Հունիս ամսվա «Մի դրամի ուժ» նախաձեռնության շահառուն «Հայաստանի համար ուսում» հիմնադրամն էր, որը աշխատում է ապահովելու որակյալ կրթություն յուրաքանչյուր երեխայի համար Հայաստանում, անկախ նրանից, թե որտեղ են նրանք ապրում։ Նախաձեռնության միջոցով հավաքագրված 5,062,971 դրամը կուղղվի ուսուցիչների առաջնորդության ծրագրի իրականացմանը։ Այս աջակցությամբ երիտասարդ մասնագետները կստանան մասնագիտական վերապատրաստում և կտեղակայվեն տարածաշրջանային դպրոցներում՝ ուսուցանելու անբավարար համայնքներում և օգնելու կրթության որակի բարելավմանը։
Հուլիս ամսվա շահառուն «Իմ անտառ Հայաստան» է, որը բնապահպանական ոչ կառավարական կազմակերպություն է, որը իրականացնում է լայնածավալ ծառատունկ և անտառների վերականգնման նախագծեր Հայաստանում, նպաստելով երկրի կենսաբազմազանության պահպանմանը։
Այս տարի, երբ Հայաստանը պատրաստվում է հյուրընկալել կենսաբազմազանության կոնվենցիայի 17-րդ կողմերի համաժողովը (COP17), բնապահպանական պաշտպանության նախաձեռնություններին անհատական մասնակցությունը հատկապես կարևոր նշանակություն ունի։
Իդրամի և IDBank-ի հաղորդակցման և կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի ղեկավար Թաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով, երկրի կանաչ տարածքների ընդլայնումը ընդհանուր պատասխանատվություն է։
«Այսօր կայուն զարգացումը այլևս ընտրություն չէ՝ դա անհրաժեշտություն է։ «Մի դրամի ուժ» նախաձեռնության միջոցով մենք աշխատում ենք մեր հաճախորդների հետ՝ ստեղծելու ավելի կանաչ և կայուն միջավայր՝ աջակցելով երկարաժամկետ բնապահպանական ծրագրերին և իրականացնելով մեր ESG պարտավորությունները», - ասաց Թաթևիկ Վարդևանյանը։
««Մի դրամի ուժ» նախաձեռնության միջոցով մենք արդեն տնկել ենք 52,000-ից ավելի ծառեր Հայաստանի տարբեր տարածաշրջաններում։ Այս ձեռքբերումը նույնպես պատկանում է Իդրամի և IDBank-ի օգտատերերին։ Գալիք տարիներին, երբ այս անտառները հասունանան կայուն էկոհամակարգերի, դրանք կուժեղացնեն մեր երկիրը և կծառայեն ապագա սերունդներին», - ասաց «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ-ի փոխտնօրեն Լիլիթ Մարտիրոսյանը։
«Մի դրամի ուժ» նախաձեռնությունը շարունակվում է աջակցել ազդեցիկ սոցիալական, համայնքային և կրթական նախագծերին։ Նախաձեռնության լավ գործերում մասնակցելու համար հաճախորդները պարզապես պետք է կատարեն վճարումներ Իդրամի և IDBank-ի հավելվածի, IDBanking.am և banking.idram.am առցանց հարթակների կամ Իդրամի և IDBank-ի վճարային տերմինալների միջոցով։ Յուրաքանչյուր վճարման համար ընկերությունները նվիրում են մեկ հայ դրամ՝ սոցիալապես կարևոր նախաձեռնություններին աջակցելու համար։

My Forest Armenia is a beneficiary of the "Power of One Dram" initiative in July
The June beneficiary of the Power of One Dram initiative was the Teach for Armenia Foundation, which works to ensure access to quality education for every child in Armenia, regardless of where they live. A total of AMD 5,062,971 raised through the initiative will be allocated to the implementation of the Teacher Leadership Program. Thanks to this support, young professionals will receive specialized training and be placed in regional schools to teach in underserved communities and help improve the quality of education.
The July beneficiary is My Forest Armenia, an environmental non-governmental organization implementing large-scale afforestation and forest restoration projects across Armenia, contributing to the preservation of the country’s biodiversity.
This year, as Armenia prepares to host the 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17), individual participation in environmental protection initiatives carries particular significance.
According to Tatevik Vardevanyan, Head of Communications and Corporate Social Responsibility Programs at Idram and IDBank, expanding the country’s green areas is a shared responsibility.
“Today, sustainable development is no longer a choice—it is a necessity. Through the “Power of One Dram” initiative, we work with our customers to create a greener and more sustainable environment by supporting long-term environmental programs and putting our ESG commitments into practice,” said Tatevik Vardevanyan.
“Through the Power of One Dram initiative, we have already planted more than 52,000 trees across different regions of Armenia. This achievement also belongs to Idram and IDBank users. In the years to come, as these forests mature into sustainable ecosystems, they will strengthen our country and serve future generations,” said Lilit Martirosyan, Deputy Director of My Forest Armenia NGO.
The Power of One Dram initiative continues to support impactful social, community, and educational projects. To become part of the initiative’s good deeds, customers simply need to make payments via the Idram&IDBank app, the IDBanking.am and banking.idram.am online platforms, or Idram and IDBank payment terminals. For every payment made, the companies donate one Armenian dram to support socially significant initiatives.