Հայաստանը հետաքրքրված է Թուրքմենստանի հետ էներգետիկ համագործակցության ընդլայնմամբ
Հայաստանը մեծ ուշադրություն է դարձնում Թուրքմենստանի հետ էներգետիկ համագործակցության զարգացման հնարավորություններին և հետաքրքրված է գազի ոլորտում համագործակցության ընդլայնմամբ:
Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի դեսպան Թուրքմենստանում Արսեն Ավագյանը:
«Հայաստանը հետևողականորեն իրականացնում է էներգետիկ անվտանգության բարձրացման և էներգիայի մատակարարման աղբյուրների բազմազանացման քաղաքականություն և մեծ ուշադրություն է դարձնում Թուրքմենստանի հետ համագործակցության զարգացման հնարավորություններին, հաշվի առնելով Թուրքմենստանի հնարավորությունները, որը, ունենալով աշխարհի ամենամեծ բնական գազի պաշարները, կարևոր դերակատար է միջազգային էներգետիկ շուկայում»,- ասել է նա:
Դիվանագետը նշել է, որ էներգետիկան ավանդաբար կարևոր տեղ է զբաղեցնում երկու երկրների համագործակցության օրակարգում:
«Մենք տեսնում ենք հեռանկարներ նաև այլ ուղղություններով, այդ թվում՝ փորձի փոխանակում, ժամանակակից էներգետիկ տեխնոլոգիաների զարգացում և փոխշահավետ նախագծերի իրականացում»,- ընդգծել է Ավագյանը:

Армения с большим вниманием относится к возможностям развития энергетического сотрудничества с Туркменистаном и заинтересована в расширении взаимодействия в газовой сфере. Об этом в интервью интернет-изданию Turkmenportal заявил посол Армении в Туркменистане Арсен Авагян.
«Армения последовательно проводит политику повышения энергетической безопасности и диверсификации источников энергоснабжения и с большим вниманием относится к возможностям развития сотрудничества с Туркменистаном в энергетической сфере, учитывая возможности Туркменистана, который, обладая одними из крупнейших в мире запасов природного газа, является важным участником международного энергетического рынка», - сказал он.
По словам дипломата, энергетика традиционно занимает важное место в повестке сотрудничества между двумя странами.
«Мы видим перспективы и в других направлениях, включая обмен опытом, развитие современных энергетических технологий и реализацию взаимовыгодных проектов», - отметил посол.