Դոլարայնացման մակարդակը ՀՀ-ում. 2026թ. մայիս
ՀՀ Կենտրոնական բանկի հրապարակած տվյալների համաձայն 2026թ. մայիս ամսվա դրությամբ ՀՀ ռեզիդենտների արտարժութային ավանդների և փոխառությունների հարաբերակցությունը Փողի զանգվածին (D1) կազմել է 27.8%, որը 2025թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ նվազել է 2․5 տոկոսային կետով:
Ռեզիդենտների արտարժութային ավանդների և փոխառությունների հարաբերակցությունը ռեզիդենտների ընդհանուր ավանդներին և փոխառություններին (D2) ևս նվազել է 3․2 տոկոսային կետով և կազմել՝ 32․3%:
Մեր երկրի ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց արտարժույթով ցպահանջ ավանդների և փոխառությունների կշիռը ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց ընդհանուր ցպահանջ ավանդներում և փոխառություններում (D3) կազմել է 39%, որն 2025 թվականի մարտի համեմատ նվազել է 2․9 տոկոսային կետով:
Ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց արտարժույթով ժամկետային ավանդների և փոխառությունների կշիռը (D4) կազմել է 38․6%, որը 4․2 տոկոսային կետով ցածր է 2025 թվականի համադրելի ժամանակահատվածի համեմատ:
Ինչ վերաբերում է ռեզիդենտներին արտարժույթով տրամադրված վարկերի հարաբերակցությանն ընդհանուր վարկերին (D5), ապա այն աճել է 1․3 տոկոսային կետով, կազմելով՝ 32․1%:

Согласно данным Центрального банка Армении, на май 2026 года отношение валютных вкладов и кредитов резидентов к денежной массе (D1) составило 27.8%, что на 2.5 процентных пункта ниже по сравнению с аналогичным показателем 2025 года.
Отношение валютных вкладов и кредитов резидентов к общим вкладам и кредитам резидентов (D2) также снизилось на 3.2 процентных пункта и составило 32.3%:
Доля валютных срочных вкладов и кредитов резидентов среди общих срочных вкладов и кредитов резидентов (D4) составила 38.6%, что на 4.2 процентных пункта ниже по сравнению с аналогичным периодом 2025 года.
Что касается отношения валютных кредитов к общим кредитам (D5), то оно увеличилось на 1.3 процентных пункта и составило 32.1%.
Армянские коммерческие банки и кредитные организации продолжают привлекать средства из-за границы и, следовательно, стремятся распределять их в той валюте, в которой они были привлечены, чтобы избежать валютных рисков.