Եվրամիությունը 100 մլն եվրո է հատկացրել Լիբանանում և Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակի հետևանքով տեղահանված անձանց մարդասիրական օգնություն տրամադրելու նպատակով, «X» սոցիալական ցանցում գրել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։
Նա ողջունել է Իսրայելի և Լիբանանի միջև ձեռք բերված համաձայնությունը՝ այն որակելով որպես լարվածության թուլացման ուղղությամբ կարևոր քայլ։
Եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնյան ընդգծել է, որ Մերձավոր Արևելքում խաղաղությունն անհնար է, քանի դեռ Լիբանանը կրակի մեջ է։
Ֆոն դեր Լայենը շնորհակալություն է հայտնել Միացյալ Նահանգներին՝ միջնորդական ջանքերի համար, գրելով. «Հաջորդ կարևոր քայլերն են ոչ պետական խմբավորումների զինաթափումը, ինչպես նաև Լիբանանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պահպանումը։ Եվրամիությունը պատրաստ է աջակցել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և կայունության հաստատման այս ուղուն, այդ թվում՝ շարունակելով անհրաժեշտ մարդասիրական օգնության մատակարարումները, որի շրջանակներում արդեն իսկ մոբիլիզացվել է 100 մլն եվրո՝ տեղահանված անձանց աջակցելու համար»։

The European Union has allocated 100 million euros to provide humanitarian aid to displaced persons in Lebanon and the Middle East, as stated by European Commission President Ursula von der Leyen on the social media platform 'X'.
She welcomed the agreement reached between Israel and Lebanon, describing it as an important step towards easing tensions.
The European official emphasized that peace in the Middle East is impossible as long as Lebanon is engulfed in conflict.
Von der Leyen thanked the United States for its mediating efforts, stating, 'The next important steps are the disarmament of non-state groups, as well as the preservation of Lebanon's sovereignty and territorial integrity. The European Union is ready to support this path towards establishing sustainable peace and stability in the region, including continuing the necessary humanitarian aid supplies, for which 100 million euros have already been mobilized to assist displaced persons.'