ՖՐԲ Նյու Յորքի նախագահը չի սպասում էներգետիկ ապրանքների թանկացմանը այս տարի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Ֆեդերալ պահուստային բանկի (ՖՐԲ) Նյու Յորքի նախագահ Ջոն Ուիլյամսը չի սպասում էներգետիկ ապրանքների գների կայուն աճի այս տարվա մնացած հատվածում, չնայած Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող նոր հակամարտություններին:
"Աตลาดները դեռ սպասում են նավթի գների նվազման 6-12 ամիսների ընթացքում: Ես կարծում եմ, որ այդ սցենարը լիովին տրամաբանական է," - ասաց Ուիլյամսը Նյու Յորքում տեղի ունեցած միջոցառման ընթացքում:
Նա նշեց, որ հիմնարար գործոնները ցույց են տալիս, որ էներգետիկ ապրանքների գները հավանաբար մոտ են իրենց գագաթնակետին և ժամանակի ընթացքում կնվազեն:
Ուիլյամսը հրաժարվեց կանխատեսել, թե ինչ որոշում կկայացնի Ֆեդերալ պահուստային համակարգը հիմնական տոկոսադրույքի վերաբերյալ հուլիսի 28-29-ի նիստում, նշելով, որ կարգավորիչը դեռ չի սկսել իրավիճակի վերլուծությունը:
Նա ընդգծեց, որ ԱՄՆ-ում ինֆլյացիան դեռ "շատ բարձր է", մինչդեռ աշխատաշուկան մնում է կայուն:
Ուիլյամսը կարծում է, որ որոշ գործոնների ազդեցությունը ինֆլյացիայի վրա կարող է լինել ավելի քիչ նշանակալի, քան նախկինում սպասվում էր, մասնավորապես, առևտրային տուրքերի առումով:
Նա նաև նշեց, որ էներգետիկ ապրանքների գների աճի հնարավոր ազդեցությունը ինֆլյացիայի վրա կարող է փոխվել, կախված Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի զարգացումից:
Սակայն, եթե բարձր ինֆլյացիան շարունակվի կայուն մնալ, զգալիորեն գերազանցելով Ֆեդերալ պահուստային համակարգի կանխատեսումները, կարգավորիչը ստիպված կլինի համապատասխանաբար արձագանքել:
Ուիլյամսը հավելեց, որ արհեստական բանականության ոլորտի բումը կարող է նպաստել ինֆլյացիայի արագացմանը, եթե այս զարգացումների նկատմամբ պահանջարկը շարունակի գերազանցել առաջարկը:
Ժամանակի ընթացքում արհեստական բանականության ներդրումը կհանգեցնի աշխատանքի արտադրողականության բարձրացման:

New York Fed President Does Not Expect Energy Prices to Rise This Year
YEREVAN, July 10. /ARKA/. The President of the Federal Reserve Bank (Fed) of New York, John Williams, does not expect sustainable growth in energy prices for the remainder of the year, despite another escalation of conflict in the Middle East:
"Markets are still expecting a decline in oil prices over the next 6-12 months. I consider this scenario quite reasonable," Williams said at an event in New York:
He noted that fundamental factors indicate that energy prices are likely near their peak levels and will decrease over time:
Williams declined to make predictions regarding what decision the Federal Reserve will make on the key rate at the meeting on July 28-29, noting that the regulator has not yet begun to analyze the situation:
He pointed out that inflation in the U.S. is still "too high," while the labor market remains stable:
Williams believes that the impact of some factors on inflation may be less significant than previously expected, particularly regarding trade tariffs:
Additionally, he stated that the potential impact of rising energy prices on inflation may change depending on developments in the Middle East:
However, if high inflation persists significantly exceeding the Fed's forecasts, the regulator will have to respond accordingly:
He also noted that a boom in the AI sector could contribute to accelerating inflation if demand for these developments continues to outstrip supply: