Հարկայինը գրոհում է բիզնեսի վրա. Բիզնեսին 1 շաբաթ ժամանակ կտան
Բիզնեսին 1 շաբաթ ժամանակ կտան հարկերը վճարելու համար։ Մեկ շաբաթվա ընթացքում հարկերը չվճարելու պարագայում հարկայինը կալանք կդնի բիզնեսի հաշիվների, շարժական ու անշարժ գույքերի վրա։
Դրանից հետո էլ հարկերը 30 օրվա ընթացքում չմարելու դեպքում՝ կդիմեն հարկադիր ծառայությանը՝ պարտավորությունները բռնագանձելու պահանջով։
Հարկային օրենսգրքում կատարել են օրենսդրական փոփոխություններ ու հարկերի վճարման նոր կարգ սահմանել, որով հուլիսի 1-ից պարտադրելու են բիզնեսին 7 օրվա ընթացքում վճարել հարկերը։
«Նոր կարգավորմամբ հարկային պարտավորության առաջացման օրը հարկ վճարողին կուղարկվի հիշեցում՝ Հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային համակարգի միջոցով։ Եթե հիշեցումն ուղարկելուց հետո 7 օրացուցային օրվա ընթացքում պարտավորությունը չմարվի, և ներկայացված առարկությունները չընդունվեն կամ առարկություններ չներկայացվեն, հարկային մարմինը նույն օրը կընդունի պարտավորության գանձման, ինչպես նաև հարկ վճարողի բանկային հաշիվների դրամական միջոցների և օրենքով սահմանված կարգով գրանցման կամ հաշվառման ենթակա շարժական ու անշարժ գույքի նկատմամբ արգելանք կիրառելու վերաբերյալ որոշումներ։
Եթե արգելանքի կիրառման օրվանից հետո, 30 օրվա ընթացքում հարկային պարտավորությունը չմարվի, համապատասխան որոշումները կներկայացվեն Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայություն՝ հարկադիր կատարման նպատակով»,- բիզնեսին զգուշացնում է Պետեկամուտների կոմիտեն։
Թե սա ի՞նչ է նշանակում բիզնեսի համար, դժվար չէ հասկանալ։ Բոլոր նրանք, ովքեր տարբեր պատճառներով չեն կարողանում ժամանակին կատարել իրենց հարկային պարտավորությունները՝ հայտնվելու են հարկայինի ուղղակի հարվածի ու փակվելու վտանգի տակ։
Քիչ է՝ արգելափակելու են հաշիվները, մի բան էլ կալանք են դնելու շարժական ու անշարժ գույքի վրա։ Այն գույքի, որն ունի արտադրական նշանակություն։
Սա նշանակում է, որ պարալիզացնելու են բիզնեսի գործունեությունը, պարտադրելու են դադարեցնել աշխատանքներն այնքան ժամանակ, քանի դեռ չեն կատարել հարկային պարտավորությունները։
Հարկային պարտավորությունները ժամանակին կատարելը ցանկացած բիզնեսի պարտքն է։ Բայց լավ օրից չէ, երբ բիզնեսը չի կարողանում ժամանակին վճարել հարկերը։ Դրա համար էլ սովորաբար կիրառում են տույժ-տուգանքների մեխանիզմը։ Չվճարված հարկերի դիմաց տույժ-տուգանքներ են հաշվարկում։
Այս մոտեցումը կարևոր է նրանով, որ բիզնեսին մեջքը շտկելու ժամանակ ու հնարավորություն է տալիս։ Կարող է այնպես ստացվել, որ 1 ամիս, 2 ամիս, գուցե 3 ամիս բիզնեսի գործերը վատ ընթանան ու այն հարկերը վճարելու հնարավորություններ չունենա։ Դրանից հետո ֆինանսական խնդիրները կարգավորվեն, ու այն կարողանա կատարել ոչ միայն ընթացիկ, այլև նախկինում գոյացած պարտավորությունները։
Նախկինում գործող այս համակարգը բիզնեսին աշխատելու ու վերականգնվելու շանս էր տալիս։ Մի բան, ինչն, ըստ էության, բացառվում է նոր կարգավորումներով։
Նոր կարգավորումներով բիզնեսը ժամանակ չի ստանում ուշքի գալու համար։ Միանգամից հայտնվում է հարկայինն ու կալանք դնում բիզնեսի հաշիվների վրա, զրկում է նրան ունեցած շարժական ու անշարժ գույքը շահագործելու հնարավորությունից։ Ուղղակի կողպեք է դնում ու փակում բիզնեսի դները։ Ժամանակ է տալիս 30 օրվա ընթացքում վճարել հարկերը՝ հակառակ պարագայում սպառնում է բռնագրավել եղած-չեղածը։
30 օրը լրանալուց հետո մտնում են հարկադիր կատարողներն ու առգրավում կալանքի տակ դրված շարժական ու անշարժ գույքերը։ Կալանքից հետո էլ, բնականաբար, հանում են վաճառքի, որպեսզի փակեն բիզնեսի հարկերը։
