Դատախազությունը պահանջում է վերադարձնել Սևանի ափին «Մուլտի գրուպ»-ի ապօրինի տիրապետմանը գտնվող շինությունները:
Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ «Բեղլու» ՓԲԸ-ի, Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի, Գագիկ Ծառուկյանի, «Մուլտի գրուպ» կոնցեռն ՍՊԸ-ի, «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի (այսուհետև՝ ՊՈԱԿ)՝ 1996 թվականի նոյեմբերի 29-ի N 111-2 պայմանագիրն անվավեր ճանաչելու մասին:
Որպես հետևանք, Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է անվավեր ճանաչել՝
- 1,21 հա մակերեսով հողատարածքի և 60 քմ մակերեսով N 7 փայտե տնակի մասով պայմանագրի հիման վրա կատարված իրավունքի պետական գրանցումը,
- 2000 թվականի սեպտեմբերի 8-ին «Բեղլու» ՓԲԸ-ի և Գագիկ Ծառուկյանի միջև կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրը,
- վերոնշյալ պայմանագիրը փոփոխելու մասին 2001 թվականի հունվարի 12-ի համաձայնագիրը,
- 2025 թվականի նոյեմբերի 25-ին գրանցամատյանի N 4462 համարի ներքո ՊՈԱԿ-ի և «Մուլտի գրուպ» կոնցեռն ՍՊԸ-ի միջև կնքված վարձակալության պայմանագիրը:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայտնում է, որ արդյունքում «Մուլտի գրուպ» կոնցեռն ՍՊԸ-ի ապօրինի տիրապետությունից ՀՀ սեփականությանը վերադարձնելու է 0,29114 հա մակերեսով հողատարածքը, հողատարածքի վրա կառուցված շենքերը, շինությունները, այդ թվում՝ 425,12 քմ մակերեսով բնակելի տները:
«Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է դատախազության՝ հայցի ապահովման միջոց կիրառելու պահանջը, արգելվել է պատասխանողին կատարել այնպիսի գործողություններ, որոնք կհանգեցնեն հայցադիմումի մեջ նշված գույքերի սեփականատիրոջ փոփոխությանը կամ դրանց փաստացի վիճակի փոփոխությանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Прокуратура требует вернуть здания, находящиеся в незаконном владении «Мульти Групп» на берегу Севана:
Антикоррупционный суд принял иск Генеральной прокуратуры против «Бехлу» ОО, Комитета управления государственным имуществом, Гагика Царукяна, концерна «Мульти Групп», и Государственного заповедника «Севан» (далее – ГЗП) о признании недействительным договора от 29 ноября 1996 года № 111-2:
В результате Генеральная прокуратура требует признать недействительным:
- государственную регистрацию прав на земельный участок площадью 1,21 га и деревянный домик площадью 60 кв. м,
- договор купли-продажи недвижимости, заключенный 8 сентября 2000 года между «Бехлу» ОО и Гагиком Царукяном,
- соглашение о внесении изменений в указанный договор от 12 января 2001 года,
- договор аренды, заключенный 25 ноября 2025 года между ГЗП и концерном «Мульти Групп», зарегистрированный под номером 4462 в реестре прав.
Генеральная прокуратура сообщает, что в результате будет возвращен земельный участок площадью 0,29114 га, а также здания и сооружения, построенные на этом участке, включая жилые дома площадью 425,12 кв. м:
«Антикоррупционный суд удовлетворил требование прокуратуры о применении обеспечительных мер, ответчику запрещено совершать действия, которые могут привести к изменению собственника имущества, указанного в исковом заявлении, или к изменению фактического состояния этого имущества», - говорится в сообщении.