Եվրոպական խորհրդարանը հաստատել է թվային եվրոյի բանակցությունների վերջին փուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Եվրոպական խորհրդարանը հաստատել է թվային եվրոյի նախագծի իր դիրքորոշումը, ինչը թույլ կտա սկսել բանակցությունների վերջին փուլը Եվրոպական միության երկրների կառավարությունների հետ՝ նոր եվրոպական արժույթի ներդրման վերաբերյալ:
Թվային եվրոն հանդիսանում է էլեկտրոնային ձևով դրամ, որը կթողարկվի և երաշխավորվի Եվրոպական կենտրոնական բանկի կողմից: Այն նախատեսվում է, որ թվային եվրոն լրացնելու է դրամական միջոցները և առկա բանկային ծառայությունները, այլ ոչ թե փոխարինելու:
Ըստ նախագծի, քաղաքացիները կարող են պահել թվային եվրոներ հատուկ էլեկտրոնային դրամապանակում: Համակարգը աջակցելու է ինչպես առցանց, այնպես էլ օֆլայն վճարումների, իսկ ԵԿԲ-ն չի կարողանա անմիջապես նույնականացնել օգտվողներին իրենց վճարումների տվյալների միջոցով:
Թվային եվրոյի ենթակառուցվածքը կտրամադրի ԵԿԲ-ն, իսկ ծառայությունները հաճախորդներին կտրամադրեն առևտրային բանկերը և այլ վճարային ծառայությունների մատակարարներ:
Ինչպես նշում է Euronews-ը, բանակցությունների հիմնական հարցերից մեկը կլինի ֆինանսական կազմակերպություններին փոխհատուցման մեխանիզմը՝ թվային եվրոյի միջոցով ծառայություններ տրամադրելու համար: Բացի այդ, կողմերը պետք է համաձայնեցնեն հանձնաժողովների բաժանումը ամբողջ վճարային շղթայում: Կարծիք կա, որ առևտրային ձեռնարկությունների համար հանձնաժողովները ավելի ցածր կլինեն, քան բանկային քարտերով վճարումների ժամանակ:
Բանակցությունների ամենաակտիվ փուլը սպասվում է աշնանը, իսկ նախագծի վերջնական հաստատումը նախատեսվում է 2026 թվականի վերջում: Պիլոտային ծրագրի մեկնարկը նախատեսված է 2027 թվականին, իսկ թվային եվրոյի օգտագործումը մանրածախ վճարումների համար նախատեսվում է 2029 թվականին:

Европарламент утвердил позицию для финального этапа переговоров по цифровому евро
ЕРЕВАН, 10 июля. /АРКА/. Европарламент утвердил свою позицию по проекту цифрового евро, что позволит начать финальный этап переговоров с правительствами стран Евросоюза о внедрении новой формы европейской валюты.
Цифровой евро представляет собой электронную форму наличных денег, которая будет выпускаться и гарантироваться Европейским центральным банком (ЕЦБ). Предполагается, что он дополнит наличные деньги и существующие банковские услуги, а не заменит их.
Согласно проекту, граждане смогут хранить цифровые евро в специальном электронном кошельке. Система будет поддерживать как онлайн-, так и офлайн-платежи, при этом ЕЦБ не сможет напрямую идентифицировать пользователей по данным об их платежах.
Инфраструктуру цифрового евро обеспечит ЕЦБ, а предоставлять услуги клиентам будут коммерческие банки и другие поставщики платежных сервисов.
Как отмечает Euronews, одним из ключевых вопросов предстоящих переговоров станет механизм компенсаций финансовым организациям за предоставление услуг с использованием цифрового евро. Также сторонам предстоит согласовать распределение комиссий по всей платежной цепочке. Ожидается, что комиссии для торговых предприятий будут ниже, чем при расчетах банковскими картами.
Наиболее интенсивная фаза переговоров ожидается осенью, а окончательное одобрение проекта — до конца 2026 года. Запуск пилотной программы намечен на 2027 год, а использовать цифровой евро для розничных платежей планируется с 2029 года.