Ահա ամբողջ պրոցեսը, որը տեղի է ունենալու հարկային այս նոր կարգավորումներով, որը հուլիսի 1-ից պարտադրելու են հարկերը ժամանակին վճարել չկարողացող բիզնեսներին։ Այլևս չեն սպասելու, թե նրանք երբ հնարավորություն կունենան դա անել։
Դժվար է ասել, թե այսօր բիզնեսների ո՞ր մասն ի վիճակի չի լինում ժամանակին կատարել իր հարկային պարտավորությունները։ Բայց այդպիսիք հաստատապես քիչ չեն։ Ու նրանք բոլորը, այս նոր կարգավորումներից հետո, հայտնվելու են հարվածի, բիզնես գործունեությունը դադարեցնելու վտանգի տակ։
Թե ինչո՞ւ են հենց հիմա որոշել վարչարարական նման խիստ ճնշման տակ դնել բիզնեսին, պաշտոնական բացատրություն չկա։ Կարելի է ենթադրել, որ ավելացել են այն բիզնեսները, որոնք ի վիճակի չեն լինում ժամանակին վճարել հարկերն ու ժամկետանց պարտքեր են կուտակում։
Ժամկետանց պարտքերի խնդիրն, իհարկե, Հայաստանում միշտ էլ եղել է, բայց նախկինում երբևէ փորձ չի արվել նման կարգավորումներ մտցնել։ Չի բացառվում, որ հիմա այդ երևույթն այնքան է տարածվել, որ գնացել են այսպիսի խստացումների, հաշվի չառնելով անգամ, որ այն լուրջ ռիսկ է բիզնեսի գործունեության շարունակականության ապահովման համար։ Սա բերելու է բազմաթիվ բիզնեսների սնանկացման ու փակման, որի հետևանքները հետագայում արտահայտվելու են՝ ինչպես տնտեսության, այնպես էլ՝ նույն հարկային մուտքերի վրա։
Բիզնեսի փակումը ոչ մեկի շահերից չի բխում, բայց սա տանելու է դրան։ Քիչ չեն այն բիզնեսները, որոնք ֆինանսական խնդիրների պատճառով չեն կարողանում ժամանակին վճարել հարկերը։ Այս նոր կարգավորումների պայմաններում ստիպված են լինելու միջոցներ հայթայթել՝ վճարելու համար, կամ պարտադրված են լինելու գնալ սնանկացման։
Եթե խնդիրը բյուջեի ընթացիկ հարկային եկամուտների ապահովման մեջ է, ապա դատելով արվող պաշտոնական հայտարարություններից՝ նման խստացումներ մտցնելու անհրաժեշտություն չպիտի լիներ։ Նույնիսկ հարկերի գերակատարումից են խոսում։ Չնայած մյուս կողմից՝ ընտրությունների նախաշեմին այնքան նոր ծախսային պարտավորություններ են վերցրել, որոնք պետական բյուջեով նախատեսված հարկային եկամուտներով ապահովված չեն։ Ու հիմա, ըստ էության, նման խստացումներով փորձում են լուծել այդ խնդիրները։
Նույն նպատակով, ընտրություններից անմիջապես հետո, ենթաակցիզային ապրանքների հարկային բեռն ավելացրեցին, հունվարի 1-ից կիրականացնեն ապրանքների համատարած դրոշմապիտակավորում, պատրաստվում են 3 անգամ հդմ կտրոն չտրամադրող միկրոձեռնարկություններին 5 տարով զրկել միկրոբիզնեսի և շրջանառության հարկի դաշտում աշխատելու հնարավորությունից։
Սպասվում է, որ առաջիկայում էլ կշարունակվեն հարկային նման «անմեղ» կարգավորումները տարբեր ոլորտներում, որոնք կծանրանան բիզնեսի ու սպառողների վրա։ Արդեն անգամ անձնական օգտագործման բջջային հեռախոս ներմուծելու համար են պատրաստվում պետական տուրք գանձել։

Налоговая атакует бизнес. Бизнесу дадут 1 неделю на уплату налогов
Бизнесу дадут 1 неделю на уплату налогов. Если в течение этой недели налоги не будут уплачены, налоговая служба наложит арест на счета бизнеса, а также на движимое и недвижимое имущество.
После этого, если налоги не будут погашены в течение 30 дней, налоговая служба обратится в исполнительную службу для принудительного взыскания обязательств.
В налоговом кодексе были внесены изменения, и установлены новые правила уплаты налогов, согласно которым с 1 июля бизнес должен будет уплачивать налоги в течение 7 дней.
