ՖՐԲ Նյու Յորքի նախագահը չի սպասում էներգետիկ ապրանքների թանկացմանը այս տարի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Ֆեդերալ պահուստային բանկի (ՖՐԲ) Նյու Յորքի նախագահ Ջոն Ուիլյամսը չի սպասում էներգետիկ ապրանքների գների կայուն աճի այս տարվա մնացած հատվածում, չնայած Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող նոր հակամարտություններին:
"Աตลาดները դեռ սպասում են նավթի գների նվազման 6-12 ամիսների ընթացքում: Ես կարծում եմ, որ այդ սցենարը լիովին տրամաբանական է," - ասաց Ուիլյամսը Նյու Յորքում տեղի ունեցած միջոցառման ընթացքում:
Նա նշեց, որ հիմնարար գործոնները ցույց են տալիս, որ էներգետիկ ապրանքների գները հավանաբար մոտ են իրենց գագաթնակետին և ժամանակի ընթացքում կնվազեն:
Ուիլյամսը հրաժարվեց կանխատեսել, թե ինչ որոշում կկայացնի Ֆեդերալ պահուստային համակարգը հիմնական տոկոսադրույքի վերաբերյալ հուլիսի 28-29-ի նիստում, նշելով, որ կարգավորիչը դեռ չի սկսել իրավիճակի վերլուծությունը:
Նա ընդգծեց, որ ԱՄՆ-ում ինֆլյացիան դեռ "շատ բարձր է", մինչդեռ աշխատաշուկան մնում է կայուն:
Ուիլյամսը կարծում է, որ որոշ գործոնների ազդեցությունը ինֆլյացիայի վրա կարող է լինել ավելի քիչ նշանակալի, քան նախկինում սպասվում էր, մասնավորապես, առևտրային տուրքերի առումով:
Նա նաև նշեց, որ էներգետիկ ապրանքների գների աճի հնարավոր ազդեցությունը ինֆլյացիայի վրա կարող է փոխվել, կախված Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի զարգացումից:
Սակայն, եթե բարձր ինֆլյացիան շարունակվի կայուն մնալ, զգալիորեն գերազանցելով Ֆեդերալ պահուստային համակարգի կանխատեսումները, կարգավորիչը ստիպված կլինի համապատասխանաբար արձագանքել:
Ուիլյամսը հավելեց, որ արհեստական բանականության ոլորտի բումը կարող է նպաստել ինֆլյացիայի արագացմանը, եթե այս զարգացումների նկատմամբ պահանջարկը շարունակի գերազանցել առաջարկը:
Ժամանակի ընթացքում արհեստական բանականության ներդրումը կհանգեցնի աշխատանքի արտադրողականության բարձրացման:

Глава ФРБ Нью-Йорка не ожидает подорожания энергоносителей в этом году
ЕРЕВАН, 10 июля. /АРКА/. Президент Федерального резервного банка (ФРБ) Нью-Йорка Джон Уильямс не ожидает устойчивого роста цен на энергоносители в оставшейся части текущего года, несмотря на очередной виток конфликта на Ближнем Востоке:
"Рынки по-прежнему ждут снижения цен на нефть в следующие 6-12 месяцев. Я считаю такой сценарий вполне разумным," - сказал Уильямс на мероприятии в Нью-Йорке:
Он отметил, что фундаментальные факторы указывают на то, что цены на энергоносители, вероятно, находятся вблизи своих пиковых значений и со временем будут снижаться:
Уильямс отказался делать прогнозы относительно того, какое решение Федеральная резервная система примет в плане базовой ставки на заседании 28-29 июля, отметив, что регулятор еще даже не приступил к анализу ситуации:
Он отметил, что инфляция в США все еще является "слишком высокой", тогда как рынок труда остается стабильным:
Уильямс считает, что влияние некоторых факторов на инфляцию может оказаться менее значительным, чем ожидалось ранее, в частности, торговых пошлин:
Кроме того, по его словам, потенциальное влияние роста цен на энергоносители на инфляцию может меняться в зависимости от развития ситуации на Ближнем Востоке:
Тем не менее, если повышенная инфляция будет устойчиво сохраняться, существенно превышая прогнозы Федрезерва, регулятору придется реагировать соответствующим образом:
Он также отметил, что ускорению темпов инфляции может способствовать бум в сфере ИИ, если рост спроса на эти разработки по-прежнему будет превышать предложение: