Դարձի՛ր Յունիբանկի բաժնետեր և օգտվի՛ր ներդրումային շահավետ առաջարկից
Ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք մինչև 2026 թվականի սեպտեմբերի 9-ը կարող են ձեռք բերել Յունիբանկի նոր թողարկման սովորական բաժնետոմսեր՝ 390 ՀՀ դրամ տեղաբաշխման գնով։ Ընթացիկ թողարկման ծավալը կազմում է 3,9 մլրդ ՀՀ դրամ, իսկ ներդրման նվազագույն ծավալը՝ 1 014 000 ՀՀ դրամ։
Յունիբանկը բաժնետերերին հնարավորություն է տալիս ոչ միայն օգտվելու բաժնետոմսերի արժեքի հնարավոր աճից, այլև ստանալու շահութաբաժիններ։ 2015 թվականին իրականացված IPO-ից ի վեր Յունիբանկի բաժնետոմսերի արժեքն աճել է շուրջ 70%-ով: Աճել է նաև Բանկի բաժնետերերին վճարվող շահութաբաժինների ծավալը: Եթե 2023 թվականի արդյունքներով բաժնետերերին վճարվել է 4,1 մլրդ դրամ, ապա 2024 թվականի արդյունքներով՝ 7,8 մլրդ դրամ, իսկ 2025 թվականի արդյունքներով՝ 9,3 մլրդ դրամ:
Միաժամանակ Յունիբանկը հատուկ իր բաժնետերերի համար՝ անկախ բաժնետոմսերի դասից, իրականացնում է 9 մլրդ ՀՀ դրամ ծավալով անժամկետ դրամային պարտատոմսերի տեղաբաշխում։ Անժամկետ պարտատոմսերի արժեկտրոնային եկամտաբերությունն առաջին 36 ամիսների համար սահմանված է տարեկան 13,25%, ինչը տվյալ ներդրումային գործիքը դարձնում է շուկայի ամենագրավիչ ներդրումային առաջարկներից մեկը։ 36 ամսից հետո պարտատոմսերի եկամտաբերությունը կձևավորվի պետական պարտատոմսերի եկամտաբերության կորի հիման վրա։ Յունիբանկի բաժնետեր չհանդիսացող ներդրողները նույնպես կարող են ձեռք բերել անժամկետ պարտատոմսեր՝ մասնակցելով Բանկի ընթացիկ բաժնետոմսերի տեղաբաշխմանը։
Բանկի բաժնետերերին՝ կախված ձեռքբերված բաժնետոմսերի ծավալից, Յունիբանկն անվճար տրամադրում է նաև պրեմիում դասի Visa կամ Mastercard քարտեր:
«Յունիբանկի բաժնետոմսերի նախորդ թողարկումների հաջող տեղաբաշխումները վկայում են մեր ընտրած զարգացման ռազմավարության նկատմամբ ներդրողների վստահության մասին։ Բանկի՝ ազատ շրջանառության մեջ գտնվող բաժնետոմսերի (free float) մասնաբաժինն արդեն գերազանցում է 10%-ը։ Այս անգամ մենք շուկային ներկայացրել ենք Հայաստանի համար նոր՝ հիբրիդային ներդրումային առաջարկ, որը հնարավորություն է տալիս միաժամանակ ձեռք բերել Յունիբանկի բաժնետոմսեր և բարձր եկամտաբերություն ունեցող անժամկետ պարտատոմսեր։ Այս մոդելը ներդրողներին հնարավորություն է տալիս ավելի արդյունավետ դիվերսիֆիկացնել իրենց ներդրումները և օգտվել երկու ֆինանսական գործիքների առավելություններից։ Լինելով հրապարակային ընկերություն՝ մենք առաջնորդվում ենք թափանցիկության և հաշվետվողականության բարձր չափանիշներով՝ շարունակաբար ստեղծելով երկարաժամկետ արժեք մեր բաժնետերերի համար»,– նշել է Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը։
Յունիբանկը 2025 թվականն ավարտել է 9,8 մլրդ ՀՀ դրամ զուտ շահույթով՝ ապահովելով հիմնական ֆինանսական ցուցանիշների զգալի աճ։ Բանկի ակտիվները կազմել են գրեթե 400 մլրդ ՀՀ դրամ։ Վարկային ներդրումները նախորդ տարվա համեմատ աճել են 32,5%-ով՝ 2025 թվականին հասնելով 264,6 մլրդ դրամի։ Մանրածախ վարկային պորտֆելը աճել է 24%-ով, իսկ կորպորատիվ վարկային պորտֆելը՝ 37%-ով։
2025 թվականի ավարտին Բանկի պարտավորությունները կազմել են 343,6 մլրդ դրամ։ Թողարկված պարտատոմսերի պորտֆելը տարվա ընթացքում աճել է 70%-ով։ Յունիբանկը շարունակաբար ներդրում է կատարում թվային տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության զարգացման մեջ՝ ստեղծելով ժամանակակից ֆինանսական հարթակ, որն ապահովում է Բանկի կայուն աճն ու մրցունակությունը։
Moody’s Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Յունիբանկի երկարաժամկետ տեղական և արտարժույթով ավանդների վարկանիշը B1 մակարդակում՝ պահպանելով կայուն հեռանկարը։
Բաժնետոմսերի ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2026թ. մայիսի 13-ի N 1/210Ա որոշմամբ, անժամկետ պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը՝ ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2025թ. նոյեմբերի 26-ի N 1/427Ա որոշմամբ, իսկ ծրագրային ազդագրի լրացումները՝ 2026թ.-ի մայիսի 22-ի N 1/228Ա և հունիսի 29-ի N 1/282Ա որոշումներով։
Ներդրողները բաժնետոմսերի և անժամկետ պարտատոմսերի ազդագրերը, ինչպես նաև կից ներկայացվող փաստաթղթերի տպագիր տարբերակները կարող են ստանալ Յունիբանկի գլխամասային գրասենյակում և մասնաճյուղերում, իսկ էլեկտրոնային տարբերակները՝ www.unibank.am կայքում։

Физические и юридические лица до 9 сентября 2026 года могут приобрести обыкновенные акции нового выпуска Юнибанка по цене 390 драмов за акцию. Объем текущего выпуска составляет 3,9 млрд драмов, а минимальный объем инвестиций — 1 014 000 драмов.
Юнибанк предоставляет акционерам возможность не только воспользоваться возможным ростом стоимости акций, но и получать дивиденды. С момента IPO в 2015 году стоимость акций Юнибанка увеличилась примерно на 70%. Также увеличился объем дивидендов, выплачиваемых акционерам банка. Если по итогам 2023 года акционерам было выплачено 4,1 млрд драмов, то по итогам 2024 года — 7,8 млрд драмов, а по итогам 2025 года — 9,3 млрд драмов.
Кроме того, Юнибанк проводит размещение бессрочных облигаций объемом 9 млрд драмов, специально для своих акционеров, независимо от класса акций. Купонная доходность бессрочных облигаций на первые 36 месяцев составляет 13,25% годовых, что делает этот инвестиционный инструмент одним из самых привлекательных на рынке. После 36 месяцев доходность облигаций будет формироваться на основе кривой доходности государственных облигаций. Инвесторы, не являющиеся акционерами банка, также могут приобрести бессрочные облигации, участвуя в размещении текущих акций банка.
В зависимости от объема приобретенных акций, Юнибанк также бесплатно предоставляет акционерам премиум-карты Visa или Mastercard.
«Успешные размещения предыдущих выпусков акций Юнибанка свидетельствуют о доверии инвесторов к нашей выбранной стратегии развития. Доля акций в свободном обращении (free float) уже превышает 10%. На этот раз мы представили рынку новое гибридное инвестиционное предложение для Армении, которое позволяет одновременно приобретать акции Юнибанка и высокодоходные бессрочные облигации. Эта модель позволяет инвесторам более эффективно диверсифицировать свои инвестиции и воспользоваться преимуществами обоих финансовых инструментов. Будучи публичной компанией, мы руководствуемся высокими стандартами прозрачности и подотчетности, постоянно создавая долгосрочную ценность для наших акционеров», — отметил председатель правления Юнибанка Месроп Акопян.
Юнибанк завершил 2025 год с чистой прибылью в 9,8 млрд драмов, обеспечив значительный рост основных финансовых показателей. Активы банка составили почти 400 млрд драмов. Кредитные инвестиции увеличились на 32,5% по сравнению с предыдущим годом, достигнув 264,6 млрд драмов в 2025 году. Розничный кредитный портфель увеличился на 24%, а корпоративный кредитный портфель — на 37%.
На конец 2025 года обязательства банка составили 343,6 млрд драмов. Портфель выпущенных облигаций увеличился на 70% в течение года. Юнибанк продолжает инвестировать в развитие цифровых технологий и искусственного интеллекта, создавая современную финансовую платформу, которая обеспечивает устойчивый рост и конкурентоспособность банка.
Международное рейтинговое агентство Moody’s Ratings подтвердило долгосрочный рейтинг депозитов Юнибанка в местной и иностранной валюте на уровне B1, сохранив стабильный прогноз.
Проспект акций зарегистрирован решением председателя Центрального банка Армении от 13 мая 2026 года N 1/210А, проспект бессрочных облигаций — решением председателя Центрального банка Армении от 26 ноября 2025 года N 1/427А, а дополнения к проспекту — решениями от 22 мая 2026 года N 1/228А и 29 июня 2026 года N 1/282А.
Инвесторы могут получить проспекты акций и бессрочных облигаций, а также печатные версии сопутствующих документов в головном офисе и филиалах Юнибанка, а электронные версии — на сайте www.unibank.am.