Գեներալ Մանվել Գրիգորյանի ընտանիքին պատկանող անշարժ գույքի վաճառքի աճուրդը ճանաչելու պահանջ է ներկայացրել Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը
Լուրեր | 2026/07/08 17:05
Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է չեղյալ հայտարարել աճուրդի արդյունքները
Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը պահանջում է ճանաչել недействительным աճուրդը, որը վերաբերում է անշարժ գույքի վաճառքին, որը պատկանում է մահացած գեներալ Մանվել Գրիգորյանի ընտանիքին: Տեղեկատվության համաձայն, Տավուշի մարզի դատախազությունը հունիսի 22-ին դիմել է Անтикոռուպցիոն դատարան՝ պահանջելով չեղյալ հայտարարել աճուրդը, որը վերաբերում է Դիլիջանում գտնվող Մաքսիմ Գորկու 27 հասցեում գտնվող անշարժ գույքին, որը գտնվում է «Արա և Այծեմնիկ» ընկերության հաշվեկշռում: Գույքի կադաստրային արժեքը կազմում է 189 միլիոն 903 հազար դրամ, ինչը մոտավորապես համապատասխանում է շուկայական արժեքին:
Դատախազությունը դատարանից պահանջում է ճանաչել աճուրդի արդյունքները недействительными: Հուլիսի 1-ին Անтикոռուպցիոն դատարանը ընդունել է հայցը և կիրառել է ապահովման միջոց, որը արգելում է «Արա և Այծեմնիկ» ընկերությանը վաճառել կամ գրավադրել վերոնշյալ անշարժ գույքը:

Генеральная прокуратура Армении требует признать недействительным аукцион по продаже недвижимости, зарегистрированной на имя семьи усопшего генерала Манвела Григоряна. Согласно сообщению пресс-службы надзорного органа, прокуратура Тавушской области 22 июня 2026 года подала в Антикоррупционный суд иск против аукциона по продаже недвижимости, расположенной в Дилижане на улице Максима Горького, 27, которая находится на балансе ОАО "Ара и Айцемник", принадлежащего семье Манвела Григоряна. Кадастровая стоимость недвижимости составляет 189 миллионов 903 тысячи драмов, приблизительно соответствующей рыночной стоимости. Надзорный орган требует от суда в отношении этой недвижимости признать недействительными результаты аукциона.
1 июля 2026 года Антикоррупционный суд принял иск к рассмотрению и применил меру обеспечения исполнения иска, запрещающую ОАО "Ара и Айцемник" отчуждать или закладывать вышеупомянутую недвижимость в любом виде.