Հայաստանը կարող է դառնալ էներգետիկայի տրանսիտային օղակ - Իրանի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանը կարող է դառնալ յուրահատուկ տրանսիտային օղակ էներգետիկայի ոլորտում, հայտարարել է Իրանի դեսպան Հայաստանում Խալիլ Շիրղոլամին:
«Կա նոր գաղափարներ և նոր ծրագրեր: Եթե երկու կողմերը ցուցաբերեն անհրաժեշտ քաղաքական կամք, ապա, իմ կարծիքով, Հայաստանը կարող է զբաղեցնել լրիվ նոր դիրքեր էներգետիկ ռեսուրսների տրանսիտի ոլորտում և զգալիորեն ուժեղացնել իր էներգետիկ պոտենցիալը»,-նշել է Շիրղոլամին մամուլի ասուլիսում:
Նրա խոսքով, Հայաստանը սահմանակից է Իրանին, որը զբաղեցնում է աշխարհում նավթի և գազի պաշարների երրորդ տեղը, իսկ հյուսիսում գտնվում է Ռուսաստանը՝ ևս մեկ առաջատար էներգետիկ պետություն:
Շիրղոլամին կարծում է, որ այս պոտենցիալը փոխշահավետ համագործակցության դեպքում թույլ կտա Հայաստանը վերածել յուրահատուկ տրանսիտային օղակի էներգետիկայի ոլորտում:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը և Իրանը բանակցություններ են վարում էներգետիկ համագործակցության տարբեր ուղղություններով:
«Քննարկումները և նախաձեռնությունները վերաբերում են գազի ոլորտին, էներգետիկային, էներգետիկ ռեսուրսների տրանսպորտավորմանը և տրանսիտին, ինչպես նաև նավթամթերքների ոլորտում համագործակցությանը»,-ասել է Շիրղոլամին:

News | 2026/07/08 17:34
YEREVAN, July 8. /ARKA/. Armenia could become a unique transit link in the energy sector, said the Iranian ambassador to Armenia Khalil Shirgolami:
“There are new ideas and new plans. If both sides show the necessary political will, then, in my opinion, Armenia will be able to occupy completely new positions in the field of energy resource transit and significantly strengthen its energy potential,” Shirgolami noted at a press conference.
According to him, Armenia borders Iran, which ranks third in the world in oil and gas reserves, while to the north is Russia, also one of the leading energy powers.
Shirgolami believes that this potential, with mutually beneficial cooperation, will allow Armenia to become a unique transit link in the energy sector.
He reminded that Armenia and Iran are negotiating various directions of energy cooperation.
“Discussions and initiatives concern the gas sector, energy, transportation and transit of energy resources, as well as cooperation in the field of petroleum products,” Shirgolami said.