ԵՄ-ն Հայաստանին նվիրել է 20 տոննա հեռակառավարվող ականազերծման մեքենա
ԵՄ-ն Հայաստանին նվիրել է մոտ 20 տոննա կշռող հեռակառավարվող ականազերծման մեքենա։ Այս մասին հաղորդում են Կառավարությունից։
«Հայաստան է հասել հերթական նվերը ԵՄ–ից՝ մոտ 20 տոննա կշռող հեռակառավարվող ականազերծման մեքենա։ Այն կօգնի հանրապետության տարածքում վտանգավոր ճանաչված գոտիներում մարդասիրական ականազերծման աշխատանքներին։
Մեքենաները կօգտագործվեն նաև Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացում»,- ասված է Կառավարության ֆեյսբուքյան էջում տարածված գրառման մեջ։
Կառավարությունից հաղորդում են, որ երկու ականազերծման մեքենաներից առաջինը փոխանցվել է 2026 թվականի հուլիսի 8-ին Եվրոպական միությունը Երևանում կայացած պաշտոնական հանձնման արարողության ընթացքում։
«Հանձնումը նշանակալի քայլ է՝ ուղղված Հայաստանի կարողությունների ամրապնդմանը՝ հակամարտությունից տուժած տարածքներն ականներից և պատերազմի մնացորդային պայթուցիկ նյութերից մաքրելու գործում։ Ականազերծման մեքենան Եվրոպական հանձնաժողովի Արտաքին քաղաքականության գործիքների ծառայության կողմից տրամադրվել է Հայաստանի մարդասիրական ականազերծման ազգային քաղաքացիական օպերատոր հանդիսացող Մարդասիրական ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնին։
Տրամադրված աջակցությունը Եվրոպական միության՝ Հայաստանի դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված ավելի լայն աջակցության շրջանակում իրականացվող նախաձեռնությունների մաս է։ Մասնավորապես, սահմանամերձ համայնքներում ականներն ու պատերազմի մնացորդային պայթուցիկ նյութերը շարունակում են մնալ լուրջ հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական մարտահրավեր՝ վտանգելով քաղաքացիական անձանց կյանքը և սահմանափակելով հողերի գյուղատնտեսական օգտագործման հնարավորությունները։
Այս ոլորտում ԵՄ շարունակական աջակցության շրջանակում 2026 թվականի աշնանը նախատեսվում է տրամադրել ևս մեկ ականազերծման մեքենա, ինչպես նաև երկու մասնագիտացված շտապօգնության մեքենա՝ Հայաստանի անվտանգ մարդասիրական ականազերծման կարողություններն ավելի ամրապնդելու և ընդլայնելու նպատակով։ Բացի այս նոր միջոցներից, Եվրոպական միությունը կտրամադրի նաև վերապատրաստումներ, տեխնիկական փորձագիտական աջակցություն և կնպաստի մարդասիրական ականազերծման աշխատանքների գործառնական ծախսերի ֆինանսավորմանը։
«Այս ժամանակակից տեխնիկան հնարավորություն կտա առավել անվտանգ, արդյունավետ և արագ իրականացնել ականազերծման աշխատանքները՝ նվազեցնելով մասնագետների համար առկա ռիսկերը։ Ականազերծման այս մեքենաները կարևոր նշանակություն կունենան նաև Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանի սահմանազատման աշխատանքների համար»,- նշել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
«Ականազերծման մեքենայի շահագործումը ոչ միայն կնվազեցնի ռիսկերը, այլև կնպաստի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը»,– նշել է Մարդասիրական ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնի տնօրեն Էդուարդ Պետրոսյանը։
Այսօր ներկայացված մեքենան ակնկալվում է, որ զգալիորեն կբարձրացնի ականազերծման գործողությունների որակն ու արագությունը։ Գործնականում դա նշանակում է ականազերծման աշխատանքներում ներգրավված անձնակազմի առավել արդյունավետ պաշտպանություն, քաղաքացիական օգտագործման համար հողերի ավելի արագ վերադարձ և ընդհանուր առմամբ մարդասիրական ականազերծման գործողությունների արդյունավետության բարձրացում։
«Այս մեքենայի շնորհիվ Հայաստանը կկարողանա առավել արագ մաքրել սահմանամերձ տարածքները՝ հնարավորություն տալով ֆերմերներին վերադառնալ իրենց հողատարածքներ, ընտանիքներին՝ ապրել առանց վախի, իսկ հակամարտությունից երկար ժամանակ տուժած համայնքներին՝ կրկին վայելել առօրյա կյանքի բնականոն ընթացքը», – ասել է Եվրոպական հանձնաժողովի Արտաքին քաղաքականության գործիքների ծառայության ղեկավար Փիթեր Մ. Վագները։
«Հայաստանի իշխանությունների և Եվրոպական միության այս համատեղ ջանքերը կնպաստեն նրան, որ հայ ժողովուրդը զգա խաղաղության առավելությունները, հատկապես սահմանամերձ տարածքներում, որտեղ ականային աղտոտվածությունը լուրջ մարտահրավեր է եղել համայնքների համար», – նշել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն։
«Այս ականազերծման մեքենայի տրամադրումը ևս մեկ կոնկրետ վկայություն է Հայաստանի դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված ԵՄ աջակցության մասին։ Ամրապնդելով Հայաստանի ականազերծման կարողությունները՝ մենք նպաստում ենք մարդկանց անվտանգությանը և սահմանամերձ տարածքներում կյանքի բնականոնացմանը», – ասել է Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։

ЕС подарил Армении 20-тонную дистанционно управляемую машину для разминирования
ЕС подарил Армении 20-тонную дистанционно управляемую машину для разминирования. Об этом сообщает правительство.