«Согласно новым правилам, в день возникновения налогового обязательства налогоплательщику будет направлено уведомление через электронную систему подачи отчетности. Если уведомление будет отправлено, и обязательство не будет выполнено в течение 7 календарных дней, и если представленные возражения не будут приняты или не будут представлены, налоговый орган в тот же день примет решение о взыскании обязательства, а также о наложении ареста на денежные средства на банковских счетах налогоплательщика и на движимое и недвижимое имущество, подлежащее регистрации или учету в установленном законом порядке.
Если арест будет наложен, и в течение 30 дней налоговое обязательство не будет выполнено, соответствующие решения будут переданы в Исполнительную службу для принудительного исполнения», - предупреждает бизнес Государственный комитет доходов.
Что это значит для бизнеса, несложно понять. Все те, кто по различным причинам не могут своевременно выполнять свои налоговые обязательства, окажутся под прямым ударом налоговой службы и под угрозой закрытия.
Недостаточно просто заблокировать счета, также будет наложен арест на движимое и недвижимое имущество, которое имеет производственное значение.
Это означает, что деятельность бизнеса будет парализована, их заставят приостановить работу до тех пор, пока налоговые обязательства не будут выполнены.
Своевременное выполнение налоговых обязательств - это долг каждого бизнеса. Но это не происходит на пустом месте, когда бизнес не может своевременно уплачивать налоги. Поэтому обычно применяют механизм штрафов и пеней. За неуплаченные налоги начисляют штрафы и пени.
Этот подход важен тем, что дает бизнесу время и возможность исправить ситуацию. Может случиться так, что дела бизнеса будут идти плохо в течение 1, 2 или 3 месяцев, и у него не будет возможности уплатить налоги. После этого финансовые проблемы могут быть решены, и бизнес сможет выполнить не только текущие, но и ранее возникшие обязательства.
Ранее действовавшая система давала бизнесу шанс работать и восстанавливаться. То, что фактически исключено новыми правилами.
С новыми правилами бизнес не получает времени, чтобы прийти в себя. Налоговая служба сразу же приходит и накладывает арест на счета бизнеса, лишая его возможности использовать движимое и недвижимое имущество. Просто закрывают двери бизнеса. Время дается 30 дней для уплаты налогов, в противном случае угрожают принудительным изъятием всех активов.
По истечении 30 дней приходят исполнители и изымают движимое и недвижимое имущество, находящееся под арестом. После ареста, конечно, оно будет выставлено на продажу, чтобы закрыть налоговые долги бизнеса.
Вот весь процесс, который будет происходить в результате новых налоговых правил, которые будут применяться с 1 июля для бизнеса, не способного своевременно уплачивать налоги. Больше не будут ждать, когда у них появится возможность это сделать.
Трудно сказать, какие бизнесы в настоящее время не могут своевременно выполнять свои налоговые обязательства. Но таких, безусловно, немало. И все они, после введения этих новых правил, окажутся под угрозой закрытия.
Почему именно сейчас решили оказать такое жесткое административное давление на бизнес, официального объяснения нет. Можно предположить, что увеличилось количество бизнесов, которые не могут своевременно уплачивать налоги и накапливают просроченные долги.
Проблема просроченных долгов всегда существовала в Армении, но ранее никогда не предпринимались попытки ввести такие правила. Не исключено, что сейчас это явление стало настолько распространенным, что решили пойти на такие ужесточения, не принимая во внимание, что это представляет серьезный риск для обеспечения непрерывности бизнеса. Это приведет к банкротству и закрытию множества бизнесов, последствия чего позже отразятся как на экономике, так и на налоговых поступлениях.
Закрытие бизнеса не выгодно никому, но это приведет к этому. Многочисленные бизнесы, которые по финансовым причинам не могут своевременно уплачивать налоги, в условиях новых правил будут вынуждены искать средства для уплаты или пойдут на банкротство.
Если проблема заключается в обеспечении текущих налоговых доходов бюджета, то судя по официальным заявлениям, необходимость вводить такие ужесточения не должна была возникнуть. Говорят даже о превышении налоговых поступлений. С другой стороны, перед выборами были взяты на себя новые расходы, которые не покрываются запланированными налоговыми доходами государственного бюджета. И сейчас, по сути, пытаются решить эти проблемы с помощью таких ужесточений.
С той же целью, сразу после выборов увеличили налоговую нагрузку на подакцизные товары, с 1 января введут обязательную маркировку товаров, планируют на 5 лет лишить микробизнес и оборотный налог возможности работать в этих областях.
Ожидается, что в ближайшее время продолжатся подобные «безобидные» налоговые регулирования в различных сферах, которые будут усугублять положение бизнеса и потребителей. Даже готовятся взимать государственную пошлину за импорт мобильных телефонов для личного пользования.