ԵՄ-ն քննարկում է Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանությունների հետ Հարավային Կովկասի երթուղիների զարգացման աջակցության լավագույն ձևերը
Լուրեր | 2026/07/09 09:03
ԵՄ-ն ցանկանում է աջակցել Հարավային Կովկասի կայուն խաղաղության գործընթացին
Եվրոպական միությունը քննարկում է Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանությունների հետ, թե ինչպես կարող է Բրյուսելը լավագույնս աջակցել Հարավային Կովկասի հաղորդակցական երթուղիների զարգացմանը: Այս մասին հայտարարել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Երևանում:
Գրոնոն նշել է, որ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության կառուցման գործում առաջընթացը շատ նշանակալի է, և ԵՄ-ն ցանկանում է լինել ուժեղ գործընկեր Հայաստանի և Ադրբեջանի համար: Նա ընդգծել է, որ Բրյուսելը տարբեր ձևերով աջակցում է խաղաղ գործընթացին:
«Մենք քննարկում ենք, թե ինչպես կարող ենք լավագույնս աջակցել այդ երթուղիների զարգացմանը, որպեսզի բոլոր երկրները մասնակցեն, և բոլոր բնակավայրերի բնակիչները օգտվեն դրանից»,- նշել է Գրոնոն:

ЕС обсуждает с властями Армении и Азербайджана наилучший способ поддержки развития маршрутов на Южном Кавказе
Новости | 2026/07/09 09:03
ЕС стремится поддержать процесс мирного урегулирования в Южном Кавказе
Европейский союз обсуждает с властями Армении и Азербайджана вопрос о том, как Брюссель может наилучшим образом поддержать развитие коммуникационных маршрутов на Южном Кавказе. Об этом заявила специальный представитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Магдалена Гроно на брифинге для журналистов в Ереване.
Гроно подчеркнула, что прогресс в построении устойчивого мира в регионе невероятно впечатляет, и, конечно же, ЕС стремится быть сильным партнером для Республики Армения, а также для Азербайджана.
«Мы обсуждаем, как мы можем наилучшим образом поддержать развитие этих маршрутов, чтобы в этом участвовали все страны, чтобы все жители населенных пунктов, расположенных вдоль маршрута, получали от него выгоду», - отметила Гроно.