«Ծնողական ժամ» կարգավորումը Հայաստանում
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից հայտնում են, որ հուլիսի 10-ից ուժի մեջ է մտնում «ծնողական ժամ» կարգավորումը։
«Ի՞նչ է սա նշանակում։
Աշխատող ծնողները (այդ թվում՝ խնամատար ծնողը, որդեգրողը և խնամակալը) կարող են աշխատանքային օրվա ընթացքում ժամանակավորապես բացակայել՝ երեխայի խնամքի, դաստիարակության, կրթական գործընթացներին մասնակցելու կամ երեխայի շահերից բխող այլ կարևոր հարցերով զբաղվելու համար։
Ինչպե՞ս է գործելու նոր կարգավորումը։
Ծնողական ժամը տրամադրվում է հետևյալ ծավալով․
• մինչև 12 տարեկան 1 կամ 2 երեխա ունեցող ծնողին՝ օրական մինչև 30 րոպե,
• մինչև 12 տարեկան 3 և ավելի երեխա ունեցող ծնողին՝ օրական մինչև 1 ժամ,
• մինչև 18 տարեկան ֆունկցիոնալության ծանր կամ խորը սահմանափակում ունեցող երեխայի ծնողին՝ օրական մինչև 1 ժամ՝ անկախ երեխաների թվից։
Ինչպե՞ս օգտվել։
Ծնողական ժամը տրամադրվում է աշխատողի գրավոր դիմումի հիման վրա, և գործատուն չի կարող մերժել այն։
Կարևոր է իմանալ։
Ծնողական ժամի կիրառման ընթացքում պահպանվում է աշխատողի հիմնական աշխատավարձը, իսկ գործավարձով վարձատրվողների դեպքում՝ միջին աշխատավարձը (բացառությամբ պարգևատրման գումարների)»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Министерство труда и социальных вопросов сообщает, что с 10 июля вступает в силу регламентация «родительского часа».
«Что это означает?
Работающие родители (включая опекунов, усыновителей и попечителей) могут временно отсутствовать на рабочем месте в течение рабочего дня для ухода за ребенком, участия в воспитании, образовательных процессах или решения других важных вопросов, касающихся интересов ребенка.
Как будет работать новая регламентация?
Родительский час предоставляется в следующем объеме:
- родителям, имеющим 1 или 2 ребенка до 12 лет, — до 30 минут в день,
- родителям, имеющим 3 и более детей до 12 лет, — до 1 часа в день,
- родителям детей до 18 лет с тяжелыми или глубокими функциональными ограничениями — до 1 часа в день, независимо от количества детей.
Как воспользоваться?
Родительский час предоставляется на основании письменного заявления работника, и работодатель не может отказать в этом.
Важно знать.
Во время использования родительского часа сохраняется основная заработная плата работника, а для работников, получающих заработную плату по ставке, — средняя заработная плата (за исключением премий)», — говорится в сообщении.