Դատախազությունը պահանջում է վերադարձնել Սևանի ափին «Մուլտի գրուպ»-ի ապօրինի տիրապետմանը գտնվող շինությունները:
Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ «Բեղլու» ՓԲԸ-ի, Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի, Գագիկ Ծառուկյանի, «Մուլտի գրուպ» կոնցեռն ՍՊԸ-ի, «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի (այսուհետև՝ ՊՈԱԿ)՝ 1996 թվականի նոյեմբերի 29-ի N 111-2 պայմանագիրն անվավեր ճանաչելու մասին:
Որպես հետևանք, Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է անվավեր ճանաչել՝
- 1,21 հա մակերեսով հողատարածքի և 60 քմ մակերեսով N 7 փայտե տնակի մասով պայմանագրի հիման վրա կատարված իրավունքի պետական գրանցումը,
- 2000 թվականի սեպտեմբերի 8-ին «Բեղլու» ՓԲԸ-ի և Գագիկ Ծառուկյանի միջև կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրը,
- վերոնշյալ պայմանագիրը փոփոխելու մասին 2001 թվականի հունվարի 12-ի համաձայնագիրը,
- 2025 թվականի նոյեմբերի 25-ին գրանցամատյանի N 4462 համարի ներքո ՊՈԱԿ-ի և «Մուլտի գրուպ» կոնցեռն ՍՊԸ-ի միջև կնքված վարձակալության պայմանագիրը:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայտնում է, որ արդյունքում «Մուլտի գրուպ» կոնցեռն ՍՊԸ-ի ապօրինի տիրապետությունից ՀՀ սեփականությանը վերադարձնելու է 0,29114 հա մակերեսով հողատարածքը, հողատարածքի վրա կառուցված շենքերը, շինությունները, այդ թվում՝ 425,12 քմ մակերեսով բնակելի տները:
«Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է դատախազության՝ հայցի ապահովման միջոց կիրառելու պահանջը, արգելվել է պատասխանողին կատարել այնպիսի գործողություններ, որոնք կհանգեցնեն հայցադիմումի մեջ նշված գույքերի սեփականատիրոջ փոփոխությանը կամ դրանց փաստացի վիճակի փոփոխությանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

The Prosecutor's Office demands the return of buildings illegally held by 'Multi Group' on the shores of Lake Sevan:
The Anti-Corruption Court has accepted the lawsuit of the Prosecutor General against 'Beghlu' LLC, the State Property Management Committee, Gagik Tsarukyan, 'Multi Group' LLC, and the 'Sevan' National Park (hereinafter referred to as the NP) to declare the contract dated November 29, 1996, No. 111-2 invalid:
As a result, the Prosecutor's Office demands to invalidate:
- the state registration of rights based on the contract for a land plot of 1.21 ha and a wooden house of 60 sq. m,
- the real estate sale contract signed on September 8, 2000, between 'Beghlu' LLC and Gagik Tsarukyan,
- the agreement to amend the aforementioned contract dated January 12, 2001,
- the lease agreement signed on November 25, 2025, between the NP and 'Multi Group' LLC, and the state registration of rights dated November 28, 2025.
The Prosecutor's Office reports that as a result, a land plot of 0.29114 ha, buildings, and structures built on the land will be returned from the illegal possession of 'Multi Group' LLC to the state of Armenia, including residential houses with an area of 425.12 sq. m:
“The Anti-Corruption Court has granted the Prosecutor's request for interim measures; the defendant is prohibited from taking actions that would lead to a change of ownership of the properties mentioned in the lawsuit or to a change in their actual condition,” the statement said.