ԵՐԵՎԱՆ, 17 հուլիսի։ /ԱՌԿԱ/։ Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև քննարկվել են հայկական բանջարեղենի, ծաղիկների և հանքային ջրի արտահանման հնարավորությունները:
Այս մասին հաղորդում է ՀՀ տնտեսական նախարարության մամուլի ծառայությունը։ Քննարկումների ընթացքում կողմերը դիտարկել են արտահանման գործընթացի կազմակերպումը, լոգիստիկ ուղիները և ֆիտոսանիտարական պահանջներին առնչվող հարցերը:
Համաձայնություն է ձեռք բերվել շարունակել համագործակցությունը, աջակցել գործարար կապերին և տեղեկատվության փոխանակման միջոցով մշակել հետագա համագործակցության գործնական ուղղությունները, նպաստելով Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը:
Ամենայն դեպս, փոխնախարար Հոջոյանը, ԱՄԷ-ի դեսպան Նարին Ալ Մուլլան և գործարար պատվիրակության ներկայացուցիչները ծանոթացել են արտադրական և արտահանման հնարավորություններին, փաթեթավորման, սառեցման և լոգիստիկայի ենթակառուցվածքին:
Ռուսաստանի կողմից սահմանափակումների ֆոնին, Հայաստանը ընդլայնել է արտահանողների աջակցությունը այլ շուկաներում, փոխհատուցելով որոշակի փոխադրողական ծախսեր և մաքսային տուրքեր:
Ամառային կառավարության որոշմամբ, երկարաձգվել է արտահանման պետական աջակցության ծրագիրը, ներառելով թարմ և չորացրած մրգեր ու բանջարեղեն:

ЕРЕВАН, 17 июля. /АРКА/. Возможности экспорта свежих армянских овощей, цветов и минеральной воды на эмиратский рынок обсудили накануне замминистра экономики Армении Арман Ходжоян и делегация представителей бизнеса ОАЭ.
Как сообщает пресс-служба Минэкономики РА, стороны рассмотрели также организацию экспортного процесса, логистические маршруты и вопросы, связанные с фитосанитарными требованиями.
Достигнута договоренность продолжить сотрудничество, поддерживать деловые связи и посредством обмена информацией разработать практические направления дальнейшего взаимодействия, способствуя расширению торгово-экономического сотрудничества между Арменией и ОАЭ.
Замминистра Ходжоян, посол ОАЭ в Армении Нариман Аль Мулла, а также представители бизнес-делегации ознакомились с производственными и экспортными возможностями, инфраструктурой упаковки, холодильного хранения и логистики в ряде тепличных хозяйств.
На фоне ограничений Армения расширила поддержку экспортёров на альтернативных рынках, компенсируя часть транспортных расходов и таможенных пошлин при поставках в ЕС, Великобританию и Канаду.