Գերմանիայում 2026 թվականի ապրիլին կորպորատիվ սնանկությունների թիվը հասել է գրեթե 2.3 հազարի, ինչը 7.1%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը։ Այս տվյալները հրապարակել է Գերմանիայի Դաշնային վիճակագրական վարչությունը։
Գերատեսչության հաղորդագրության համաձայն՝ ապրիլը դարձել է սնանկության վերաբերյալ գրանցված դիմումների թվով երկրորդ ամենաբարձր ամիսը` առնվազն 2018 թվականից ի վեր։ Ավելի բարձր ցուցանիշ արձանագրվել էր միայն 2026 թվականի մարտին, երբ դիմումների թիվը գերազանցել էր 2.3 հազարը։ Ամենաշատ սնանկությունները գրանցվել են տրանսպորտի, պահեստային լոգիստիկայի, հյուրանոցային և ռեստորանային բիզնեսի, ինչպես նաև շինարարության ոլորտներում։
2026 թվականի հունվարից ապրիլ ընկած ժամանակահատվածում երկրում իրավաբանական անձանց կողմից ներկայացվել է շուրջ 8.5 հազար սնանկության դիմում, ինչը 6.7%-ով ավելի է, քան 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածում։
Այս ընթացքում սնանկ ճանաչված ընկերությունների նկատմամբ պարտատերերի ընդհանուր պահանջների ծավալը կազմել է 13.9 միլիարդ եվրո։ Սա զգալիորեն ցածր է նախորդ տարվա ցուցանիշից, երբ պահանջների ընդհանուր արժեքը հասել էր 22,5 միլիարդ եվրոյի։ Վիճակագրական վարչությունը պարզաբանել է, որ այդ տարբերությունը պայմանավորված է նրանով, որ 2025 թվականին սնանկության մասին հայտարարած ընկերությունների թվում ավելի շատ էին խոշոր ձեռնարկությունները։
Վերջին տարիներին Գերմանիայի տնտեսությունը գտնվում է երկարատև անկման փուլում։ Սկզբում այն պայմանավորված էր COVID-19 համավարակի հետևանքներով, իսկ հետագայում իրավիճակը խորացավ ռուսական բնական գազի մատակարարումների դադարեցումից և Իրանի շուրջ ստեղծված հակամարտությունից հետո։
Ավելի վաղ Bild թերթը, հղում անելով վարկային ապահովագրության ոլորտում գործող Allianz Trade ընկերության հետազոտությանը, հայտնել էր, որ 2026 թվականին Գերմանիայում սնանկությունների թիվը կարող է հասնել վերջին 14 տարվա ամենաբարձր մակարդակին։

Экономический спад в Германии привел к росту корпоративных банкротств в апреле
В Германии в апреле 2026 года количество корпоративных банкротств достигло почти 2,3 тысячи, что на 7,1% больше, чем в аналогичном периоде прошлого года. Эти данные были опубликованы Федеральным статистическим управлением Германии.
Согласно сообщению ведомства, апрель стал вторым по количеству зарегистрированных заявлений о банкротстве месяцем с 2018 года. Более высокий показатель был зафиксирован только в марте 2026 года, когда количество заявлений превысило 2,3 тысячи. Наибольшее количество банкротств было зарегистрировано в транспортной, складской логистике, гостиничном и ресторанном бизнесе, а также в строительстве.
С января по апрель 2026 года в стране было подано около 8,5 тысячи заявлений о банкротстве юридических лиц, что на 6,7% больше, чем в аналогичном периоде 2025 года.
В этот период общий объем требований кредиторов к признанным банкротами компаниям составил 13,9 миллиарда евро. Это значительно ниже показателя прошлого года, когда общая стоимость требований достигла 22,5 миллиарда евро. Статистическое управление пояснило, что это различие связано с тем, что в 2025 году среди объявивших о банкротстве компаний было больше крупных предприятий.
В последние годы экономика Германии находится в длительном периоде спада. Сначала это было вызвано последствиями пандемии COVID-19, а затем ситуация усугубилась из-за прекращения поставок российского природного газа и конфликта вокруг Ирана.
Ранее газета Bild, ссылаясь на исследование компании Allianz Trade, работающей в сфере кредитного страхования, сообщила, что в 2026 году количество банкротств в Германии может достичь самого высокого уровня за последние 14 лет.