Եվրոպական վերակառուցման և զարգացման բանկը (ԵԱԲՌ) 7 հուլիսի 2026 թվականին կթողարկի 5 մլրդ դրամի պարտատոմսեր Հայաստանի կապիտալի շուկայում, որոնք կունենան լողացող եկամտաբերություն:
Պարտատոմսերի տեղաբաշխումը նախատեսված է Հայաստանի ֆոնդային բորսայում (AMX) անցկացվող աճուրդի միջոցով, որտեղ մասնակցել կարող են բորսայի անդամ ներդրումային մատակարարները:
Այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի զարգացնել տեղական արժույթի ֆինանսական գործիքները, ընդլայնել ֆինանսավորման հնարավորությունները և խորացնել հայկական ֆինանսական շուկան:
Պարտատոմսերի ժամկետը կլինի 36 ամիս (3 տարի), իսկ եկամտաբերությունը կլինի լողացող, այսինքն՝ կապված 6-ամսյա պետական պարտատոմսերի եկամտաբերության հետ:
Ավելի ուշ, պարտատոմսերը կանցնեն AMX-ում ցուցակավորման և անհրաժեշտ ընթացակարգերի, ինչը կբարձրացնի դրանց առևտրային գրավչությունը:

The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) will issue AMD 5 billion bonds on the Armenian capital market on July 7, 2026, which will have a floating yield:
The bond placement is planned through an auction on the Armenian Stock Exchange (AMX), with participation possible through investment providers that are members of the exchange:
This investment initiative aims to develop financial instruments in local currency, expand financing opportunities, and deepen the Armenian financial market:
The bonds will have a maturity of 36 months (3 years), and the coupon yield will be floating, linked to the yield of 6-month government bonds of Armenia:
After placement, the EBRD bonds will be listed on the Armenian Stock Exchange (AMX) and will undergo necessary procedures to ensure their use in RA Central Bank REPO operations: