ԵՐԵՎԱՆ, 9 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/ Հայաստանի կառավարությունը հինգշաբթի օրը հաստատել է ֆինանսական և դրամաշնորհային համաձայնագրերի վավերացումը Միջազգային վերակառուցման և զարգացման բանկի (ՄԲՌՌ, Համաշխարհային բանկի կառուցվածք) հետ՝ $284,4 մլն գումարի համար:
Այս միջոցները կուղղվեն Հայաստանի բնակարանային ապահովման և ипотեկան շուկայի զարգացման ծրագրին: Ֆինանսական և դրամաշնորհային համաձայնագրերը Հայաստանի և ՄԲՌՌ-ի միջև ստորագրվել են 2026 թվականի ապրիլի 29 և 30-ին:
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է $284,4 մլն, որը նպատակ ունի բարելավել բնակարանային լուծումների հասանելիությունը մոտ 109 հազար հարկադիր տեղահանված անձանց համար Արցախից, խորացնել և ընդլայնել ипотեկան շուկան, ինչպես նաև կատարել բնակարանային քաղաքականության երկարաժամկետ զարգացման և իրականացման գործընթացների բարելավում:
Ծրագիրը բաղկացած է 3 բաղադրիչներից՝ բնակարանային սուբսիդիաներ և ինստիտուցիոնալ զարգացման աջակցություն, բնակարանային ֆինանսավորման շուկայի զարգացում, ծրագրի կառավարում, հաղորդակցություն, մոնիտորինգ և գնահատում:
Ապահովված ֆինանսավորումը, որը կտրամադրվի փուլային կերպով՝ սահմանված ցուցանիշների և արդյունքների հասնելու դեպքում, ներառում է՝ $240 մլն (ՄԲՌՌ-ի վարկային միջոցներ (ոչ արտոնյալ ֆինանսավորման մասը), $24,4 մլն՝ Գլոբալ արտոնյալ ֆինանսավորման հիմնադրամի (GCFF) դրամաշնորհային միջոցներ, $10 մլն՝ «Կենդանի planeta» հիմնադրամի (Livable Planet Fund, LPF) դրամաշնորհ, որը ֆինանսավորվում է ՄԲՌՌ-ի ավելորդ եկամուտներից, և $10 մլն՝ ՄԲՌՌ-ի վարկ՝ Ազգային ипотեկան ընկերությանը ծրագրի երկրորդ բաղադրիչը իրականացնելու համար:
Նախկինում Հայաստանի փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը հայտնել է, որ 2026 թվականի մայիսի 31-ի դրությամբ պետական աջակցության ծրագրի շրջանակներում բնակարանային սերտիֆիկատներ ստացել են 6444 ընտանիք, կամ 26 432 մարդ, որոնք տեղահանվել են Արցախից:
Հատկապես, նրա խոսքով, այս ընտանիքներից ավելի քան 2970-ը, կամ 13 400 մարդ, արդեն ձեռք են բերել տներ կամ բնակարաններ ծրագրի շրջանակներում: Գնված բնակարանի ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտ 48 մլրդ դրամ:

Армения получит $284,4 млн от МБРР на обеспечение жильем беженцев из Арцаха и развитие ипотечного рынка
Новости | 2026/07/09 12:18
Правительство Армении одобрило финансовые и грантовые соглашения с МБРР
ЕРЕВАН, 9 июля. /АРКА/. Правительство Армении одобрило в четверг ратификацию финансового и утверждение грантового соглашений с Международным банком реконструкции и развития (МБРР, структура Всемирного банка) на $284,4 млн.
Средства будут направлены на программу, касающуюся обеспечения жильем и развития ипотечного рынка Армении. Финансовое и грантовое соглашения между Арменией и МБРР были подписаны 29 и 30 апреля 2026 года.
Общая стоимость программы, которая составляет $284,4 млн, направлена на улучшение доступа к жилищным решениям для примерно 109 тыс. вынужденно перемещенных лиц из Нагорного Карабахе, углубление и расширение ипотечного рынка, а также совершенствование процессов долгосрочного развития и реализации жилищной политики.
Программа состоит из 3 компонентов — жилищные субсидии и поддержка институционального развития, развитие рынка жилищного финансирования, управление программой, коммуникация, мониторинг и оценка.
Предусмотренное финансирование, которое будет предоставляться поэтапно при достижении установленных показателей и результатов, включает — $240 млн (кредитные средства МБРР (не льготная часть финансирования), $24,4 млн — грантовые средства Глобального фонда льготного финансирования (GCFF), $10 млн — грант Фонда «Жизнеспособная планета» (Livable Planet Fund, LPF), финансируемого за счет избыточных доходов МБРР и $10 млн — кредит МБРР Национальной ипотечной компании для реализации второго компонента программы.
Ранее вице-премьер Армении Тигран Хачатрян заявил, что по состоянию на 31 мая 2026 года жилищные сертификаты в рамках госпрограммы поддержки получили 6444 семьи, или 26 432 человека, перемещенные из Карабаха.
В частности, по его словам, из этих семей более 2970, или 13 400 человек, уже приобрели дома или квартиры в рамках программы. Общая стоимость приобретенного жилья составляет около 48 млрд драмов.