Դատարաններն ու Կոնգրեսը վերացնում են Թրամփի պատերազմը քամու էներգիայի դեմ
Թրամփի վարչակազմը կասեցրել է քամու էներգիայի նախագծերը, սակայն դատարաններն ու Կոնգրեսը հակադարձում են։
Թրամփի վարչակազմը մոտ $1 միլիարդ է վճարել TotalEnergies-ին և $129 միլիոն Duke Energy-ին՝ ափամերձ քամու էներգիայի նախագծերը դադարեցնելու համար, իսկ գումարները redirected են նավթի և գազի ոլորտում։ Պենտագոնի կողմից քամու ֆերմաների վերանայման արգելքը կանգնեցրել է 106 նախագծեր, որոնց արժեքը գնահատվում է $47 միլիարդ, ինչը հանգեցրել է վերականգնվող էներգիայի խմբերի դատական հայցին։ Դաշնային դատավորները բազմիցս հակառակվել են վարչակազմին, այդ թվում՝ հունիսին վերականգնելով քամու և արևային նախագծերի հարկային կրեդիտների կանոնը։
ԱՄՆ-ում ափամերձ քամու էներգիայի շուրջ տեղի է ունեցել զգալի հակամարտություն։ Նախկին Բայդենի վարչակազմը ուժեղ աջակցություն է ցուցաբերել ափամերձ քամու զարգացմանը, սակայն Թրամփի վարչակազմը հետ է քաշվել ԱՄՆ-ի քամու էներգիայի նպատակներից։ Սակայն Կոնգրեսի և դաշնային դատավորների կողմից ավելի մեծ քաղաքական հակադարձման շնորհիվ, քամու էներգիայի զարգացմանը խոչընդոտելը դժվարանում է։
Թրամփը իր պաշտոնավարման առաջին օրը ստորագրել է «Ափամերձ քամու լիցենզավորման և վերանայման ժամանակավոր հետաձգման» հրամանագիրը։ 2025 թվականին Թրամփի վարչակազմը ավելի շատ սահմանափակումներ է մտցրել ափամերձ քամու զարգացման վրա և կրճատել ֆինանսավորումը։ Այս տարվա մարտին, դատական մարտահրավերներից հետո, վարչակազմը հայտարարել է, որ կվճարի TotalEnergies-ին մոտ $1 միլիարդ՝ ԱՄՆ-ի ափամերձ քամու նախագծերը մշտապես դադարեցնելու համար։
Այժմ, երբ նավթի և գազի գները բարձրանում են աշխարհում, շատ կառավարություններ մտածում են վերականգնվող էներգիայի զարգացման արագացման մասին։ Քանի որ 55 կոնգրեսականներ գրել են Պենտագոնի նախարարությանը՝ հորդորելով արագացնել քամու նախագծերի կարգավորման հաստատումները, քամու էներգիայի ոլորտը պատրաստ է բավարարել աճող էներգիայի պահանջը։

Trump's administration paid TotalEnergies nearly $1 billion and Duke Energy $129 million to abandon offshore wind projects, redirecting the savings toward oil and gas. A Pentagon freeze on wind farm reviews has stalled 106 projects worth an estimated $47 billion across 21 states, prompting a lawsuit from renewable energy groups. Federal judges have repeatedly ruled against the administration, including restoring a tax credit rule for wind and solar projects this June.
There has been significant back-and-forth on offshore wind power in the United States. As part of ambitious plans for a green transition, the former Biden administration strongly supported offshore wind with both policy and federal funding. However, the Trump administration has since backtracked on U.S. wind energy goals, with President Trump openly opposing offshore wind. However, with greater political pushback from Congress and federal judges, it appears that progress on wind energy is hard to halt.
Since taking office last year, President Trump has sought to shut down several under-development offshore wind projects that had permits. On his first day in office, Trump signed an executive order entitled “Temporary Withdrawal of All Areas on the Outer Continental Shelf from Offshore Wind Leasing and Review of the Federal Government’s Leasing and Permitting Practices for Wind Projects.” Throughout 2025, the Trump administration further restricted offshore wind development and cut funding to all types of wind energy.
In March this year, after months of failed legal battles, the Trump administration announced it would pay France’s TotalEnergies almost $1 billion to permanently halt its U.S. offshore wind projects. Then, in April, the government blocked two permitted U.S. wind energy projects from development. Trump said that his administration had agreed to pay millions of dollars in refunds to the companies that were developing the projects, so long as the funds were reinvested in oil and gas.
Now, as oil and gas prices are highly volatile due to geopolitical pressures and shortages, many other governments are considering accelerating the development of renewable energy capacity. This led Bluepoint Wind and Golden State Wind to cancel their projects and pivot to conventional energy sources.