Հարավկորեական դատախազները մեղադրանք են առաջադրել չորս նավթամշակող ընկերությունների նկատմամբ
Հարավկորեական դատախազները երկուշաբթի օրը մեղադրանք են առաջադրել չորս խոշոր նավթամշակող ընկերությունների նկատմամբ, որոնք խախտել են արդար առևտրի օրենքները, մեղադրելով նրանց, որ նրանք համագործակցել են ներքին վառելիքի գները բարձրացնելու համար:
HD Hyundai Oilbank, SK Energy, GS Caltex և S-Oil ընկերությունները խախտել են երկրի արդար առևտրի օրենքը, ըստ Յոնհապ լրատվական գործակալության:
HD Hyundai Oilbank և SK Energy ընկերությունները համագործակցել են 14.2 տրիլիոն վոն (9.2 միլիարդ դոլար) արժողությամբ նավթի վաճառքների վրա, հաղորդում է Յոնհապը, հղում անելով դատախազներին: GS Caltex և S-Oil ընկերությունները, որոնք allegedly կրկնել են այդ գները, ընդհանուր հակամրցակցային ազդեցությունը կազմում է մոտ 26 տրիլիոն վոն:
Հետաքննությունը սկսվել է այն բանից հետո, երբ ներքին նավթի գները կտրուկ բարձրացել են ԱՄՆ-Իրան հակամարտության հետևանքով, դատախազները նշում են, որ երկու ընկերությունների գների ղեկավարների համագործակցությունը գների բարձրացման ժամանակի և չափի շուրջ եղել է հիմնական շարժիչը:
Դատախազությունը նշել է, որ համագործակցությունը միայն մեկ դեպք չէ, այլ երկարաժամկետ, համակարգային պրակտիկա, որը surfaced է գլոբալ ճգնաժամի ժամանակ:
Մարտին Հարավկորեայի նախագահ Լի Ջե Մյունգը նախազգուշացրել է, որ նավթամշակողները և ընկերությունները, որոնք զբաղվում են գների ֆիքսմամբ, պատասխանատվության կենթարկվեն:
Նավթամշակողների և նրանց սեփականատերերի բաժնետոմսերը դեռ բարձրացել են: S-Oil-ը բարձրացել է 6.08%-ով, SK Innovation-ը, որը SK Energy-ի մայր ընկերությունն է, բարձրացել է 1.58%-ով, HD Hyundai-ն բարձրացել է 1.21%-ով, իսկ GS Holdings-ը, որը համատեղ վերահսկում է GS Caltex-ը Chevron-ի հետ, բարձրացել է 6.99%-ով:

Южнокорейские прокуроры в понедельник предъявили обвинения четырем крупным нефтепереработчикам за нарушение законов о честной торговле, обвиняя их в сговоре с целью повышения внутренних цен на топливо после конфликта на Ближнем Востоке.
HD Hyundai Oilbank, SK Energy, GS Caltex и S-Oil стали теми четырьмя компаниями, которые нарушили закон о честной торговле страны, согласно информации агентства Yonhap.
HD Hyundai Oilbank и SK Energy сговорились по продажам нефти на сумму 14,2 триллиона вон (9,2 миллиарда долларов), сообщается в Yonhap со ссылкой на прокуроров. Учитывая GS Caltex и S-Oil, которые якобы подражали этим ценам, общий антиконкурентный эффект составляет примерно 26 триллионов вон.
Расследование было инициировано после резкого роста внутренних цен на нефть после конфликта США и Ирана, заявили прокуроры, установив, что сговор со стороны руководителей цен на двух из компаний был основным двигателем повышения цен.
Прокуратура заявила, что сговор не был единичным инцидентом, а долгосрочной, системной практикой, которая проявилась в условиях глобального кризиса.
В марте президент Южной Кореи Ли Чжэ Мён предупредил в X, что нефтепереработчики и корпорации, занимающиеся установлением цен, будут привлечены к ответственности, пообещав применить все законные меры против неэтичной деловой практики.
Акции нефтепереработчиков и их владельцев все еще росли. S-Oil выросла на 6,08%, SK Innovation, материнская компания SK Energy, поднялась на 1,58%, в то время как HD Hyundai выросла на 1,21%, а GS Holdings, который совместно контролирует GS Caltex с Chevron через свое энергетическое подразделение, вырос на 6,99%.
S-Oil отказалась от комментариев. Hyundai Oilbank, SK Energy, GS Caltex не смогли сразу прокомментировать.