Գյումրու զբոսաշրջային ընկերություններից մեկի հիմնադիր Գոռ Թորոսյանն Aravot.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ Շիրակի մարզի բնակիչների համար հանգստի այս տարվա ամենապահանջված ուղղությունը կրկին Վրաստանն է՝ Քոբուլեթին և Ուռեկին։ Այս ուղղության պահանջված լինելը պայմանավորված է մատչելիությամբ, այլ ոչ թե որակով կամ հարմարավետությամբ։
«Այստեղ գերադասում է գնալ այն մասսան, որը ֆինանսի խնդիր ունի, երկու հոգու համար այս ուղղությունը՝ ուղևորափոխադրումով, հյուրանոցով, երկուանգամյա սննդով, 130 հազարից մինչև 150 հազար դրամ է, իսկ Հայաստանի ներսում Դիլիջան կամ Ծաղկաձոր մեկ օր մնալու համար պահանջվում է 60-70 հազար դրամ։ Իհարկե, Հայաստանի ներսում էժան տեղեր էլ կան, բայց շատ քիչ են, էժան ասվածը 30-35 հազար դրամն է։ Եթե մարդը պետք է գնա, 30-35 հազար դրամ տա մեկ գիշերվա համար, ու նախատեսված է միայն նախաճաշ, ոչ լողավազանով կամ այլ ծառայություններով տեղ է, Գյումրիից էլ մինչև հասնի այդ տեղը ու վերադառնա, եթե սեփական մեքենա ունի, 10-15 հազար դրամ ծախսը կավելանա, եթե չէ, տաքսիով կամ այլ տրանսպորտով գնա, ավելի շատ ծախս կանի։
Բնականաբար, Հայաստանի ներսում երկօրյա հանգիստն այնքան կնստի մարդու վրա, որքան Վրաստանի մեկշաբաթյա հանգիստը»,- ասաց Գոռ Թորոսյանը։

Самым популярным направлением для отдыха жителей Гюмри является Кобулети
Основатель одной из туристических компаний Гюмри Гор Торосян в беседе с Aravot.am сообщил, что самым востребованным направлением для отдыха жителей Ширака в этом году снова является Грузия — Кобулети и Уреки. Эта востребованность обусловлена доступностью, а не качеством или комфортом.
«Здесь предпочитают ехать те, у кого есть финансовые проблемы, для двух человек это направление с транспортом, отелем и двухразовым питанием стоит от 130 до 150 тысяч драмов, а в Армении за один день в Дилижане или Цахкадзоре нужно заплатить 60-70 тысяч драмов. Конечно, в Армении тоже есть дешевые места, но их очень мало, и дешевые считаются места от 30 до 35 тысяч драмов. Если человек должен заплатить 30-35 тысяч драмов за одну ночь, и это только завтрак, без бассейна или других услуг, то доехать из Гюмри до этого места и обратно, если у него есть собственный автомобиль, добавит 10-15 тысяч драмов, если нет, то поездка на такси или другом транспорте будет стоить еще больше.
Таким образом, двухдневный отдых в Армении обойдется человеку так же, как недельный отдых в Грузии», — сказал Гор Торосян.