մլն՝ Գլոբալ արտոնյալ ֆինանսավորման հիմնադրամի (GCFF) դրամաշնորհային միջոցներ, $10 մլն՝ «Կենդանի planeta» հիմնադրամի (Livable Planet Fund, LPF) դրամաշնորհ, որը ֆինանսավորվում է ՄԲՌՌ-ի ավելորդ եկամուտներից, և $10 մլն՝ ՄԲՌՌ-ի վարկ՝ Ազգային ипотեկան ընկերությանը ծրագրի երկրորդ բաղադրիչը իրականացնելու համար:
Նախկինում Հայաստանի փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը հայտնել է, որ 2026 թվականի մայիսի 31-ի դրությամբ պետական աջակցության ծրագրի շրջանակներում բնակարանային սերտիֆիկատներ ստացել են 6444 ընտանիք, կամ 26 432 մարդ, որոնք տեղահանվել են Արցախից:
Հատկապես, նրա խոսքով, այս ընտանիքներից ավելի քան 2970-ը, կամ 13 400 մարդ, արդեն ձեռք են բերել տներ կամ բնակարաններ ծրագրի շրջանակներում: Գնված բնակարանի ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտ 48 մլրդ դրամ:

Armenia to receive $284.4 million from the IBRD for housing refugees from Artsakh and developing the mortgage market
News | 2026/07/09 12:18
The Armenian government has approved financial and grant agreements with the IBRD
YEREVAN, July 9. /ARKA/. The Armenian government has approved the ratification of financial and grant agreements with the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD, a World Bank structure) for $284.4 million.
The funds will be directed to a program concerning housing provision and the development of the mortgage market in Armenia. The financial and grant agreements between Armenia and the IBRD were signed on April 29 and 30, 2026.
The total cost of the program, which amounts to $284.4 million, aims to improve access to housing solutions for approximately 109,000 forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh, deepen and expand the mortgage market, as well as enhance long-term development processes and the implementation of housing policy.
The program consists of three components: housing subsidies and support for institutional development, development of the housing finance market, program management, communication, monitoring, and evaluation.
The planned financing, which will be provided in stages upon achieving established indicators and results, includes: $240 million (IBRD loan funds (non-concessional financing part), $24.4 million – grant funds from the Global Concessional Financing Facility (GCFF), $10 million – grant from the Livable Planet Fund (LPF), financed from IBRD’s surplus revenues, and $10 million – IBRD loan to the National Mortgage Company for the implementation of the second component of the program.
Earlier, Armenia's Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan stated that as of May 31, 2026, housing certificates under the state support program were received by 6,444 families, or 26,432 people, displaced from Karabakh.
In particular, according to him, of these families, more than 2,970, or 13,400 people, have already purchased houses or apartments under the program. The total cost of the purchased housing is about 48 billion drams.