Հայաստանը կարող է դառնալ էներգետիկայի տրանսիտային օղակ - Իրանի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանը կարող է դառնալ յուրահատուկ տրանսիտային օղակ էներգետիկայի ոլորտում, հայտարարել է Իրանի դեսպան Հայաստանում Խալիլ Շիրղոլամին:
«Կա նոր գաղափարներ և նոր ծրագրեր: Եթե երկու կողմերը ցուցաբերեն անհրաժեշտ քաղաքական կամք, ապա, իմ կարծիքով, Հայաստանը կարող է զբաղեցնել լրիվ նոր դիրքեր էներգետիկ ռեսուրսների տրանսիտի ոլորտում և զգալիորեն ուժեղացնել իր էներգետիկ պոտենցիալը»,-նշել է Շիրղոլամին մամուլի ասուլիսում:
Նրա խոսքով, Հայաստանը սահմանակից է Իրանին, որը զբաղեցնում է աշխարհում նավթի և գազի պաշարների երրորդ տեղը, իսկ հյուսիսում գտնվում է Ռուսաստանը՝ ևս մեկ առաջատար էներգետիկ պետություն:
Շիրղոլամին կարծում է, որ այս պոտենցիալը փոխշահավետ համագործակցության դեպքում թույլ կտա Հայաստանը վերածել յուրահատուկ տրանսիտային օղակի էներգետիկայի ոլորտում:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը և Իրանը բանակցություններ են վարում էներգետիկ համագործակցության տարբեր ուղղություններով:
«Քննարկումները և նախաձեռնությունները վերաբերում են գազի ոլորտին, էներգետիկային, էներգետիկ ռեսուրսների տրանսպորտավորմանը և տրանսիտին, ինչպես նաև նավթամթերքների ոլորտում համագործակցությանը»,-ասել է Շիրղոլամին:

Армения может стать транзитным звеном в энергетике - иранский посол
ЕРЕВАН, 8 июля. /АРКА/. Армения может стать уникальным транзитным звеном в энергетике, заявил посол Ирана в РА Халил Ширголами:
«Есть новые идеи и новые планы. Если обе стороны проявят необходимую политическую волю, то, на мой взгляд, Армения сможет занять совершенно новые позиции в сфере транзита энергоресурсов и значительно укрепить свой энергетический потенциал», — отметил Ширголами на пресс-конференции.
По его словам, Армения граничит с Ираном, который занимает третье место в мире по запасам нефти и газа, а на севере находится Россия — также одна из ведущих энергетических держав.
Ширголами считает, что этот потенциал при взаимовыгодном сотрудничестве позволит превратить Армению в уникальное транзитное звено в сфере энергетики.
Он напомнил, что Армения и Иран ведут переговоры по различным направлениям энергетического сотрудничества.
«Обсуждения и инициативы касаются газовой отрасли, энергетики, транспортировки и транзита энергоресурсов, а также сотрудничества в области нефтепродуктов», — сказал Ширголами.