Եվրամիությունը 100 մլն եվրո է հատկացրել Լիբանանում և Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակի հետևանքով տեղահանված անձանց մարդասիրական օգնություն տրամադրելու նպատակով, «X» սոցիալական ցանցում գրել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։
Նա ողջունել է Իսրայելի և Լիբանանի միջև ձեռք բերված համաձայնությունը՝ այն որակելով որպես լարվածության թուլացման ուղղությամբ կարևոր քայլ։
Եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնյան ընդգծել է, որ Մերձավոր Արևելքում խաղաղությունն անհնար է, քանի դեռ Լիբանանը կրակի մեջ է։
Ֆոն դեր Լայենը շնորհակալություն է հայտնել Միացյալ Նահանգներին՝ միջնորդական ջանքերի համար, գրելով. «Հաջորդ կարևոր քայլերն են ոչ պետական խմբավորումների զինաթափումը, ինչպես նաև Լիբանանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պահպանումը։ Եվրամիությունը պատրաստ է աջակցել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և կայունության հաստատման այս ուղուն, այդ թվում՝ շարունակելով անհրաժեշտ մարդասիրական օգնության մատակարարումները, որի շրջանակներում արդեն իսկ մոբիլիզացվել է 100 մլն եվրո՝ տեղահանված անձանց աջակցելու համար»։

Европейский Союз выделил 100 миллионов евро на гуманитарную помощь для перемещенных лиц в Ливане и на Ближнем Востоке, как сообщила президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен в социальной сети «X».
Она приветствовала достигнутое соглашение между Израилем и Ливаном, охарактеризовав его как важный шаг к снижению напряженности.
Европейский высокопоставленный чиновник подчеркнул, что мир на Ближнем Востоке невозможен, пока Ливан находится в огне.
Фон дер Ляйен поблагодарила Соединенные Штаты за посреднические усилия, написав: «Следующими важными шагами являются разоружение неправительственных группировок, а также соблюдение суверенитета и территориальной целостности Ливана. Европейский Союз готов поддержать этот путь к установлению устойчивого мира и стабильности в регионе, включая продолжение поставок необходимой гуманитарной помощи, в рамках которой уже мобилизовано 100 миллионов евро для поддержки перемещенных лиц».