Գերմանիայում 2026 թվականի ապրիլին կորպորատիվ սնանկությունների թիվը հասել է գրեթե 2.3 հազարի, ինչը 7.1%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը։ Այս տվյալները հրապարակել է Գերմանիայի Դաշնային վիճակագրական վարչությունը։
Գերատեսչության հաղորդագրության համաձայն՝ ապրիլը դարձել է սնանկության վերաբերյալ գրանցված դիմումների թվով երկրորդ ամենաբարձր ամիսը` առնվազն 2018 թվականից ի վեր։ Ավելի բարձր ցուցանիշ արձանագրվել էր միայն 2026 թվականի մարտին, երբ դիմումների թիվը գերազանցել էր 2.3 հազարը։ Ամենաշատ սնանկությունները գրանցվել են տրանսպորտի, պահեստային լոգիստիկայի, հյուրանոցային և ռեստորանային բիզնեսի, ինչպես նաև շինարարության ոլորտներում։
2026 թվականի հունվարից ապրիլ ընկած ժամանակահատվածում երկրում իրավաբանական անձանց կողմից ներկայացվել է շուրջ 8.5 հազար սնանկության դիմում, ինչը 6.7%-ով ավելի է, քան 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածում։
Այս ընթացքում սնանկ ճանաչված ընկերությունների նկատմամբ պարտատերերի ընդհանուր պահանջների ծավալը կազմել է 13.9 միլիարդ եվրո։ Սա զգալիորեն ցածր է նախորդ տարվա ցուցանիշից, երբ պահանջների ընդհանուր արժեքը հասել էր 22,5 միլիարդ եվրոյի։ Վիճակագրական վարչությունը պարզաբանել է, որ այդ տարբերությունը պայմանավորված է նրանով, որ 2025 թվականին սնանկության մասին հայտարարած ընկերությունների թվում ավելի շատ էին խոշոր ձեռնարկությունները։
Վերջին տարիներին Գերմանիայի տնտեսությունը գտնվում է երկարատև անկման փուլում։ Սկզբում այն պայմանավորված էր COVID-19 համավարակի հետևանքներով, իսկ հետագայում իրավիճակը խորացավ ռուսական բնական գազի մատակարարումների դադարեցումից և Իրանի շուրջ ստեղծված հակամարտությունից հետո։
Ավելի վաղ Bild թերթը, հղում անելով վարկային ապահովագրության ոլորտում գործող Allianz Trade ընկերության հետազոտությանը, հայտնել էր, որ 2026 թվականին Գերմանիայում սնանկությունների թիվը կարող է հասնել վերջին 14 տարվա ամենաբարձր մակարդակին։

In Germany, the number of corporate bankruptcies in April 2026 reached nearly 2,300, which is 7.1% higher than the same period last year. This data was published by the Federal Statistical Office of Germany.
According to the agency's report, April has become the second highest month for registered bankruptcy applications since at least 2018. A higher figure was only recorded in March 2026, when applications exceeded 2,300. The most bankruptcies were recorded in the transport, warehousing logistics, hospitality and restaurant sectors, as well as in construction.
From January to April 2026, around 8,500 bankruptcy applications were submitted by legal entities in the country, which is 6.7% more than in the same period of 2025.
During this time, the total volume of creditors' claims against the companies declared bankrupt amounted to 13.9 billion euros. This is significantly lower than last year's figure, when the total value of claims reached 22.5 billion euros. The statistical office explained that this difference is due to the fact that in 2025, there were more large enterprises among those that declared bankruptcy.
In recent years, the German economy has been in a prolonged downturn. Initially, this was due to the effects of the COVID-19 pandemic, and later the situation worsened due to the cessation of Russian natural gas supplies and the conflict surrounding Iran.
Earlier, the Bild newspaper, citing a study by Allianz Trade, a company operating in the field of credit insurance, reported that in 2026, the number of bankruptcies in Germany could reach the highest level in the last 14 years.