Grayscale-ի ֆինանսական տնօրեն Էդվարդ ՄաքԳին հրաժարական է տվել ընկերությունում 7 տարի աշխատելուց հետո: ՄաքԳին երկրորդ բարձր մակարդակի ղեկավարն է, ով վերջին շաբաթներին հեռանում է Grayscale-ից, քանի որ ընկերությունը հետաձգել է ԱՄՆ-ում IPO-ի ծրագրերը շուկայական պայմանների պատճառով:
ՄաքԳին հրաժարական է տվել հուլիսի 2-ին՝ անձնական պատճառներով, և ոչ թե ընկերության կամ նրա գործունեության, քաղաքականության կամ պրակտիկայի հետ կապված որևէ տարաձայնության պատճառով:
Grayscale-ը նշանակել է Քեթրին Մասցիին և Դանիել Պլուրդին որպես ժամանակավոր համատեղ ֆինանսական տնօրեններ:
Մասցին Grayscale-ին միացել է 2020 թվականին և վերջին շրջանում զբաղեցրել է ֆինանսների ավագ փոխնախագահի պաշտոնը:

Grayscale's chief financial officer Edward McGee has stepped down after seven years at the crypto asset manager. McGee is the second senior executive to leave Grayscale in recent weeks, following the recent departure of Managing Director and Head of Distribution and Partnerships John Hoffman to Ondo Finance.
McGee resigned effective July 2 for personal reasons and not because of "any disagreement with the company or its operations, policies or practices," the filing said.
The company has named Kathryn Masci and Daniel Plourde as interim co-chief financial officers. Masci will also serve as principal financial and accounting officer and join the board of managers.
Founded in 2013 and owned by Digital Currency Group, Grayscale has been a key bridge between traditional finance and digital assets through its regulated crypto investment products.