Ռուս բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ Հայաստանին ուղղված սպառնալիքներից հետո միայն Հայաստանի կառավարությունը՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ խորհրդակցություն է անցկացրել ու քննարկել ցորենի տեղական արտադրության ծավալները մեծացնելու հնարավորությունները:
Թե ինչու 8 տարիների ընթացքում իշխանություններին չի հաջողվել բարձրացնել ցորենի ինքնաբավության մակարդակը՝ գործադիրի տարածած հաղորդագրությունից պարզ չէ: Միայն հայտնի է, որ մինչ այս պահը կառավարությունն անգամ չի էլ քարտեզագրել ցորենի համար հարմար ու չմշակվող հողատարածքները: Միայն այս շաբաթ կայացած հանդիպմանն է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այդպիսի հանձնարարական ներկայացրել:
Հայաստանը մեծապես կախված է ռուսական ցորենի մատակարարումներից: Դեպի Եվրամիության ձգտող իշխանություններին չի հաջողվել ոչ միայն այդ կախվածությունը նվազեցնել, այլ ընդհակառակը՝ տեղական արտադրության ծավալները նախորդ տարիներին նվազել են:
Հայաստանի նկատմամբ տնտեսական սահմանափակումներ կիրառող Մոսկվայից անցած ամիսներին նաև ռուսական ցորենից Հայաստանի կախվածության հանգամանքն են մատնանշում, թեև մինչ այս պահը դեպի Հայաստան մատակարարումները չեն սահմանափակել՝ դրանք իրականացվում են այդ թվում երկաթուղիներով՝ Ադրբեջանի տարածքով:
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում՝ Ռուսաստանից հնչող սուր հայտարարությունների և տնտեսական սահմանափակումների կիրառման այդ շրջանում վստահեցնում էր՝ Հայաստանի պարենային անվտանգությունը կարող են պաշտպանել, եթե Ռուսաստանը կտրուկ քայլերի գնա:
«Հայաստանի Հանրապետությունն ունի անհրաժեշտ պաշարներ, Հայաստանի Հանրապետությունն ունի դիվերսիֆիկացված մատակարարման աղբյուրներ, Հայաստանի Հանրապետությունը ստանում է և կստանա կայուն ցորեն և այդ մասով մեր քաղաքացիները որևէ մտահոգություն ունենալ չեն կարող, ամեն ինչ կառավարելի է»,- հայտարարում էր նախարարը:
Պաշտոնական վիճակագրությունը մտահոգիչ է
Միայն անցած տարի Հայաստանն ավելի քան 332 հազար տոննա ցորեն է ներկրել՝ շուրջ 83 միլիոն դոլար ընդհանուր գնով, իսկ Հայաստանում ցորենի ընդհանուր բերքը 132 500 տոննա է կազմել: Չնայած վերջին տարիներին կառավարությունը ցորենի արտադրության խթանման տարբեր ծրագրեր է իրականացրել ու միլիոններ ծախսել, ինքնավաբության աստիճանը 2024 թվականի տվյալներով մոտ 23 տոկոս է:
Ֆերմերները շարունակ պնդում են՝ ձեռնտու չէ ցորեն աճեցնելը, իսկ առանց պետական աջակցության ընդհանրապես շահույթ չեն կարող ունենալ:
«Էդ քո ծախսերն էլ չի փակի, տրամադրած 120 կամ 70 հազար դրամն էլ, որ չլիներ ընդհանրապես մինուսով էր գյուղացին»,- ասում է ֆերմերներից մեկը:
Թե ցորենի ինքնաբավության աստիճանը բարձրացնելու ուղղությամբ ինչ ծրագիր կմշակեն ու ինչ ժամկետներում, պարզ չէ:
Տարեց տարի մեծ տեմպերով նվազում է նաև կաթի ու մսի ինքնաբավության աստիճանը, եթե իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիրը» ցորենի արտադրության վերաբերյալ հստակ խոստումներ չի տվել, կաթի ու մսի արտադրության վերաբերյալ նախընտրական շրջանում չափելի ցուցանիշների մասին է հայտարարել:

После угроз со стороны высокопоставленных российских чиновников только правительство Армении во главе с премьер-министром Николом Пашиняном провело консультации и обсудило возможности увеличения объемов местного производства пшеницы.
Почему за 8 лет власти не удалось повысить уровень самодостаточности пшеницы, из сообщения исполнительной власти неясно. Известно только, что до сих пор правительство даже не картографировало пригодные для пшеницы и не обрабатываемые земельные участки. Только на прошедшей неделе премьер-министр Никол Пашинян дал такую задачу:
Армения сильно зависит от поставок российской пшеницы. Стремящимся к Европейскому Союзу властям не удалось не только снизить эту зависимость, но, наоборот, объемы местного производства в предыдущие годы уменьшились:
В последние месяцы также подчеркивается зависимость Армении от российской пшеницы в условиях экономических ограничений, введенных Москвой, хотя до сих пор поставки в Армению не были ограничены — они осуществляются, в том числе, по железной дороге через территорию Азербайджана:
Министр экономики Георгий Папоян в ходе предвыборной кампании во время резких заявлений из России и введения экономических ограничений уверял, что продовольственную безопасность Армении можно защитить, если Россия предпримет резкие шаги:
«У Республики Армения есть необходимые запасы, у Республики Армения есть диверсифицированные источники поставок, Республика Армения получает и будет получать стабильную пшеницу, и в этом отношении наши граждане не должны иметь никаких опасений, все управляемо», — заявил министр:
Официальная статистика вызывает беспокойство
Только в прошлом году Армения импортировала более 332 тысяч тонн пшеницы на общую сумму около 83 миллионов долларов, а общий урожай пшеницы в Армении составил 132 500 тонн. Несмотря на то, что в последние годы правительство реализовало различные программы по стимулированию производства пшеницы и потратило миллионы, уровень самодостаточности в 2024 году составляет около 23 процентов:
Фермеры продолжают утверждать, что выращивать пшеницу невыгодно, а без государственной поддержки они вообще не могут получить прибыль:
«Эти расходы не покроют даже, предоставленные 120 или 70 тысяч драмов, если бы их не было, фермер бы вообще был в минусе», — говорит один из фермеров:
Какую программу разработают для повышения уровня самодостаточности пшеницы и в какие сроки, неясно:
Каждый год также резко снижается уровень самодостаточности молока и мяса, если правящая «Гражданский договор» не дала четких обещаний по производству пшеницы, то в предвыборный период были заявлены измеримые показатели по производству молока и мяса: