Հարավկորեական դատախազները մեղադրանք են առաջադրել չորս նավթամշակող ընկերությունների նկատմամբ
Հարավկորեական դատախազները երկուշաբթի օրը մեղադրանք են առաջադրել չորս խոշոր նավթամշակող ընկերությունների նկատմամբ, որոնք խախտել են արդար առևտրի օրենքները, մեղադրելով նրանց, որ նրանք համագործակցել են ներքին վառելիքի գները բարձրացնելու համար:
HD Hyundai Oilbank, SK Energy, GS Caltex և S-Oil ընկերությունները խախտել են երկրի արդար առևտրի օրենքը, ըստ Յոնհապ լրատվական գործակալության:
HD Hyundai Oilbank և SK Energy ընկերությունները համագործակցել են 14.2 տրիլիոն վոն (9.2 միլիարդ դոլար) արժողությամբ նավթի վաճառքների վրա, հաղորդում է Յոնհապը, հղում անելով դատախազներին: GS Caltex և S-Oil ընկերությունները, որոնք allegedly կրկնել են այդ գները, ընդհանուր հակամրցակցային ազդեցությունը կազմում է մոտ 26 տրիլիոն վոն:
Հետաքննությունը սկսվել է այն բանից հետո, երբ ներքին նավթի գները կտրուկ բարձրացել են ԱՄՆ-Իրան հակամարտության հետևանքով, դատախազները նշում են, որ երկու ընկերությունների գների ղեկավարների համագործակցությունը գների բարձրացման ժամանակի և չափի շուրջ եղել է հիմնական շարժիչը:
Դատախազությունը նշել է, որ համագործակցությունը միայն մեկ դեպք չէ, այլ երկարաժամկետ, համակարգային պրակտիկա, որը surfaced է գլոբալ ճգնաժամի ժամանակ:
Մարտին Հարավկորեայի նախագահ Լի Ջե Մյունգը նախազգուշացրել է, որ նավթամշակողները և ընկերությունները, որոնք զբաղվում են գների ֆիքսմամբ, պատասխանատվության կենթարկվեն:
Նավթամշակողների և նրանց սեփականատերերի բաժնետոմսերը դեռ բարձրացել են: S-Oil-ը բարձրացել է 6.08%-ով, SK Innovation-ը, որը SK Energy-ի մայր ընկերությունն է, բարձրացել է 1.58%-ով, HD Hyundai-ն բարձրացել է 1.21%-ով, իսկ GS Holdings-ը, որը համատեղ վերահսկում է GS Caltex-ը Chevron-ի հետ, բարձրացել է 6.99%-ով:

HD Hyundai Oilbank, SK Energy, GS Caltex, and S-Oil were the four companies that breached the nation's fair trade act, according to Yonhap News Agency.
HD Hyundai Oilbank and SK Energy colluded on 14.2 trillion won ($9.2 billion) worth of oil sales, Yonhap reported, citing prosecutors. Factoring in GS Caltex and S-Oil, which allegedly mimicked those prices, the total anticompetitive impact stands at roughly 26 trillion won, the report said.
The investigation was initiated after domestic oil prices sharply rose following the U.S.–Iran conflict, prosecutors said, finding that collusion by pricing executives at two of the firms over the timing and scale of the hikes was the primary driver.
The prosecution said the collusion was not a standalone incident but a long-standing, systemic practice that surfaced during a time of global crisis.
In March, South Korean President Lee Jae Myung warned on X that oil refiners and corporations engaged in price-fixing would be held accountable, vowing to deploy all lawful measures against unethical business practices.
Shares of the oil refiners and their owners were still higher. S-Oil gained 6.08%, SK Innovation, a parent company for SK Energy, advanced 1.58% while HD Hyundai rose 1.21% and GS Holdings, which jointly controls refiner GS Caltex with Chevron through its energy unit, rose 6.99%.
S-Oil declined to comment. Hyundai Oilbank, SK Energy, GS Caltex could not be immediately reached for comment.