«В Армению поступил очередной подарок от ЕС — дистанционно управляемая машина для разминирования весом около 20 тонн. Она поможет в гуманитарных работах по разминированию в опасных зонах на территории республики.
Эти машины также будут использоваться в процессе делимитации государственной границы между Республикой Армения и Республикой Азербайджан», — говорится в записи, опубликованной на странице правительства в Facebook.
По информации правительства, первая из двух машин для разминирования была передана 8 июля 2026 года на официальной церемонии передачи, состоявшейся в Ереване.
«Передача является значительным шагом к укреплению возможностей Армении по очистке территорий, пострадавших от конфликта, от мин и остаточных взрывных веществ. Машина для разминирования была предоставлена Службой инструментов внешней политики Европейской комиссии гуманитарному национальному оператору разминирования Армении — Центру гуманитарного разминирования и экспертизы.
Предоставленная поддержка является частью более широкой инициативы ЕС, направленной на укрепление устойчивости Армении. В частности, мины и остаточные взрывные вещества продолжают представлять собой серьезную гуманитарную и социально-экономическую проблему в приграничных общинах, угрожая жизни гражданских лиц и ограничивая возможности сельскохозяйственного использования земель.
В рамках продолжающейся поддержки ЕС в этой области осенью 2026 года планируется предоставить еще одну машину для разминирования, а также два специализированных автомобиля скорой помощи для дальнейшего укрепления и расширения гуманитарных возможностей Армении по разминированию. Кроме того, Европейский Союз предоставит обучение, техническую экспертизу и будет способствовать финансированию операционных расходов гуманитарных работ по разминированию.
«Эта современная техника позволит более безопасно, эффективно и быстро проводить работы по разминированию, снижая риски для специалистов. Эти машины для разминирования также будут иметь важное значение для делимитации государственной границы между Республикой Армения и Республикой Азербайджан», — отметил вице-премьер Мгер Григорян.
«Эксплуатация машины для разминирования не только снизит риски, но и будет способствовать социально-экономическому развитию», — отметил директор Центра гуманитарного разминирования и экспертизы Эдуард Петросян.
Представленная сегодня машина ожидается, что значительно повысит качество и скорость операций по разминированию. На практике это означает более эффективную защиту персонала, задействованного в работах по разминированию, более быстрое возвращение земель для гражданского использования и, в целом, повышение эффективности гуманитарных операций по разминированию.
«С помощью этой машины Армения сможет быстрее очистить приграничные территории, предоставив фермерам возможность вернуться на свои земли, семьям — жить без страха, а сообществам, пострадавшим от конфликта, снова наслаждаться нормальным течением жизни», — сказал руководитель Службы инструментов внешней политики Европейской комиссии Петер М. Вагнер.
«Совместные усилия властей Армении и Европейского Союза будут способствовать тому, чтобы армянский народ ощутил преимущества мира, особенно в приграничных районах, где минное загрязнение стало серьезной проблемой для общин», — отметила специальный представитель ЕС по кризисным вопросам в Южном Кавказе и Грузии Магдалена Грон.
«Передача этой машины для разминирования является еще одним конкретным свидетельством поддержки ЕС, направленной на укрепление устойчивости Армении. Укрепляя возможности Армении по разминированию, мы способствуем безопасности людей и нормализации жизни в приграничных районах», — сказал посол ЕС в Армении Василис Марагос.