Դատախազությունը պահանջում է վերադարձնել բնապահպանության նախկին նախարարից 0,8 հա հողամասը
Դատախազությունը պահանջում է Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի ապօրինի տիրապետության ներքո գտնվող բնության հատուկ պահպանվող տարածքը վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետությանը; պետշահերի հայցն ընդունվել է դատարանի վարույթ։ Այս մասին տեղեկացնում է Գլխավոր դատախազության Հանրային կապերի բաժինը։
Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ Դիլիջան համայնքի, Արթուր Արշակյանի, Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի՝ Դիլիջան քաղաքի Մաքսիմ Գորկու փողոցի 29/24 հասցեում գտնվող՝ 0,8 հա մակերեսով հողամասի վերաբերյալ 2012 թվականի հոկտեմբերի 12-ին կազմակերպված աճուրդն անվավեր ճանաչելու, Արթուր Արշակյանի և Արամ Հարությունյանի միջև 2017 թվականի հունիսի 20-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու, այդ թվում՝ Արամ Հարությունյանի ապօրինի տիրապետությունից Դիլիջան համայնքին 0.8 հա մակերեսով հողատարածքը վերադարձնելու պահանջների մասին:
Միաժամանակ կիրառվել է հայցի ապահովման միջոց և պատասխանող Արամ Հարությունյանին արգելվել է այնպիսի գործողություններ կատարելը, որոնք կհանգեցնեն հայցադիմումում նշված հողամասի փաստացի կամ իրավական վիճակի փոփոխության.
Գլխավոր դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում իրականացրած ուսումնասիրությամբ պարզել էր, որ 0,8 հա մակերեսով հողատարածքը Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի սահմանափակումների ցանկում ընդգրկված՝ «բնության հատուկ պահպանվող տարածքների» հողերի «բնապահպանական անտառ» գործառնական նշանակության հող է, որը չէր կարող օտարվել ֆիզիկական անձանց:

Генеральная прокуратура требует вернуть земельный участок, находящийся в незаконном владении бывшего министра охраны природы Арама Харутюняна, в специальную охраняемую природную территорию Республики Армения; иск в защиту государственных интересов принят к производству суда. Об этом сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры.
Антикоррупционный суд принял к производству иск Генеральной прокуратуры против общины Дилижана, Артура Аршакяна и бывшего министра охраны природы Арама Харутюняна по делу о признании недействительным аукциона, проведенного 12 октября 2012 года, по земельному участку площадью 0,8 га по адресу: улица Максима Горького, 29/24, Дилижан, а также о признании недействительным договора купли-продажи недвижимости, заключенного между Артуром Аршакяном и Арамом Харутюняном 20 июня 2017 года, и применении последствий недействительности, включая требование о возврате земельного участка площадью 0,8 га общине Дилижана из незаконного владения Арама Харутюняна.
Одновременно были приняты меры по обеспечению и ответчику Араму Харутюняну запрещено совершать действия, которые могут привести к изменению фактического или правового состояния указанного земельного участка в исковом заявлении.
Генеральная прокуратура в ходе проведенного исследования в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов установила, что земельный участок площадью 0,8 га является земельным участком с функциональным назначением "экологический лес", включенным в перечень ограничений статьи 60 Земельного кодекса, который не может быть отчужден физическим лицам.