Դատախազությունը պահանջում է վերադարձնել բնապահպանության նախկին նախարարից 0,8 հա հողամասը
Դատախազությունը պահանջում է Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի ապօրինի տիրապետության ներքո գտնվող բնության հատուկ պահպանվող տարածքը վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետությանը; պետշահերի հայցն ընդունվել է դատարանի վարույթ։ Այս մասին տեղեկացնում է Գլխավոր դատախազության Հանրային կապերի բաժինը։
Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ Դիլիջան համայնքի, Արթուր Արշակյանի, Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի՝ Դիլիջան քաղաքի Մաքսիմ Գորկու փողոցի 29/24 հասցեում գտնվող՝ 0,8 հա մակերեսով հողամասի վերաբերյալ 2012 թվականի հոկտեմբերի 12-ին կազմակերպված աճուրդն անվավեր ճանաչելու, Արթուր Արշակյանի և Արամ Հարությունյանի միջև 2017 թվականի հունիսի 20-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու, այդ թվում՝ Արամ Հարությունյանի ապօրինի տիրապետությունից Դիլիջան համայնքին 0.8 հա մակերեսով հողատարածքը վերադարձնելու պահանջների մասին:
Միաժամանակ կիրառվել է հայցի ապահովման միջոց և պատասխանող Արամ Հարությունյանին արգելվել է այնպիսի գործողություններ կատարելը, որոնք կհանգեցնեն հայցադիմումում նշված հողամասի փաստացի կամ իրավական վիճակի փոփոխության.
Գլխավոր դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում իրականացրած ուսումնասիրությամբ պարզել էր, որ 0,8 հա մակերեսով հողատարածքը Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի սահմանափակումների ցանկում ընդգրկված՝ «բնության հատուկ պահպանվող տարածքների» հողերի «բնապահպանական անտառ» գործառնական նշանակության հող է, որը չէր կարող օտարվել ֆիզիկական անձանց:

The Prosecutor's Office demands the return of a specially protected natural area under the illegal possession of former Minister of Environment Aram Harutyunyan to the Republic of Armenia; the state interest lawsuit has been accepted by the court. This was reported by the Public Relations Department of the Prosecutor General's Office.
The Anti-Corruption Court has accepted the lawsuit of the Prosecutor General's Office against the Dilijan community, Arthur Arshakyan, and former Minister of Environment Aram Harutyunyan regarding the invalidation of the auction held on October 12, 2012, for a land plot of 0.8 hectares located at 29/24 Maxim Gorky Street, Dilijan, as well as the invalidation of the real estate sale agreement signed between Arthur Arshakyan and Aram Harutyunyan on June 20, 2017, and the application of consequences of invalidity, including the demand for the return of the 0.8-hectare land plot to the Dilijan community from the illegal possession of Aram Harutyunyan.
At the same time, precautionary measures have been applied, and the respondent Aram Harutyunyan has been prohibited from taking actions that would change the actual or legal status of the land plot mentioned in the lawsuit.
The Prosecutor's Office, during the investigation carried out within the framework of its authority to protect state (municipal) interests, found that the 0.8-hectare land plot is a land of "environmental forest" functional designation, included in the list of restrictions of Article 60 of the Land Code, which could not be alienated to individuals.