Եվրոպական հանձնաժողովի փորձագիտական առաքելությունը Հայաստանում CITES կոնվենցիայի իրականացման մեխանիզմների բարելավման աշխատանքներ է իրականացրել
Լուրեր | 2026/07/11 03:03
Հայաստանը պատրաստվում է վավերացնել Կազախստանի հետ գաղտնի տեղեկությունների փոխանակման մասին համաձայնագիրը
Եվրոպական հանձնաժողովի TAIEX (Տեխնիկական օգնության և տեղեկատվության փոխանակման գործիք) փորձագիտական առաքելությունը Հայաստանում անցկացրել է երեքօրյա սեմինար, որը նվիրված էր CITES (Միջազգային առևտրի կոնվենցիա) կոնվենցիայի իրականացման մեխանիզմների բարելավմանը։ Սեմինարը, որին մասնակցում էին Չեխիայի փորձագետներ, ուղղված էր ապօրինի առևտրի դեմ պայքարին, իրավական կարգավորման և այլ հարցերի բարելավմանը։
Ինչպես հաղորդում է շրջակա միջավայրի նախարարության մամուլի ծառայությունը, Եվրոպական միության Հայաստանում համագործակցության բաժնի ղեկավար Ֆրանկ Հեսը նշել է, որ յուրաքանչյուր երկիր, այդ թվում՝ Հայաստանը, պետք է ակտիվացնի ջանքերը՝ կանխելու վտանգի տակ գտնվող տեսակների միջազգային առևտուրը և ապահովելու CITES կոնվենցիայի արդյունավետ իրականացումը։
Նրա խոսքով, նման սեմինարի անցկացումը COP17-ի նախօրեին առանձնահատուկ կարևորություն ունի՝ հաշվի առնելով ազգային ներուժի ամրապնդման և միջազգային համագործակցության խորացման տեսանկյունից։
Հայաստանում CITES կոնվենցիայի ազգային համակարգող Տաթևիկ Կիրակոսյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական միությանը, TAIEX ծրագրին և չեխ փորձագետներին աջակցության և փորձի փոխանակման համար։ Նա նշել է, որ առաքելության հիմնական նպատակն է բարելավել CITES կոնվենցիայի իրականացման մեխանիզմները Հայաստանում և ուժեղացնել պատասխանատու գերատեսչությունների միջև համագործակցությունը։
Սեմինարի աշխատանքներին մասնակցել են շրջակա միջավայրի նախարարության, շրջակա միջավայրի և հանքերի պահպանության տեսչական մարմնի, պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային ծառայության, սննդի անվտանգության տեսչական մարմնի, Ա. Թահթաջյանի անվան բուսաբանական ինստիտուտի, Երևանի կենդանաբանական այգու և այլ մասնագիտական պետական կառույցների ներկայացուցիչներ։

Экспертная миссия Еврокомиссии провела в Армении работы по совершенствованию механизмов реализации Конвенции CITES
Новости | 2026/07/11 03:03
Армения готовится ратифицировать соглашение с Казахстаном "Об обмене, использовании, хранении и защите секретной информации"
Экспертная миссия TAIEX (Инструмент технической помощи и информационного обмена Европейской комиссии) провела в Армении трехдневный семинар, посвященный реализации Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения (CITES). Семинар с участием экспертов из Чехии был направлен на совершенствование механизмов борьбы с незаконным оборотом, правового регулирования и др.
Как сообщает пресс-служба Министерства окружающей среды, глава отдела сотрудничества Делегации ЕС в Армении Франк Хесс отметил, что каждая страна, включая Армению, должна активизировать усилия по предотвращению международной торговли видами, находящимися под угрозой исчезновения, и обеспечению эффективной реализации Конвенции CITES.
По его словам, проведение подобного семинара накануне COP17 имеет особое значение с точки зрения укрепления национального потенциала и углубления международного сотрудничества.
Национальный координатор Конвенции CITES в Армении Татевик Киракосян выразила благодарность Европейскому союзу, программе TAIEX и чешским экспертам за поддержку и обмен опытом. Она отметила, что основная цель миссии заключается в совершенствовании механизмов реализации Конвенции CITES в Армении и укреплении взаимодействия между ответственными ведомствами.
В работе семинара приняли участие представители Министерства окружающей среды, Инспекционного органа по охране окружающей среды и недр, Таможенной службы Комитета государственных доходов, Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов, Института ботаники имени А. Тахтаджяна, Ереванского зоопарка, а также других профильных государственных структур.