Եվրոպական վերակառուցման և զարգացման բանկը (ԵԱԲՌ) 7 հուլիսի 2026 թվականին կթողարկի 5 մլրդ դրամի պարտատոմսեր Հայաստանի կապիտալի շուկայում, որոնք կունենան լողացող եկամտաբերություն:
Պարտատոմսերի տեղաբաշխումը նախատեսված է Հայաստանի ֆոնդային բորսայում (AMX) անցկացվող աճուրդի միջոցով, որտեղ մասնակցել կարող են բորսայի անդամ ներդրումային մատակարարները:
Այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի զարգացնել տեղական արժույթի ֆինանսական գործիքները, ընդլայնել ֆինանսավորման հնարավորությունները և խորացնել հայկական ֆինանսական շուկան:
Պարտատոմսերի ժամկետը կլինի 36 ամիս (3 տարի), իսկ եկամտաբերությունը կլինի լողացող, այսինքն՝ կապված 6-ամսյա պետական պարտատոմսերի եկամտաբերության հետ:
Ավելի ուշ, պարտատոմսերը կանցնեն AMX-ում ցուցակավորման և անհրաժեշտ ընթացակարգերի, ինչը կբարձրացնի դրանց առևտրային գրավչությունը:

ЕБРР 7 июля выпустит на армянском рынке капитала облигации в объеме 5 млрд драмов
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) 7 июля 2026 года выпустит облигации на сумму 5 миллиардов драмов на армянском капитальном рынке с плавающей доходностью:
Размещение облигаций предусмотрено через аукцион на Армянской фондовой бирже (AMX), участие в котором возможно через инвестиционных провайдеров-членов биржи:
Эта инициатива направлена на развитие финансовых инструментов в местной валюте, расширение возможностей финансирования и углубление армянского финансового рынка:
Срок обращения облигаций составит 36 месяцев (3 года), а доходность по купону будет плавающей, то есть привязанной к доходности 6-месячных государственных облигаций:
После размещения облигации будут листинговаться на Армянской фондовой бирже (AMX) и пройдут необходимые процедуры для обеспечения их использования в операциях РЕПО ЦБ РА: