Դարձի՛ր Յունիբանկի բաժնետեր և օգտվի՛ր ներդրումային շահավետ առաջարկից
Ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք մինչև 2026 թվականի սեպտեմբերի 9-ը կարող են ձեռք բերել Յունիբանկի նոր թողարկման սովորական բաժնետոմսեր՝ 390 ՀՀ դրամ տեղաբաշխման գնով։ Ընթացիկ թողարկման ծավալը կազմում է 3,9 մլրդ ՀՀ դրամ, իսկ ներդրման նվազագույն ծավալը՝ 1 014 000 ՀՀ դրամ։
Յունիբանկը բաժնետերերին հնարավորություն է տալիս ոչ միայն օգտվելու բաժնետոմսերի արժեքի հնարավոր աճից, այլև ստանալու շահութաբաժիններ։ 2015 թվականին իրականացված IPO-ից ի վեր Յունիբանկի բաժնետոմսերի արժեքն աճել է շուրջ 70%-ով: Աճել է նաև Բանկի բաժնետերերին վճարվող շահութաբաժինների ծավալը: Եթե 2023 թվականի արդյունքներով բաժնետերերին վճարվել է 4,1 մլրդ դրամ, ապա 2024 թվականի արդյունքներով՝ 7,8 մլրդ դրամ, իսկ 2025 թվականի արդյունքներով՝ 9,3 մլրդ դրամ:
Միաժամանակ Յունիբանկը հատուկ իր բաժնետերերի համար՝ անկախ բաժնետոմսերի դասից, իրականացնում է 9 մլրդ ՀՀ դրամ ծավալով անժամկետ դրամային պարտատոմսերի տեղաբաշխում։ Անժամկետ պարտատոմսերի արժեկտրոնային եկամտաբերությունն առաջին 36 ամիսների համար սահմանված է տարեկան 13,25%, ինչը տվյալ ներդրումային գործիքը դարձնում է շուկայի ամենագրավիչ ներդրումային առաջարկներից մեկը։ 36 ամսից հետո պարտատոմսերի եկամտաբերությունը կձևավորվի պետական պարտատոմսերի եկամտաբերության կորի հիման վրա։ Յունիբանկի բաժնետեր չհանդիսացող ներդրողները նույնպես կարող են ձեռք բերել անժամկետ պարտատոմսեր՝ մասնակցելով Բանկի ընթացիկ բաժնետոմսերի տեղաբաշխմանը։
Բանկի բաժնետերերին՝ կախված ձեռքբերված բաժնետոմսերի ծավալից, Յունիբանկն անվճար տրամադրում է նաև պրեմիում դասի Visa կամ Mastercard քարտեր:
«Յունիբանկի բաժնետոմսերի նախորդ թողարկումների հաջող տեղաբաշխումները վկայում են մեր ընտրած զարգացման ռազմավարության նկատմամբ ներդրողների վստահության մասին։ Բանկի՝ ազատ շրջանառության մեջ գտնվող բաժնետոմսերի (free float) մասնաբաժինն արդեն գերազանցում է 10%-ը։ Այս անգամ մենք շուկային ներկայացրել ենք Հայաստանի համար նոր՝ հիբրիդային ներդրումային առաջարկ, որը հնարավորություն է տալիս միաժամանակ ձեռք բերել Յունիբանկի բաժնետոմսեր և բարձր եկամտաբերություն ունեցող անժամկետ պարտատոմսեր։ Այս մոդելը ներդրողներին հնարավորություն է տալիս ավելի արդյունավետ դիվերսիֆիկացնել իրենց ներդրումները և օգտվել երկու ֆինանսական գործիքների առավելություններից։ Լինելով հրապարակային ընկերություն՝ մենք առաջնորդվում ենք թափանցիկության և հաշվետվողականության բարձր չափանիշներով՝ շարունակաբար ստեղծելով երկարաժամկետ արժեք մեր բաժնետերերի համար»,– նշել է Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը։
Յունիբանկը 2025 թվականն ավարտել է 9,8 մլրդ ՀՀ դրամ զուտ շահույթով՝ ապահովելով հիմնական ֆինանսական ցուցանիշների զգալի աճ։ Բանկի ակտիվները կազմել են գրեթե 400 մլրդ ՀՀ դրամ։ Վարկային ներդրումները նախորդ տարվա համեմատ աճել են 32,5%-ով՝ 2025 թվականին հասնելով 264,6 մլրդ դրամի։ Մանրածախ վարկային պորտֆելը աճել է 24%-ով, իսկ կորպորատիվ վարկային պորտֆելը՝ 37%-ով։
2025 թվականի ավարտին Բանկի պարտավորությունները կազմել են 343,6 մլրդ դրամ։ Թողարկված պարտատոմսերի պորտֆելը տարվա ընթացքում աճել է 70%-ով։ Յունիբանկը շարունակաբար ներդրում է կատարում թվային տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության զարգացման մեջ՝ ստեղծելով ժամանակակից ֆինանսական հարթակ, որն ապահովում է Բանկի կայուն աճն ու մրցունակությունը։
Moody’s Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Յունիբանկի երկարաժամկետ տեղական և արտարժույթով ավանդների վարկանիշը B1 մակարդակում՝ պահպանելով կայուն հեռանկարը։
Բաժնետոմսերի ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2026թ. մայիսի 13-ի N 1/210Ա որոշմամբ, անժամկետ պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը՝ ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2025թ. նոյեմբերի 26-ի N 1/427Ա որոշմամբ, իսկ ծրագրային ազդագրի լրացումները՝ 2026թ.-ի մայիսի 22-ի N 1/228Ա և հունիսի 29-ի N 1/282Ա որոշումներով։
Ներդրողները բաժնետոմսերի և անժամկետ պարտատոմսերի ազդագրերը, ինչպես նաև կից ներկայացվող փաստաթղթերի տպագիր տարբերակները կարող են ստանալ Յունիբանկի գլխամասային գրասենյակում և մասնաճյուղերում, իսկ էլեկտրոնային տարբերակները՝ www.unibank.am կայքում։

Individuals and legal entities can purchase ordinary shares of the new issuance of Unibank at a placement price of 390 AMD until September 9, 2026. The volume of the current issuance is 3.9 billion AMD, and the minimum investment volume is 1,014,000 AMD.
Unibank offers shareholders the opportunity not only to benefit from potential increases in share value but also to receive dividends. Since the IPO in 2015, the value of Unibank's shares has increased by approximately 70%. The volume of dividends paid to the bank's shareholders has also risen. If 4.1 billion AMD was paid to shareholders in 2023, then 7.8 billion AMD in 2024, and 9.3 billion AMD in 2025.
At the same time, Unibank is conducting a placement of perpetual bonds with a volume of 9 billion AMD specifically for its shareholders, regardless of the class of shares. The coupon yield of the perpetual bonds is set at 13.25% per annum for the first 36 months, making this investment instrument one of the most attractive in the market. After 36 months, the yield of the bonds will be determined based on the yield curve of government bonds. Investors who are not shareholders of the bank can also purchase perpetual bonds by participating in the current share placement of the bank.
Depending on the volume of shares acquired, Unibank also provides premium class Visa or Mastercard cards free of charge to its shareholders.
“The successful placements of previous issues of Unibank's shares testify to investors' confidence in our chosen development strategy. The share of free float shares has already exceeded 10%. This time we have introduced a new hybrid investment offer for Armenia, which allows investors to simultaneously acquire Unibank shares and high-yield perpetual bonds. This model enables investors to diversify their investments more effectively and benefit from the advantages of both financial instruments. As a public company, we adhere to high standards of transparency and accountability, continuously creating long-term value for our shareholders,” said Mesrop Hakobyan, Chairman of the Board of Unibank.
Unibank ended 2025 with a net profit of 9.8 billion AMD, ensuring significant growth in key financial indicators. The bank's assets amounted to nearly 400 billion AMD. Credit investments increased by 32.5% compared to the previous year, reaching 264.6 billion AMD in 2025. The retail loan portfolio grew by 24%, while the corporate loan portfolio grew by 37%.
At the end of 2025, the bank's liabilities amounted to 343.6 billion AMD. The portfolio of issued bonds increased by 70% during the year. Unibank continues to invest in the development of digital technologies and artificial intelligence, creating a modern financial platform that ensures the bank's sustainable growth and competitiveness.
Moody’s Ratings has reaffirmed Unibank's long-term local and foreign currency deposit ratings at B1 level, maintaining a stable outlook.
The prospectus for shares has been registered by the decision of the Chairman of the Central Bank of Armenia on May 13, 2026, N 1/210A, the prospectus for perpetual bonds by the decision of the Chairman of the Central Bank of Armenia on November 26, 2025, N 1/427A, and the amendments to the prospectus by the decisions of May 22, 2026, N 1/228A and June 29, 2026, N 1/282A.
Investors can obtain the prospectuses for shares and perpetual bonds, as well as printed versions of the accompanying documents at Unibank's head office and branches, and electronic versions at www.unibank.am.