Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարան մտադիր է մինչև 2030 թվականը պաշտպանական ծախսերը հասցնել ՀՆԱ-ի 5 տոկոսի՝ հինգ տարի շուտ, քան նախատեսված է ՆԱՏՕ-ի նպատակային ժամկետով։
ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների 36-րդ գագաթնաժողովում ելույթի ընթացքում Էրդողանը նշել է, որ Թուրքիան արդեն ձեռնարկել է անհրաժեշտ քայլերը՝ մինչև 2030 թվականը պաշտպանական ծախսերը ՀՆԱ-ի 3,5 տոկոսի հասցնելու համար, իսկ անվտանգության և կայունության հետ կապված ծախսերն արդեն կազմում են ՀՆԱ-ի 1,5 տոկոսը։
«Այսպիսով, մենք նպատակ ունենք Հաագայի գագաթնաժողովում 2035 թվականի համար սահմանված 5 տոկոսի նպատակին հասնել հինգ տարի շուտ»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը։
Էրդողանը նշել է, որ Թուրքիայի գլխավոր ձեռքբերումը պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում արձանագրված առաջընթացն է։
«Արտադրության և արտահանման կարողություններով մենք արդեն աշխարհի առաջին տասը երկրների շարքում ենք»,- ընդգծել է նա։
Նրա խոսքով՝ առաջիկա երեք տարիների ընթացքում Թուրքիան նախատեսում է ժամկետից շուտ կատարել ՆԱՏՕ-ի շրջանակում ստանձնած 361 կարողությունների նպատակների գրեթե ամբողջ ծավալը։
Թուրքիայի նախագահը հայտնել է նաև, որ «Պողպատե գմբեթ» հակաօդային պաշտպանության նախագծի համար հատկացվել է լրացուցիչ 24 միլիարդ դոլար։
Էրդողանը կոչ է արել վերացնել դաշնակիցների միջև պաշտպանական համագործակցության ոլորտում գործող սահմանափակումները։
Նա նաև հայտարարել է, որ Թուրքիան շարունակում է աջակցել Ուկրաինային և միաժամանակ կապի ուղիներ է պահպանում Ռուսաստանի հետ՝ խաղաղ գործընթացին նպաստելու նպատակով։
«Մենք կիսում ենք նախագահ Դոնալդ Թրամփի խաղաղության տեսլականը Ուկրաինայի հարցում և շարունակելու ենք աջակցել Ուկրաինային՝ միաժամանակ խրախուսելով Ռուսաստանին շարժվել դեպի խաղաղություն»,- ասել է Էրդողանը։
Անդրադառնալով Իրանի շուրջ իրավիճակին՝ Թուրքիայի նախագահը նշել է, որ Անկարան պատրաստ է աջակցել Հորմուզի նեղուցի ականազերծման աշխատանքներին։
Էրդողանը նաև ընդգծել է, որ Մերձավոր Արևելքում կայուն խաղաղության բանալին երկու պետությունների սկզբունքով կարգավորումն է։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Анкара намерена увеличить оборонные расходы до 5% от ВВП к 2030 году, на пять лет раньше, чем предусмотрено целевым сроком НАТО.
Во время выступления на 36-м саммите глав государств и правительств стран-членов НАТО Эрдоган отметил, что Турция уже предприняла необходимые шаги для увеличения оборонных расходов до 3,5% от ВВП к 2030 году, а расходы на безопасность и стабильность уже составляют 1,5% от ВВП.
«Таким образом, мы нацелены достичь цели в 5% к саммиту в Гааге в 2035 году на пять лет раньше», — сказал президент Турции.
Эрдоган отметил, что основным достижением Турции является прогресс в оборонной промышленности.
«По производственным и экспортным возможностям мы уже входим в десятку лучших стран мира», — подчеркнул он.
По его словам, в течение следующих трех лет Турция намерена досрочно выполнить почти весь объем целей по 361 возможностям, взятым на себя в рамках НАТО.
Президент Турции также сообщил, что на проект противовоздушной обороны «Стальной купол» выделено дополнительно 24 миллиарда долларов.
Эрдоган призвал устранить ограничения, действующие в области оборонного сотрудничества между союзниками.
Он также заявил, что Турция продолжает поддерживать Украину и одновременно поддерживает связи с Россией для содействия мирному процессу.
«Мы разделяем видение мира президента Дональда Трампа по вопросу Украины и будем продолжать поддерживать Украину, одновременно побуждая Россию двигаться к миру», — сказал Эрдоган.
Комментируя ситуацию вокруг Ирана, президент Турции отметил, что Анкара готова поддержать работы по разминированию Ормузского пролива.
Эрдоган также подчеркнул, что ключом к устойчивому миру на Ближнем Востоке является решение на основе принципа двух государств.