Եվրոպական միությունը Հայաստանի ու Ադրբեջանի իշխանությունների հետ քննարկում է, թե ինչպես կարող է Բրյուսելը լավագույնս աջակցել Հարավային Կովկասի հաղորդակցային երթուղիների զարգացմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Երևանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն՝ խոսելով Հարավային Կովկասում անվտանգության իրավիճակի ու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործընթացի շուրջ։
«Տարածաշրջանում կայուն խաղաղության կառուցման առաջընթացը աներևակայելի տպավորիչ է եղել, և իհարկե, մենք, որպես Եվրոպական միություն, ձգտում ենք լինել ամուր գործընկերներ Հայաստանի Հանրապետության, բայց նաև՝ Ադրբեջանի համար, որպեսզի այդ խաղաղությունը դառնա կայուն իրականություն, որն օգուտ կբերի բոլոր մարդկանց»,-շեշտեց Գրոնոն:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը նաև ընդգծեց, որ Բրյուսելը տարբեր միջոցներով և ձևերով աջակցում է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին։
«Իհարկե, կա քաղաքական աջակցություն Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարություններին, քանի որ նրանք առաջ են տանում խաղաղության գործընթացը, բայց կան նաև ջանքեր՝ աջակցելու առանձին ուղղություններին, որտեղ քննարկումները շարունակվում են, որոնք կարող են օգուտ բերել երկու կողմերի մարդկանց: Այսպիսով, մենք, իհարկե, որպես դրա մաս, դիտարկում ենք, թե ինչպես կարող ենք լավագույնս աջակցել նաև մարդասիրական հարցերին, և այդ առումով՝ ականազերծումը գլխավորն է: Այն կարող է ազդեցություն ունենալ անմիջականորեն տուժած համայնքների վրա։ Կարող է նաև կարևոր ազդեցություն ունենալ, եթե կապի օրակարգի և տարածաշրջանի ավելի լայն ապաշրջափակման մասին, քանի որ կառուցվում են նոր տարանցիկ գծեր»,-նշեց ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն՝ անդրադարձ կատարելով այսօր Հայաստան հասած ժամանակակից ականազերծման մեքենային, որը նվիրաբերվել է Եվրոպական միության կողմից:
Գրոնոն կրկին շեշտեց՝ տարածաշրջանային կապի և Հարավային Կովկասի ավելի լայն ապաշրջափակման օրակարգը նույնպես ԵՄ ուշադրության կենտրոնում է։
«Մենք քննարկում ենք Հայաստանի իշխանությունների, բայց նաև, իհարկե, Ադրբեջանի գործընկերների հետ, թե ինչպես լավագույնս աջակցել այս երթուղիների զարգացմանը, որպեսզի բոլոր երկրները ներգրավված լինեն, այդ երթուղու երկայնքով տեղակայված համայնքների բոլոր բնակիչներն օգտվեն դրանից, և, իհարկե, մենք զգալի ներդրում ունենանք այն բանում, ինչը ԵՄ-ի համար առաջնահերթություն է․ խոսքը «Միջին միջանցք»-ի հաղորդակցային նախագծի մասին է, որը Ասիան Հարավային Կովկասով կապում է Եվրոպային»,-ընդգծեց Մագդալենա Գրոնոն։

Европейский союз обсуждает с властями Армении и Азербайджана, как Брюссель может наилучшим образом поддержать развитие транспортных маршрутов в Южном Кавказе.
По сообщению «Арменпрес», об этом на пресс-конференции в Ереване заявила специальный представитель ЕС по вопросам кризиса в Южном Кавказе и Грузии Магдалена Грон, говоря о ситуации с безопасностью в Южном Кавказе и процессе установления мира между Арменией и Азербайджаном.
«Прогресс в построении устойчивого мира в регионе был невероятно впечатляющим, и, конечно, мы, как Европейский союз, стремимся быть надежными партнерами как для Республики Армения, так и для Азербайджана, чтобы этот мир стал устойчивой реальностью, которая принесет пользу всем людям», - подчеркнула Грон.
Специальный представитель ЕС также отметила, что Брюссель поддерживает процесс мира между Арменией и Азербайджаном различными способами и формами.
«Конечно, существует политическая поддержка руководствам Армении и Азербайджана, поскольку они ведут процесс мира, но также есть усилия по поддержке отдельных направлений, где продолжаются обсуждения, которые могут принести пользу людям с обеих сторон. Таким образом, мы, конечно, как часть этого, рассматриваем, как мы можем наилучшим образом поддержать также гуманитарные вопросы, и в этом отношении разминирование является главным. Это может оказать влияние непосредственно на пострадавшие общины. Это также может иметь важное значение, если речь идет о повестке связи и более широком разблокировании региона, поскольку строятся новые транзитные линии», - отметила специальный представитель ЕС, упомянув о современном разминирующем оборудовании, которое сегодня прибыло в Армению и было передано Европейским союзом.
Грон вновь подчеркнула, что повестка региональной связи и более широкого разблокирования Южного Кавказа также находится в центре внимания ЕС.
«Мы обсуждаем с властями Армении, а также, конечно, с партнерами из Азербайджана, как наилучшим образом поддержать развитие этих маршрутов, чтобы все страны были вовлечены, и все жители общин, расположенных вдоль этих маршрутов, могли извлечь из этого выгоду, и, конечно, мы внесем значительный вклад в то, что является приоритетом для ЕС: речь идет о проекте транспортной связи «Средний коридор», который связывает Азию с Европой через Южный Кавказ», - подчеркнула Магдалена Грон.